Hlavní obsah
Online

Evropská komise žádá otevření hranic, Německo své kroky hájí

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 2. 6:40
aktualizováno • 23. 2. 22:26

Dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Německo chce zrušit vstupní karanténní omezení co nejdříve, přednost má ale ochrana obyvatel, uvedl německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, podle kterého se z Česka do Německa dostává mutace koronaviru. Brusel v pondělí odeslal Německu a dalším pěti zemím EU dopis, v němž požaduje do deseti dnů vysvětlit nutnost zpřísněného režimu na hranicích. EK vyzvala členské státy, aby respektovaly principy volného pohybu osob.

- Izraelská novinářka Gili Cohenová na Twitteru informovala o tom, že Česká republika spolu s Hondurasem a Guatemalou obdrží tisíce vakcín z izraelských zásob. Upozornila také na to, že jde o země, které přesunuly své diplomatické mise do Jeruzaléma nebo tam otevřely ambasádu.

- Bilance zemřelých po nákaze koronavirem v USA je srdcervoucí, prohlásil v úterý prezident Joe Biden poté, co země překročila hranici 500 000 úmrtí spojovaných s covidem-19, zdaleka nejvíce ze všech světových států. Podle předního epidemiologa Anthonyho Fauciho významně přispěly k současnému stavu pandemie v USA politické rozpory.

 • Slovensko hlásí rekordní počet hospitalizovaných. Vědci mluví o zpřísnění opatření

  Předseda slovenské vlády Igor Matovič se odpoledne sešel s vědci a odborníky k jednání o případných dalších opatřeních na zlepšení nepříznivé epidemické situace v zemi. Biochemik Pavol Čekan novinářům zhruba po pětihodinové schůzce pouze řekl, že diskuse bude pokračovat ve středu a že její průběh nehodlá komentovat. Někteří vědci se před setkáním s premiérem vyslovili pro další zpřísnění režimu na hranicích s cílem zamezit šíření nakažlivějších mutací koronaviru a také snížit mobilitu v zemi.

 • Německo má 3883 nově nakažených, podle Merkelové je ve třetí vlně

  V Německu přibylo za uplynulý den 3883 nových případů nákazy koronavirem, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Nových obětí covidu-19 zaznamenala země 415, před týdnem bylo úmrtí 528. Informoval o tom dnes Institut Robert Kocha (RKI). I v Německu se mezitím dál šíří nakažlivější koronavirová mutace B.1.1.7, která byla koncem minulého roku poprvé odhalena v Británii; už se podílí na 30 procentech případů nákazy v Německu. Kancléřka Angela Merkelová v úterý podle zdrojů agentury Reuters poslancům své konzervativní frakce (CDU/CSU) řekla, že Německo prochází třetí vlnou pandemie.

 • Skotsko ohlásilo plán opatrného odchodu z koronavirové uzávěry

  Skotsko ohlásilo postupný odchod z koronavirové karantény. Odehrávat se bude ve třech etapách, z nichž první začne v polovině března návratem části dětí do škol. Poslancům parlamentu v Edinburghu to v úterý oznámila skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

  Podle skotské premiérky se všichni žáci na základních a někteří na středních školách vrátí k prezenční výuce 15. března. Od tohoto data se budou také moci setkávat ve venkovních prostorách čtyři lidé ze dvou domácností. V další fázi, která nastane 5. dubna, se dál uvolní omezení spojená s vycházením. O tři týdny později pak začne platit nový systém etapovitého rozvolňování, který vláda zveřejní v polovině března. Sturgeonová na rozdíl od Johnsona zatím neoznámila termín, kdy budou moci lidé opět jezdit na dovolenou či pořádat hromadné akce.

 • Světová banka pohrozila, že Libanonu pozastaví financování vakcín

  Světová banka v úterý pohrozila, že Libanonu pozastaví financování vakcín proti covidu-19. Oznámení zdůvodnila tím, že se v rozporu s pravidly bez předchozí registrace nechali naočkovat někteří libanonští poslanci. Informovala o tom agentura AP.

  Libanon se potýká s tíživou finanční a ekonomickou krizí a výpadek financí na vakcíny by mohl situace ještě zhoršit. Minulý měsíc Světová banka rozhodla, že poskytne Libanonu 34 milionů dolarů (723 milionů Kč) na očkování proti covidu-19. Částka má umožnit naočkování zhruba dvou milionů Libanonců.

