Hlavní obsah
Online

Za středu zatím rekordních 1293 případů, covid je i na Hradě

Poslanci chtějí od vlády vědět, jestli je Česko připravené na druhou vlnu koronaviru (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

16. 9. 6:12
aktualizováno • 16. 9. 21:20

Dění u nás v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme online.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Za středu zatím přibylo rekordních 1293 případů nákazy covid-19. Celkový počet potvrzených případů v Česku překročil 40 000, za více než půl roku se nakazilo 40 186 lidí.

- Ministerstvo zdravotnictví omezilo hromadné akce ve vnitřních prostorech, kde je možnost pro diváky pouze stát. Opatření se týká akcí nad 10 stojících lidí a platí od pátku. V provozovnách stravovacích služeb lidé musejí mít roušku nasazenou celou dobu s výjimkou konzumace jídel a nápojů.

- Denní přírůstek počtu případů nového typu koronaviru v Česku je po třech dnech opět rekordní. V úterý jich přibylo 1677. S covidem-19 bylo podle údajů k pondělku v nemocnici 333 lidí, v těžkém stavu bylo 78 z nich. V úterý bylo úmrtí šest, za uplynulý týden 30.

- Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 141 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následují okresy Uherské Hradiště se 134 případy, Plzeň-jih se 129 případy a Beroun se 123 případy na 100 000 obyvatel. Nejméně je za poslední týden zasažené Jesenicko se 13 a Domažlicko se 16 případy koronaviru na 100 000 obyvatel.

Dění jsme sledovali také v úterý

 • Přibylo 1293 případů

  Během středy dosud přibylo 1293 nových případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z pravidelných statistik Ministerstva zdravotnictví, které zveřejňuje v 18:00. Počet aktivních případů tak stoupl na 17 092.

 • Nemocnice v Praze hlásí rekordní počty testovaných

  Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu. „15. září bylo v celé ČR provedeno 7061 odběrů, v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byla provedena pětina veškerých odběrů za tento den v rámci celé České republiky,“ uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Na svém maximu je kapacita odběrového místa v Thomayerově nemocnici, k testování se lidé mohou objednat nejdříve v pondělí 28. září. Na maximální kapacitě je podle mluvčí i odběrové místo v Nemocnici Na Bulovce, kde provedou až 1000 odběrů denně. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v sobotu zprovoznili odběrové místo pro pěší. K odběru je nutné se předem objednat. První volná místa má nemocnice v úterý 22. září.

 • V Pardubickém kraji se lidé zbytečně objednávají na testy víckrát

  Rezervační systém na odběry vzorků pro testy na nový typ koronaviru v nemocnicích v Pardubickém kraji zahlcují lidé, kteří se objednávají na více odběrových míst najednou. Kromě nemocnic v Pardubicích a Litomyšli si mohou zájemci také rezervovat odběr v soukromé laboratoři Medila Pardubice. Systémy ale neumožňují takové duplicity odhalit, řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. „Například v Pardubické nemocnici se zaregistrovalo na jeden den k odběrům 80 lidí, z nich pak 20 nepřišlo,“ uvedla Semrádová. Systémy dokážou alespoň zjistit, že určitý člověk již testy podstoupil.

 • „Stát nezvládá.“ Naštvaný Liberec koupí učitelům respirátory ze svého

  Liberec se obává, že kvůli učitelům v karanténě bude muset zavírat třídy nebo celé školy. Ze svého jim proto nakoupí respirátory. Vedení města současně tvrdě kritizuje stát. „Jeho vrcholné figury situaci naprosto nezvládají.“

 • Hamáček očekává další debatu o krizovém štábu

  Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká ve vládě další debatu o svolání Ústředního krizového štábu, což premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá. Svolání štábu neznamená vyhlášení stavu nouze, zdůraznil před poslanci ministr. „Jsem přesvědčen, že obecně platí to, že pokud máme osvědčené mechanismy, měli bychom je používat,“ uvedl. Hamáček také řekl, že je nutné znovu přesvědčit obyvatele o tom, že nemoc covid-19 může mít vážné dopady a nynější opatření proti šíření koronaviru nejsou „buzerace“. Patří k nim nošení roušek v některých veřejných prostorách. Opatření by podle ministra měla přinést efekt zhruba za dva týdny. Jak uvedl, obává se toho, že pokud by se nepodařilo křivku nárůstu nakažených zploštit, Česko by se mohlo dostat do jarní situace Itálie nebo současné situace Izraele. Zastavovat ekonomiku a zavírat školy nechceme, dodal Hamáček.

