Hlavní obsah

Moneta se spojí s Air Bank a Home Credit, vznikne bankovní trojka

Český a slovenský Home Credit, Air Bank a Moneta spojí síly. Co vznikne? Rozhovor s mluvčím Home Credit Milanem Tománkem. (Video: Aleš Černý)

 

Reklama

8. 10. 2018 11:57

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s Monetou Money Bank. Vznikne tak dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značkou Air Bank.

Článek

Hodnota zamýšlené transakce je 19,75 miliardy korun, informovala v pondělí ráno skupina Home Credit.

Uzavření transakce se předpokládá 1. července 2019 a je podmíněno dokončením due diligence (hloubkovou kontrolou) a získáním souhlasu příslušných regulátorů a akcionářů Monety.  „Společnost Moneta předloží návrh na schválení transakce na své valné hromadě,“ uvedla v prohlášení Moneta Money Bank. Termín valné hromady bude oznámen později.

Pokud se transakce uskuteční, půjde o nejvýznamější a také objemem aktiv nejhodnotnější událost na českém bankovním trhu za poslední čtvrtstoletí.

Kdo je kdo

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem (88,6 procenta) je PPF Financial Holdings. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Skupina Home Credit a Moneta oznámily zatím předběžnou dohodu o transakci. Spustily tak proces vzniku mnohem větší banky se dvěma miliony retailových zákazníků, v níž má Kellnerův Home Credit být s podílem 24,48 procenta největším akcionářem. Akcie Monety byly dosud rozdrobeny mezi malé akcionáře.

"Nová bankovní entita bude vystupovat po jménem Air Bank a počítáme, že se stane třetí největší bankou v tuzemsku," řekl Seznamu mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Vznikající banka bude podle oznámených informací provozovat třetí nejrozsáhlejší distribuční síť v Česku s 237 pobočkami a 2961 retailovými obchody doplněnou o 1005 bankomatů.

Při vypořádání transakce získá Moneta 100procentní podíly v Air Bank a v českém a slovenském Home Creditu. Tyto firmy nyní patří pod v nizozemsku zapsanou Home Credit Group NV. Tu vlastní z většiny PPF Petra Kellnera, menšinovým akcionářem je miliardář Jiří Šmejc.

Skupina Home Credit v rámci vypořádání transakce získá 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Ty by měly představovat přibližně čtvrtinu nově vzniklé společnosti.

Zároveň Moneta zaplatí skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti.

Součástí transakce není P2P platforma Zonky. Tu ale už nyní vlastní Home Credit Group, bude mít tedy nadále stejného vlastníka jako Airbank a Home Credit, tedy instituce, proti kterým se v marketingu vymezuje. A nově bude mít logicky Zonky i stejného vlastníka jako Moneta.

Pro Monetu je cílem transakce zvýšení ziskovosti a výnosů pro akcionáře o více než deset procent ve srovnání s dosavadním střednědobým výhledem. Díky optimalizaci pobočkové sítě a výdajů na reklamu, postupnému přechodu na společnou IT platformu a odstranění zdvojených funkcí očekává Moneta nejméně desetiprocentní úspory v nákladech a investicích.

Nově vzniklá skupina se v půjčování peněz zaměří na spotřebitele a menší podniky, k těmto dvěma skupinám by mělo směřovat 75 procent úvěrů. Za bankovnictví pro drobné klienty bude v představenstvu Monety zodpovědný Michal Strcula, dosavadní generální ředitel Air Bank.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.

PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina na konci minulého roku vlastnila aktiva v hodnotě přesahující 38 miliard eur (necelých 980 miliard korun).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované