Hlavní obsah
Online

S ochlazením se může vrátit plošné nošení roušek venku, řekl Hamáček

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

19. 9. 7:05
aktualizováno • 19. 9. 19:34

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme online.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- V pátek přibylo 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakažených je 21 909 lidí.

- Je ale rekordní počet hospitalizovaných. Jenom za čtvrtek přibylo 67 pacientů, v nemocnicích se nyní léčí s koronavirem 480 lidí, z toho 93 je ve vážném stavu. Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495.

- Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to dnes uvedl na twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné. Hamáček přitom dnešnímu Právu řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce.

- Hygienici aktualizovali semafor k aktuální epidemiologické situaci v Česku. Praha jako první region má červenou barvu, to znamená trvale narůstající nebo setrvalý trend komunitního šíření nákazy. Oranžovou barvu mají okresy Cheb, Praha-západ, Praha-východ, Příbram, Beroun, Mělník, Kladno, Nymburk, Kolín a Uherské Hradiště. Zelenou barvu má většina dalších okresů. Příznivá situace je na severu Moravy, Prachaticku, Českokrumlovsku, Domažlicku, Chomutovsku a v Jindřichově Hradci.

- Praha od pondělí zavede zákaz výuky na VŠ. Ten nebude platit pro praxi, zkoušení a laboratorní práci. V Praze, Středočeském kraji a okrese Cheb bude od pondělí také povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí.

- Činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) se obnoví. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO), který obnovu štábu doposud odmítal. Podle něj není ani vyloučené opětovné zavedení nouzového stavu.

- Od pondělka by měli lidé vracející se ze zahraničí vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají cestovatelé, kteří navštívili některou z aktuálního seznamu bezpečných zemí.

 • Koronavirem se zatím nakazilo přes 46 tisíc lidí

  Od počátku epidemie koronaviru eviduje Ministerstvo zdravotnictví 46 262 potvrzených případů nákazy covidem-19. Z nemoci se dosud vyléčilo 23 858 lidí.

 • V nemocnicích leží 480 pacientů s covidem

  V nemocnicích se nyní léčí s koronavirem 480 lidí, z toho 93 je ve vážném stavu. Je to rekord v počtu hospitalizovaných, do té doby bylo největší číslo 422 z 8. dubna.

  Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495.

 • V pátek přibylo přes 2000 potvrzených případů

  V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakažených je 21.909 lidí.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.