 • Petříček: Česko představuje epidemiologicky rizikovou zemi

  Česká republika si musí přiznat, že momentálně představuje epidemiologicky rizikovou zemi. Na Facebooku to dnes uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko s tím podle něj musí počítat v zahraničně-ekonomických vztazích. Vyslovil se pro aktivování Ústředního krizového štábu. O zřízení krizového štábu usiluje ČSSD, proti se staví koaliční hnutí ANO. Podle Petříčka je třeba si jasně přiznat, že Česko není v současné době v komfortní pozici a epidemiologická data jsou neúprosná. Poznamenal, že denní nárůsty počtu nových případů nákazy koronavirem jsou v relativních datech trojnásobné oproti Slovensku, Slovinsku nebo Maďarsku. Poukázal také na strmou dynamiku růstu nových případů. Podotkl, že v ČR je počet nových případů podobný jako v osmkrát lidnatějším Německu, co do počtu obyvatel srovnatelné Maďarsko má denně stovky nově nakažených a Slovinsko nebo Slovensko desítky až maximálně 200.

  Včera jsem měl možnost mluvit o průběhu pandemie ve střední Evropě s ministry zahraničí Slovinska 🇸🇮, Slovenska 🇸🇰 a...

  Zveřejnil(a) Tomáš Petříček - ministr zahraničí České republiky dne Středa 16. září 2020
 • „Nemáme děti, nemůžeme k sobě.“ Češi své partnery neviděli už měsíce

  Plánovali svatby, bydlení a život v Česku. Namísto toho přišly zavřené hranice a následná opatření, kvůli kterým se měsíce, někteří i rok, vídají jen přes obrazovky svých telefonů. Teoretické řešení by bylo. Praxe je ale bolestná.

 • Fiala znovu vyzval k odvolání ministra Vojtěcha

  Předseda ODS Petr Fiala ve Sněmovně opět vyzval vládu, aby odvolala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podle něj situaci kolem koronaviru nezvládá. Současně by vláda měla obnovit krizový štáb, zahájit debatu s učiteli o plánované výuce v době epidemie. ODS požaduje i znásobení kapacit hygienických stanic, aby fungovalo trasování kontaktů nakažených osob. Podle strany je to základním předpokladem pro udržení počtu nakažených ve zvládnutelných mezích. Strana chce také podpořit živnostníky, malé a střední podnikatele či matky samoživitelky.

 • Vojtěch: Omezíme hromadné akce na stání ve vnitřních prostorách

  Ministerstvo zdravotnictví plánuje omezit hromadné akce ve vnitřních prostorech, kde je možnost pro diváky pouze stát. Opatření by mělo platit od pátku. Poslancům to ve Sněmovně řekl ministr Adam Vojtěch. „Jde o akce, kde se podle našich informací nakazí velké množství lidí,“ vysvětlil. Cílem je podle ministra zastavit aktuální nárůst počtu lidí pozitivních na nemoc covid-19, který je vyšší než na jaře. „Nárůsty budou pokračovat i v následujícím období, čísla budou podobná současným nárůstům. Děláme určité modelace vývoje, slibujeme si zaváděním opatření stabilizaci situace,“ ujišťoval Vojtěch poslance.

 • Stát omezí počty lidí na soukromých akcích, zavírání škol není vyloučeno

  Česko se zítra odpoledne dozví další opatření proti šířící se nákaze koronaviru. Podle vládního zmocněnce pro zdravotnictví Romana Prymuly se nebude jednat o plošná opatření, ale o omezení počtu lidí na soukromých akcích.

  „Omezí se počty lidí na veřejných i soukromých akcích jako jsou svatby, oslavy,“ vysvětlil Seznam Zprávám Roman Prymula. Podle něj je potřeba k takovému kroku přistoupit, neboť lidé se v uplynulých třech měsících nechovali zcela disciplinovaně. „Nárůst čísel je důsledek toho, že si lidé poslední tři měsíce mysleli, že virus zmizel, ale on tu stále je a tohle jsou první dopady jejich chování,“ doplnil.

  Prymula ale nevyloučil ani, že by se koncem září opět zavřely školy. „Pokud se by se situace ještě dramaticky zhoršila, tak se bude uvažovat o ledasčem,“ uvedl vládní zmocněnec pro zdravotnictví. „Zatím se nebudou zavírat školy, ale vše se bude odvíjet od situace, ale v tuto chvíli není žádné plošné opatření s výjimkou těch, které se chystají na zítra,“ uzavřel.

