Hlavní obsah

Spalničky přišly do Česka ze zahraničí, řekl náměstek ministra zdravotnictví

22. 5. 2018

Spalniček přibývá. Strach už začali mít i politici. Co bude dál? (Video: Pavlína Kosová)

V Česku bylo letos od ledna zaznamenáno už 126 případů spalniček, zatímco za celý loňský rok jich bylo celkově 150.

Článek

Současná epidemie spalniček byla způsobena importem nemoci ze zahraničí. Většina případů v Česku pak podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pocházela z Ukrajiny.

V Česku bylo letos od ledna zaznamenáno už 126 případů spalniček, zatímco za celý loňský rok jich bylo celkově 150. Počty případů spalniček však letos stoupají po celé Evropě. Nejpostiženější skupinou jsou v současné době podle Prymuly především děti od jednoho do čtyř let.

Nejvíc nemocných - zhruba dvě třetiny - pak bylo evidováno v Praze. Důvodem je podle odborníků nižší proočkovanost v určitých skupinách obyvatel měst. Odborníci doporučují proočkovanost populace asi 95 procent, aby se nemoc nadále nešířila. V Praze jsou ale podle náměstka ministra zdravotnictví čtvrti, kde je jen kolem 70 procent.

V Praze byla pak také kvůli kontaktu personálu se spalničkami před několika týdny uzavřena lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné, proti této chorobě se očkuje od roku 1969. Imunita vzniklá očkováním může ale po 30 až 40 letech slábnout.

V Poslanecké sněmovně situaci kolem spalniček, kvůli nimž byla letos na jaře uzavřena řada nemocnic, veřejně komentovala předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Věra Adámková, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Roman Prymula nebo primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Jejich vystoupení si můžete pustit ve videu nad článkem

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.