Hlavní obsah

Princ Andrew sliboval v Epsteinově kauze pomoc. Ta je ale nulová

Foto: Profimedia.cz

Vévoda z Yorku, princ Andrew.

Reklama

27. 1. 2020 22:36

Britský princ měl ve Spojených státech vypovídat v kauze amerického miliardáře a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Vyšetřovatelům mladší bratr prince Charlese sice slíbil svou pomoc, ta je ale podle amerického prokurátora nulová. Mladší bratr prince Charlese se kvůli vazbám na Epsteina nedávno stáhl s veřejného života. Sám byl jednou z Epsteinových obětí obviněn ze sexuálního zneužívání, což princ popírá.

Článek

Britský princ Andrew nespolupracuje s americkými úřady při vyšetřování kauzy kolem zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který čelil obviněním ze sexuálního zneužívání mladistvých dívek. Ve Washingtonu to dnes podle agentury AP prohlásil americký prokurátor Geoffrey Berman.

Mladší bratr prince Charlese Andrew se kvůli svým vazbám na Epsteina nedávno stáhl z veřejného života, vyšetřovatelům však tehdy přislíbil svou pomoc. Buckinghamský palác zatím vyjádření americké prokuratury nekomentoval.

„Princ Andrew s námi dosud vůbec nespolupracoval,“ prohlásil Berman s tím, že Andrewa nedávno oslovili prokurátoři i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) s žádostí o výpověď, která by se zabývala jeho vztahy s americkým finančníkem.

Šestašedesátiletý Epstein byl zatčen loni v červenci kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.

Andrew loni v listopadu oznámil, že zanechá svých veřejných povinností po nepovedeném televizním interview ohledně svých vazeb s Epsteinem. Jedna z údajných finančníkových obětí Virginia Giuffreová tvrdí, že ji princ Andrew na Epsteinův popud jako náctiletou několikrát donutil k sexu. Andrew obvinění popírá a tvrdí, podobně jako další lidé, se kterými byl Epstein vídán, že o finančníkových sexuálních deliktech nevěděl.

Americký ministr spravedlnosti William Barr už dříve prohlásil, že americké úřady důkladně vyšetří, kdo Epsteinovi při jeho ilegálních aktivitách pomáhal. Berman dnes potvrdil, že Epsteinův případ s finančníkovou smrtí neskončil. „Jeffrey Epstein nemohl dělat to, co dělal, bez pomoci ostatních. Můžu vás ujistit, že vyšetřování se hýbe kupředu,“ řekl americký prokurátor.

Buckinghamský palác se k situaci zatím nevyjádřil.

Reklama

Související témata:

Doporučované