 • Koronavirus komplikuje firmě VÚTS dodávky strojů do zahraničí

  Liberecké společnosti VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) komplikuje koronavirus dodávky zakázek odběratelům v zahraničí. Firma roku 2019 v Libereckém kraji se dnes zaměřuje na výzkum a vývoj strojů pro zpracovatelský průmysl. Pro své zákazníky zajišťuje i montáž a oživení strojů přímo v jejich závodech, to je teď ale kvůli koronaviru značně komplikované.

 • Vojtěch: Virus se šíří i v dalších zemích

  Ministr zdravotnictví poslance upozornil, že situace v Česku není tak kritická. „Nehrajme si na to, že se virus tady šíří a nikde jinde ne. Ano pravdou je, že v tuto chvíli se šíří více, ale nejsme zdaleka jediní,“ uvedl Vojtěch. Dodal, že Česko je připravené co se týče laboratoří na provádění testů. „Aktuálně jsme na počtu 15000 testů denně,“ dodal. Stejně tak podle něj rostou kapacity pro trasování lidí.

 • Michálek: Vláda situaci podcenila

  Na úvod se slova chopil Pirát Jakub Michálek. „Vláda situaci podcenila,“ řekl. A začal s vyhodnocením plnění úkolů, které poslanci před několika měsíci vládě dali. Z 11 úkolů vláda splnila dva úkoly, tři částečně, pět vůbec. U jednoho úkolu nenastal termín.

 • Poslanci zahájili debatu o koronaviru

  V Poslanecké sněmovně začala debata o koronaviru a o tom, jak je Česko připravené na druhou vlnu. Poslanci se s ohledem na rekordní počty případů nemoci covid-19 i dnes sešli v polovičním počtu. V souladu s vládními opatřeními používali roušky. Sněmovna by měla na návrh Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN zkontrolovat plnění úkolů, které uložila vládě v červnu po první vlně epidemie. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek už v úterý uvedl, že kabinet měl předložit do začátku září zprávu o řešeních a plánovaných opatřeních, což se nestalo.

 • V Uherskohradišťské nemocnici je 18 pacientů s koronavirem

  V Uherskohradišťské nemocnici, která je ve Zlínském kraji vyčleněna pro pacienty s onemocněním covid-19, je nyní 18 pacientů s koronavirem. Z nich je šest na oddělení ARO, dalších 12 na infekčních lůžkách. Musí se počítat s tím, že tato čísla ještě porostou vzhledem k tomu, že Uherskohradišťsko se v posledních týdnech potýká s výrazným nárůstem počtu nakažených a dobře na tom není ani sousední Hodonínsko. Z něho řada pacientů směřuje do Uherskohradišťské nemocnice, řekl dnes ČTK mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 • Domovy seniorů v Brně budou mít speciální testy na koronavirus

  Domovy seniorů zřizované městem Brno budou mít speciální testy na nemoc covid-19. Novinářům to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní bude výsledek znám v řádu minut. Brno zřizuje 11 domovů a ještě centrum sociálních služeb. Testovat se bude veškerý personál a podle potřeby i klienti.

 • Lidé na nás kvůli karanténě podávají i trestní oznámení, říká šéf hygieniků

  Někteří lidé, jimž liberečtí hygienici oznámí, že musejí nastoupit do karantény, situaci neunesou a podávají na hygieniky stížnosti i trestní oznámení. „Nám pak nezbývá nic jiného než tyto záležitosti řešit s právníky,“ říká jejich ředitel.

 • Školy se chystají na případ nejhoršího scénáře

  Základní školy v Česku třeba zjišťují, jestli děti mají doma techniku na to, aby se v případě jejich uzavření mohly učit online.

  Více v následujícím článku

 • Pardubice zrušily kvůli koronaviru vítání občánků

  Město Pardubice kvůli zhoršené epidemiologické situaci od úterý opět zruší vítání občánků. Slavnostní akty přitom kvůli jarní koronavirové pandemii město zahájilo až v září, uvedl magistrát v tiskové zprávě. „Obřady vítání občánků rušíme od příštího týdne. Termín 22. září a termíny následující tedy neplatí,“ uvedla vedoucí matriky Zdeňka Havlíčková.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články