Hlavní obsah

Proměnil uhlí na zlato. Tykač se ziskem prodává akcie těžařů v USA

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Finančník Pavel Tykač.

Reklama

3. 11. 2021 8:51

Finančník Pavel Tykač využil nové situace na trhu s metalurgickým uhlím a zbavuje se svých akcií těžaře Corsa Coal.

Článek

Majitel energetické společnost Sev.en Energy Pavel Tykač už v minulosti dokázal, že umí využít výkyvů trhu. Nyní s výrazným ziskem prodává akcie amerického producenta metalurgického uhlí, které nakoupil během pandemie.

Loni v květnu, kdy Tykač podíl ve společnosti Corsa Coal nakupoval, se akcie obchodovaly zhruba za 0,21 kanadského dolaru. Letos v létě se už obchodovaly za 0,45 a v současnosti za 0,93 kanadského dolaru.

Původně Tykač nakoupil celkem 17,1procentní balík a za akcie loni zaplatil 3,6 milionu kanadských dolarů (zhruba 65 milionů korun). Záměrem byla konsolidace amerického trhu s metalurgickým uhlím, tedy nakoupit těžařské firmy, jejichž hodnota klesla kvůli pandemii covidu-19.

Tuto strategii však začal finančník postupně přehodnocovat. „Nás, teď to řeknu trochu nadneseně, zaskočil vlastní úspěch. My jsme do toho nového oboru, do těžby metalurgického uhlí, vstupovali za situace, kdy se tuna tohoto uhlí prodávala někde okolo 92 až 100 dolarů. Dneska se prodává mezi 350 až 400 dolary,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys Tykač před dvěma týdny.

„Hodnota těch aktiv explodovala. Pro nás to znamená, že se teď hrozně obtížně vyjednává o dalších akvizicích. Takže jsme se rozhodli naopak postupně prodávat, už jsme prodali asi polovinu toho, co máme. Konsolidovat sektor se nám tam velmi pravděpodobně v nejbližší době nepovede,“ dodal.

Podle posledního oznámení pro burzu vlastní Sev.en jedenáctiprocentní balík akcií Corsa Coal, který má hodnotu 10,6 milionu kanadských dolarů (188 milionů korun).

Nicméně Tykač chce i dál na americkém trhu růst a bude hledat nové příležitosti. „Naší dlouhodobou strategií je růst a konsolidace aktiv na americkém trhu s metalurgickým uhlím. S vývojem trhu jsme velmi spokojeni. O konkrétních investičních záměrech a jednáních však dopředu neinformujeme,“ uvedla k plánům mluvčí Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Těžař Corsa Coal přitom v posledním roce vykazoval ztrátu (za první pololetí 2021 dosáhla 2,3 milionu dolarů, za loňský rok pak 63,7 milionu), takže trh zřejmě předpokládá, že kvůli vysokým cenám uhlí bude ziskový v příštích letech.

Loni krátce po vstupu do Corsa Coal v americké Pensylvánii společnost Sev.en plně ovládla firmu Blackhawk Mining, která těží uhlí v Kentucky a Západní Virginii. A na přelomu roku pak vstoupila do další americké firmy vlastnící těžební práva.

Tykačova expanze v USA se měla týkat hlavně koksovatelného uhlí určeného pro metalurgii, nikoli energetického pro elektrárny. Koksovatelné uhlí je nenahraditelnou surovinou pro výrobu oceli, navíc při jeho zpracování nedochází k takovým emisím jako při spalování uhlí pro energetické účely.

Pavel Tykač

  • Majoritní vlastník skupiny Sev.en Energy, jejímž jádrem je někdejší Mostecká uhelná společnost.
  • Sev.en vlastní v Česku hnědouhelné lomy na Mostecku.
  • Své uhlí spaluje v teplárnách ve Zlíně a na Kladně a v elektrárnách Počerady a Chvaletice, patří k největším výrobcům energie v Česku.
  • Energetická aktiva drží i v zahraničí: S čínskými partnery má prostřednictvím společné firmy InterGen podíly v několika elektrárnách ve Velké Británii a Austrálii a dále v australských uhelných dolech.

Do holdingu Sev.en Energy patří od roku 2018 Tykačovy firmy sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky, loni k tomu koupila od švýcarské společnost Alpiq kogenerační zdroje ve Zlíně a na Kladně. Uhlí těží zejména v lomu Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve a dále pak v lokalitě ČSA.

Předloni firma získala poloviční podíl v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované