Hlavní obsah
Online

Vláda podpořila prodloužení nouzového stavu o měsíc

TK po jednání vlády (Video: ČTK, ČTK)

1. 4. 6:15
aktualizováno • 1. 4. 22:24

Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přibylo na 3 508. Uzdravilo se 61 lidí, zemřelo 39. Ve vážném stavu v nemocnici je 70 lidí. Vláda dnes schválila prodloužení nouzového stavu až do 11. května.

Článek

Ústřední krizový štáb doporučil vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Vláda s návrhem na středečním jednání souhlasila. S prodloužením bude muset ještě souhlasit parlament.

Od 2. dubna mohou mít otevřeno nově i prodejny domácích potřeb, musejí ale také prodávat ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem.

Vláda také souhlasila s návrhem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie mohla ve stavu nouze udělovat blokové pokuty do 10 000 korun za nedodržování opatření jako je například nenošení roušek. Resort o tom informoval v tiskové zprávě.

Záznam tiskové konference po jednání krizového štábu 1. dubna (Video: ČTK, ČTK)

Počet pacientů podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude dál růst. „Žádný stát není schopný epidemii zastavit ze dne na den. Rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem,“ řekl. Nemocniční kapacity jsou podle něj schopné situaci zvládat. Na plicních ventilacích v nemocnicích je zhruba 60 lidí.

V polovině dubna bude podle modelu zdravotnických statistik kolem 8000 laboratorně potvrzených případů COVID-19. Na konci měsíce se odhaduje počet 14 200.

Dění sledujeme v online zpravodajství

 • Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

  Přední ekonomové zakládají iniciativu KoroNERV-20. Chtějí posuzovat kroky veřejných institucí a hledat krátkodobá řešení, jak kormidlovat hospodářství v krizi způsobené dopady koronaviru, ale i přijít s dlouhodobými návrhy, jak vrátit Česko k prosperitě. Mezi iniciátory projektu patří například Danuše Nerudová, Petr Stuchlík, Mojmír Hampl, Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková. Napsal to server Peníze.cz.

 • Pendleři založili sdružení, má jednat s vládou o zmírnění opatření

  Pendleři cestující za prací do zahraničí založili občanské sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných opatření vlády, která podle nich drasticky omezila možnosti cestovat za prací. Požadují například pro nejpostiženější matky samoživitelky a otce samoživitele výjimku, jako má zdravotnický personál, který může jezdit přes hranice denně. Sdružení chce navázat dialog s vládou, řekl dnes ČTK Jan Průha z Plzeňska, předseda přípravného výboru prvního seskupení zastřešujícího pendlery z celé ČR.

 • V chebské nemocnici začalo sloužit druhé odběrové místo v kraji

  V areálu chebské nemocnice začalo dnes ráno sloužit druhé odběrové místo na testování nákazy koronavirem v kraji. V regionu už funguje od minulého týdne testovací místo v karlovarské nemocnici a jezdí také dvě odběrové sanitky.

 • V nemocnici v Praze zemřela žena s COVID-19, měla nemocné srdce

  V pražské Všeobecné fakultní nemocnici v noci na dnešek zemřela pacientka (ročník 1935), u které byla prokázána nákaza novým typem koronaviru. Podle nemocnice příčinou jejího úmrtí bylo ale chronické srdeční selhávání, nikoli onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Podle ní byla pacientka v uplynulých čtyřech dnech na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny všeobecné nemocnice.

 • Kamiony s léky stojí na hranicích. Česko zvažuje další přechody

  Farmaceutické firmy řeší zpomalené dodávky léků pro jih a východ Evropy. Zdaleka nejde jen o medikamenty potřebné pro zvládnutí epidemie COVID-19, ale i o léky pro chronicky nemocné. Více v článku Silvie Friedmannové.

 • Repatriační let z USA odpoledne přiveze 180 Čechů

  Repatriační let ze Spojených států dorazí do Prahy dnes odpoledne, na jeho palubě se vrátí do vlasti 180 českých občanů. Česká diplomacie s vypravováním dalších repatriačních letů z USA nyní nepočítá. Speciální let ze Spojených států odletěl z Chicaga v úterý. „Na palubě jsou jen čeští občané, a to z USA a malá skupina - pět lidí - z Islandu, kde letadlo obvykle tankuje. Celkem 180 pasažérů,“ uvedla mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Velvyslanectví ve Washingtonu už dříve oznámilo, že kapacita letadla byla zcela naplněna. Na rozdíl od jiných repatriačních letů tak nebyla žádná volná místa, které by bylo možné nabídnout občanům jiných evropských států.

