Hlavní obsah

Pracují na Hradě správní lidé se správnými informacemi? Proč zkrachoval lex Mynář

Rozhovor o „lex Mynář“.Video: Martina Spěváčková, Seznam Zprávy

 

Reklama

15. 6. 2018 13:00

Prezidentský kancléř se i nadále obejde bez bezpečnostní prověrky. Sněmovnou přezdívaný lex Mynář u poslanců neprošel. Zpřísnit pravidla se snažilo hnutí STAN. Vratislava Mynáře se ale svými hlasy při hlasování zastali zákonodárci z hnutí ANO, SPD, komunisté a sociální demokraté. Argumentovali tím, že míří na konkrétního člověka. Neměli tedy Starostové svůj návrh lépe sepsat?

Článek

V Rozhovoru dne Televize Seznam jsme se ptali autorky teď už zamítnuté předlohy Věry Kovářové.

Pro zamítnutí hlasovalo 98 ze 159 přítomných poslanců, proti jich bylo 41.

Předloha byla reakcí na spory o chybějící prověrce současného prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Za předkladatele návrhu řekla poslancům Věra Kovářová (STAN), že kancléř by měl mít prověrku, protože pracuje s informacemi, „které v nesprávných rukou mohou představovat bezpečnostní riziko státu“. „Funkce kancléře prezidenta republiky je důležitou a váženou pozicí, která si zaslouží být obsazena důvěryhodnou a prověřenou osobou, jež bude hájit zájmy státu, a ne své osobní,“ řekla Kovářová.

Kritikům vadí to, že novela mířila na konkrétního člověka, kterého předkladatelé zmínili i v důvodové zprávě. Mynář rozhodnutí Sněmovny přivítal. „Věřil jsem ve zdravý rozum ve Sněmovně a nic jiného jsem nepředpokládal. Je to samozřejmě hloupost a uražená ješitnost některých poslanců, kteří už nevědí, jakým způsobem by exhibovali. Takže já jsem za to samozřejmě rád,“ řekl kancléř ČTK.

Co se ve čtvrtek dělo na Hradě:

Záznam akce z Pražského hradu, při které prezident České republiky spálil za asistence hasičů v plné zbroji červené trenýrky.Video: Seznam.cz

Vedle povinnosti mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení novela pojednávala o bezúhonnosti a svéprávnosti. Kancléř by také nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích. Pokud by novela platila, kancléř by musel získat nejpřísnější prověrku do roka.

Mynář bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se rozhodl proti tomu bránit soudní cestou. ČTK dnes řekl, že podrobnosti o průběhu soudního jednání nemá. Z médií pouze zaznamenal, že před projednáním jeho případu se musí soud zabývat dalšími asi 50 záležitostmi, což by v rámci statistiky znamenalo zahájení líčení na podzim.

Vláda Andreje Babiše (ANO) novelu STAN odmítla pro nesystémovost. Uvedla také, že není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení vyhrazené nebo důvěrné.

Dosavadní úpravu postavení kancléře pokládá hnutí STAN za nedostatečnou. Zákon jen uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident.

Reklama

Doporučované