Hlavní obsah

Proti Mayové se vzbouřili vlastní ministři, tvrdí britský tisk. Šéf resortu financí vzpouru popírá

V Londýně demonstrovalo proti brexitu přes milion lidí. Sobotní reportáž Jiřího Hoška z britské metropole. (Video: Jiří Hošek, Seznam.cz)

24. 3. 10:11
aktualizováno • 24. 3. 11:58

Britská premiérka může získat podporu pro třetí hlasování o dohodě o brexitu, pokud slíbí, že odstoupí z postu předsedkyně vlády, uvedla BBC. Podle The Sunday Times její rezignaci žádá několik ministrů. Spekulace o „vzpouře“ uvnitř kabinetu ale v rozhovoru pro Sky News popřel ministr financí Philip Hammond.

Článek

Celkem 11 členů kabinetu premiérky Theresy Mayové žádá její odstoupení a jmenování nového přechodného šéfa vlády. Ve svém nedělním vydání to napsal britský nedělník The Sunday Times.

Podle reportéra Tima Shipmana chtějí ministři nespokojení s tím, jak Mayová řídí proces vystoupení Británie z Evropské unie, premiérku konfrontovat na pondělním zasedání vlády a pohrozit rezignacemi, pokud jim neslíbí, že se svého postu vzdá.

Konzervativní poslanci prý také nechtějí, aby Mayová vedla další vyjednávání s EU o podmínkách odchodu z Unie, uvedla BBC.

Úřad premiérky pak podle BBC odmítl možnost, že by rezignovala nebo souhlasila s dohodou, že by si s některým z ministrů rozdělila pravomoci.

Zprávy o rebelii ministrů v neděli popřel ministr financí Philip Hammond. „Nemyslím si, že je tomu tak. Není to o premiérce. Výměna premiérů by nám nepomohla,“ řekl Hammond serveru Sky News.

„Hovořit o výměně hráčů, kteří jsou na hřišti, je v tuto chvíli, upřímně řečeno, nestřídmost,“ dodal. Popřel také spekulace, že by si údajně přál, aby Mayovou vystřídal jako dočasný premiér její fakticky zástupce David Lidington. „To není ten případ,“ řekl.

„Přítěž pro jednání“

Podle The Sunday Times vzbouřenci uvnitř kabinetu svůj další postup ladili v sobotu večer. Tvrdí, že se Mayová stala pro další vyjednávání o brexitu přítěží a měla by být nahrazena někým jiným. Shoda údajně panuje na tom, že by ji měl nyní ve funkci vystřídat dočasný premiér, který bude vládu řídit do doby, než si Konzervativní strana na podzim zvolí nové vedení.

Nespokojení členové vlády údajně mezi sebou už diskutují i o jméně nástupce Mayové. Shoda by podle nich umožnila, aby po její případné demisi nenastal vleklý souboj o nástupnictví, který by mohl další postup kolem brexitu ještě zkomplikovat.

Největší šance má podle The Sunday Times šéf britského úřadu vlády David Lidington, kterého podporují mimo jiné ministr obchodu Greg Clark, ministryně práce Amber Ruddová, ministr spravedlnosti David Gauke, ministr financí Philip Hammond a ministr vnitra Sajid Javid.

„Prací Davida (Lidingtona) by bylo zajistit odklad u EU, najít shodu na další politice ohledně brexitu a připravit spořádanou volbu nového lídra,“ citoval nedělník zdroj z britské vlády. Lidington získává podporu mimo jiné i tím, že dal údajně předem najevo, že se volby nového předsedy Konzervativní strany jako jeden z kandidátů nehodlá zúčastnit.

Kromě Lidingtona se jako o možných nástupcích Mayové hovoří i o ministru zahraničí Jeremym Huntovi a ministru životního prostředí Michaelu Goveovi.

Premiérka Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU, kterou předtím už dvakrát odmítli. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit.

Doporučené