 • Na ZŠ začínají zápisy do prvních tříd

  Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů Ministerstva školství měly týkat asi 137 800 předškoláků. Kvůli koronavirové epidemii se ale zápisy uskuteční bez jejich přítomnosti. Školy jsou zavřené. Chodit by do nich raději neměli ani rodiče. Přihlášky mohou posílat například do datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo poštou. Období zápisů potrvá do 30. dubna. Konkrétní termíny a způsoby podání přihlášky určují ředitelé jednotlivých škol.

 • Tři klienti ostravského domova pro seniory Iris mají COVID-19

  Ostravský domov pro seniory Iris v Ostravě má zatím tři klienty pozitivní na nemoc COVID-19. Dvě ženy jsou dál v péči jeho zaměstnanců. Třetí je ve fakultní nemocnici. ČTK to dnes řekl ředitel zařízení Michal Mariánek. Zná ale zatím jen výsledky testů části odebraných vzorků. Ty se v zařízení začaly odebírat, když se nákaza potvrdila u jedné pracovnice přímé péče. „Známe výsledky 59 testů z 86 odebraných vzorků. Z tohoto množství jsou dvě klientky pozitivní. Jsou z oddělení, kde se nákaza vyskytla,“ řekl Mariánek. Dodal, že třetí nemocná klientka se k nim vracela z Městské nemocnice Ostrava. „Nyní máme povinnost testovat každého, kdo se k nám vrací. U této klientky byl test pozitivní,“ uvedl ředitel s tím, že nyní nelze určit, kde se žena nakazila.

 • Nákaza se šíří mezi zdravotníky

  V České republice stoupá počet zdravotníků nakažených novým koronavirem. Deset zdravotníků s nemocí je na pardubické kardiologii, do karantény míří také tři lékaři, osm zdravotních sester a sanitářka v Jindřichově Hradci. Více v článku Nikoly Zwrtkové.

 • Soudy se snaží rozhodovat bez účastníků

  Obavy z rozšíření koronaviru, který se právě před měsícem potvrdil u prvního českého pacienta, zásadním způsobem zasáhly do chodu českých soudů. Větší část naplánovaných jednání musela být i kvůli omezení svobody pohybu odročena. Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová dnes sdělila ČTK, že se soudci snaží rozhodovat bez přítomnosti účastníků řízení, pokud s tím lidé souhlasí. V trestních věcech mají podle ní soudy obtíže sehnat přísedící, protože většina z nich je vyššího věku, a spadají tak do rizikové skupiny ohrožené nákazou.

 • Návrat vědců z Antarktidy se komplikuje

  Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovým opatřením komplikuje. Nyní jsou na lodi směřující do Chile, tam ale nejspíš budou muset do dvoutýdenní karantény. ČTK to dnes řekl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. Účastníci expedice jsou podle něj v pořádku.

 • V karanténě je 37 zdravotníků prachatické nemocnice

  V preventivní karanténě je i pět lékařů a 32 dalších zdravotníků z interny prachatické nemocnice. Ošetřovali ženu, u níž se následně potvrdil koronavirus, protože byla v kontaktu s jiným nakaženým člověkem, což tajila.

 • Nemocnice v J. Hradci zavřela JIP interny kvůli sestře s COVID-19

  Jindřichohradecká nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče interního oddělení. Důvodem je pozitivní test na koronavirus u jedné zdravotní sestry. Do karantény míří z nařízení hygieniků tři lékaři, osm zdravotních sester a sanitářka z oddělení. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková. Péči o pacienty s interními chorobami převzala multioborová jednotka intenzivní péče chirurgického oddělení.

 • MPO spustilo žádosti o ošetřovné pro OSVČ

 • Pražský IKEM měří příchozím teplotu termokamerami

  V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nově provádí screening teploty u příchozích termokamerami. Cílem je zrychlit a zpřesnit měření a odhalit pacienty s příznaky onemocnění COVID-19. Ruční teploměry byly často nepřesné a ve venkovním prostředí nefunkční. „Pro pořízení termokamer jsme se rozhodli zejména proto, abychom zajistili co největší možnou ochranu našich zaměstnanců, kteří na screeningových místech pracují. Díky kamerám nemusí přijít do blízkého kontaktu se screenovanými lidmi, jak tomu bylo u ručního měření teploty,“ uvedla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

 • Na pardubické kardiologii už je deset zdravotníků s koronavirem

  Počet zdravotníků nakažených koronavirem na kardiologickém oddělení Pardubické nemocnice vzrostl z úterních devíti na deset. Nemoc byla prokázána také u osmi pacientů. Kardiologické oddělení stále pracuje v nouzovém režimu. „Část personálu, která už je otestovaná a je negativní, může podle Ministerstva zdravotnictví a při potřebném vybavení dál fungovat,“ uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.