Hlavní obsah

Na Hawkingově pohřbu se sešlo 500 hostí. Geniální fyzik bude pohřben vedle Newtona a Darwina

Přímý přenos z pohřbu Stephena Hawkinga (pozn. obřad byl pro kamery uzavřený). (Video: AP)

 

Reklama

31. 3. 2018 14:04

Stephen Hawking byl jedním z nejvýznamnějších vědců současnosti, stál za průlomovými objevy z oblasti fyziky a kosmologie.

Článek

Pět stovek pozvaných smutečních hostů se v sobotu sešlo v kostele Panny Marie v Cambridge na pohřbu britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března ve věku 76 let.

Jedním ze smutečních řečníků byl i herec Eddie Redmayne, který Hawkinga ztvárnil v biografickém filmu Teorie všeho z roku 2014.

Mezi smutečními řečníky byli kromě Redmayna také Hawkingův syn Robert, britská fyzička a Hawkingova bývalá studentka Fay Dowkerová či astrofyzik Martin Rees.

Zvon cambridgského univerzitního kostela na Hawkingovu počest odbil šestasedmdesátkrát - jednou za každý rok jeho života.

Ačkoli byla smuteční ceremonie přístupná pouze pro pozvané hosty, shromáždila se před kostelem Panny Marie řada lidí. Po celý den se mohou podepsat do kondolenční knihy.

Hawkingův popel bude 15. června uložen ve Westminsterském opatství v Londýně, a to v blízkosti ostatků fyzika Isaaca Newtona a přírodovědce Charlese Darwina.

Pohřbení ve Westminsterském opatství je podle agentury Reuters zřídka využívaným znamením úcty. Naposledy tam byli z vědců uloženi průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

Stephen Hawking se věnoval tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou.

Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.

V 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Kombinace jeho úspěchů na poli vědy s výrazným zdravotním postižením udělaly z Hawkinga podle agentury AP jednu z nejznámějších tváří světové vědy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované