Hlavní obsah
Online

Na Jihlavsku už znovu nosí roušky, ve Vodňanech se nákaza nepotvrdila

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto

Reklama

14. 7. 9:58
aktualizováno • 14. 7. 18:20

Dění kolem koronaviru v Česku sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět:

- V pondělí v Česku přibylo 64 případů koronaviru. Jde o podobný přírůstek jako v sobotu či neděli, v pracovních dnech minulého týdne byly denní přírůstky přes stovku. Od března se nemocí covid-19 nakazilo 13 238 lidí, 8373 z nich se vyléčilo. Aktuálně se s nemocí potýká přes 4500 lidí.

- Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka.

- O uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací do Moravskoslezského kraje, se podle ministra zdravotnictví zatím neuvažuje. Nakažené covid-19 mezi nimi odhalily povinné testy, které od nich musí zaměstnavatelé vyžadovat. Nakažení polští pracovníci byli například ve firmě Varroc Lighting na Novojičínsku, kde se dosud nakazilo 23 lidí.

Dění kolem koronavirové epidemie jsme sledovali také v pondělí

 • Jsme ohnisko kvůli čtyřem případům, zlobí se v Církvici

  Hygienici minulý týden označili v Česku další ohnisko koronavirové nákazy, a to obec Církvici na Kutnohorsku. Podle tamních obyvatel je však takové označení nespravedlivé, protože obci přisuzuje i nakažené, kteří v ní nežijí. Více v článku Michaely Rambouskové.

 • Humor a koronavirus? Starostka Větrného Jeníkova tvrdě narazila

  Martina Lisová, starostka Větrného Jeníkova, který je ohniskem koronavirové nákazy, se pokusila situaci odlehčit humorem. Vyhlásila soutěž o nové „covidové“ logo města. Narazila ovšem na nepochopení. Nyní se omluvila. Více v článku Jana Stránského.

 • Na Plzeňsku zrušili kvůli případu nemoci covid-19 tábor

  Kvůli koronaviru skončil dětský tábor v Letinách na Plzeňsku. Jeden účastník měl pozitivní test na covid-19, uvedla Česká televize. Na táboře bylo asi 80 dětí, nyní jsou v karanténě.

 • Stát koupí do každého kraje testovací přístroj

  Stát koupí do každého kraje automatizovaný testovací přístroj na covid-19 od firmy Diana Biotechnologies, která zvítězila v hackathonu Hack the Crisis, který v době epidemie nového typu koronaviru pořádala státní agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu. „Rozhodli jsme se, že přístroj otestujeme ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Pokud bude fungovat, tak ho může stát koupit do každého kraje,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Při případné druhé vlně nemoci covid-19 bude podle něj potřeba víc testovat, přístroje této firmy zvládnou až 1 000 testů denně a nepotřebují dovážené chemikálie.

 • Chomutov dá živnostníkům dotaci na vyrovnání dopadů koronaviru

  Chomutov pomůže živnostníkům, kteří se musí vyrovnat s dopady epidemie koronaviru. Do konce července mohou požádat o dotaci. Jeden živnostník může získat až 20 000 korun. Podnikatelé v Chomutově už jednou mohli požádat magistrát o pomoc. Dotaci získali na úhradu nájemného třetím subjektům odlišným od města a jeho organizací nebo na snížení nákladů ve vlastních prostorách po dobu nouzového stavu. V první vlně město mezi 280 živnostníků rozdělilo 6,2 milionu korun. „Tentokrát jsme ještě rozšířili oblasti podnikání, ze kterých mohou živnostníci o podporu žádat provozovatele dětských skupin,“ uvedl primátor Marek Hrabáč (ANO).

 • Koronavirus jako „suvenýr“ si přivezlo už 16 Čechů

  Ministerstvo zdravotnictví za červenec eviduje už 16 případů, kdy si čeští cestovatelé přivezli nákazu novým typem koronaviru ze zahraničí. Například ze Slovenska, Chorvatska, Švédska nebo Španělska. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ale nemoc nemuseli chytit od místních.

 • Nemocnice se připravují na intenzivní testování

  Kapacita odběrových míst ve čtyřech krajských nemocnicích na Vysočině – v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě i v ambulanci Nemocnice Nové Město na Moravě je nyní dostatečná. „Přesto nenecháváme nic náhodě a nemocnice jsou téměř ze dne na den schopny navýšit kapacity odběrů včetně následného vyhodnocení vzorků ve svých a dalších smluvních laboratořích. Pokud by nastala hraniční situace s násobnou potřebou testování, omezíme testování pro firmy nebo na omezenou dobu omezíme testování samoplátců. K této variantě však přistoupíme jen v krajním případě,“ uvedl na krajském webu náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Dodal, že nemocnice v regionu disponují dostatečnou zásobou testovacích setů.

 • Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu

  Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat. „Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější, než je dnes,“ řekl Vojtěch k možnosti nošení roušek na podzim.

 • Kvůli nemoci covid-19 se v Praze uzavřelo méně registrovaných partnerství

  V Praze uzavřelo v první polovině letošního roku registrované partnerství 33 párů, tedy asi o polovinu méně než v loňském roce ve stejném období. Důvodem jsou dřívější karanténní opatření kvůli onemocnění covid-19 a uzavření hranic. Na dotaz ČTK to uvedl Martin Šebesta z tiskového oddělení Prahy 1. Jen v této městské části je možné v metropoli registrované partnerství uzavřít, na místě trvalého pobytu nezáleží.

 • V Moravskoslezském kraji přibylo 30 případů nákazy koronavirem

  V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat 30 případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídicího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu nakazilo 3 735 lidí. Největší denní přírůstek znovu připadá na Karvinsko, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 2 017 osob, což je o 17 více, než uváděla stejná statistika v pondělí.

 • V pondělí v ČR přibylo 64 případů nemoci covid-19

  V pondělí v Česku přibylo 64 případů koronaviru. Jde o podobný přírůstek jako v sobotu či neděli, v pracovních dnech minulého týdne bylo denních přírůstků přes stovku. Od března se nemocí covid-19 nakazilo 13 238 lidí, 8 373 z nich se vyléčilo. Aktuálně se s nemocí potýká přes 4 500 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

 • Vojtěch: Uzavření hranic pro pendlery z Polska zatím nezvažujeme

  O uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací do Moravskoslezského kraje, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zatím neuvažuje. Nakažené nemocí covid-19 mezi nimi odhalily povinné testy, které od nich musí zaměstnavatelé vyžadovat. Nakažení polští pracovníci byli například ve firmě Varroc Lighting na Novojičínsku, kde se dosud nakazilo 23 lidí. „Když se podíváme na data ze Slezského vojvodství, tak situace je tam lepší než před dvěma měsíci. Budeme to samozřejmě dál sledovat, protože to riziko existuje. Ale opatření považujeme za dostatečné,“ řekl ministr.

Sdílejte článek

Další články