 • Ukrajina se dočkala první zásilky vakcíny proti covidu-19

  Po sérii zpoždění a silné kritice na adresu ukrajinských úřadů se v úterý Ukrajina dočkala první dodávky vakcíny proti covidu-19. Vláda doufá, že ve středu bude moci zahájit očkovací kampaň, uvedla agentura AFP. Půl milionu dávek vakcíny AstraZeneca vyrobených v Indii a prodávaných pod názvem Covishield dorazilo ráno na kyjevské letiště Boryspil, sdělilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví agentuře AFP. Podle listu Ukrajinska pravda jde o dodávku postačující pro očkování čtvrt milionu lidí. Účinnost této vakcíny se přitom pohybuje mezi 62 až 90 procenty, podle dávkování.

 • Island umožní shromažďování až 50 lidí

  Island, který má velmi nízké počty nových případů koronavirové infekce, povolí od středy setkání až 50 lidí místo dosavadních 20. Na sportovní utkání, do divadel a kin bude vpuštěno až 200 sedících diváků za předpokladu, že mezi sebou budou dodržovat alespoň jednometrové mezery. Oznámila to v úterý podle agentury DPA islandská ministryně zdravotnictví Svandís Svavarsdóttirová.

 • Evropská komise žádá otevření hranic, Německo své kroky hájí

  Německo chce zrušit vstupní karanténní omezení co nejdříve, přednost má ale ochrana obyvatel. V úterý to podle agentury Reuters řekl německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, podle kterého se z Česka do Německa dostává mutace koronaviru.

  Evropská komise v posledních dnech opakovaně kritizovala Německo za zavedení hraničních kontrol s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Brusel v pondělí odeslal Německu a dalším pěti zemím EU dopis, v němž požaduje do deseti dnů vysvětlit nutnost zpřísněného režimu na hranicích. Výtky se týkají také Belgie, která nyní povoluje lidem vycestovat ze země jen v naléhavých případech. Dalšími adresáty dopisu jsou Maďarsko, Dánsko, Finsko a Švédsko.

  „Doufáme, že se nám podaří najít uspokojivé řešení bez nutnosti podnikat právní kroky, které mohou být zdlouhavé,“ řekl dnes novinářům mluvčí EK Christian Wigand, podle něhož komise vyzvala státy, aby respektovaly principy volného pohybu osob.

 • Řečtí lékaři stávkovali kvůli pracovním podmínkám během epidemie

  V Řecku v úterý stávkovali a demonstrovali lékaři kvůli zhoršeným pracovním podmínkám, jež panují v posledních měsících v tamních nemocnicích kvůli epidemii koronaviru. Zdravotníci po řecké vládě požadují, aby zaměstnala v nemocnicích více personálu, uvedla agentura Reuters. Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie je epidemická situace v Řecku poměrně příznivá, jednotky intenzivní péče jsou ale přetížené.

  Lékaři chtějí, aby vláda nechala otevřít nové jednotky intenzivní péče pro pacienty nakažené koronavirem a zaměstnala v nemocnicích více personálu. Lůžka na jednotkách s intenzivní péčí jsou v současnosti obsazená z 80 procent, což lékaři považují za kritický stav.

 • Britská mutace připadá na 30 procent případů v Německu

  I v Německu se mezitím dál šíří nakažlivější koronavirová mutace B.1.1.7, která byla koncem minulého roku poprvé odhalena v Británii. Podle svazu Akreditovaných zdravotnických laboratoří (ALM) se nyní podílí na 30 procentech případů koronavirové nákazy v Německu.

 • Česko, Guatemala a Honduras obdrží od Izraele tisíce vakcín

  Izraelská novinářka Gili Cohenová na Twitteru informovala o tom, že Česká republika spolu s Hondurasem a Guatemalou obdrží tisíce vakcín z izraelských zásob. Upozornila také na to, že jde o země, které otevřely ambasády nebo přesunuly své diplomatické mise do Jeruzaléma.

 • Maďarsko se chystá očkovat čínskou vakcínou jako první v EU

  Maďarsko ve středu začne jako první země v Evropské unii očkovat vakcínou proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na facebookové stránky maďarské vlády. Maďarský regulační úřad tento preparát nedávno schválil pro nouzové použití, aniž čekal na doporučení od Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).

 • Ve Španělsku je nákaza koronavirem na ústupu

  Také Španělsko v posledních dnech hlásí výrazné zlepšení epidemické situace, která tam byla nejhorší koncem ledna, kdy počet nových případů za 14 dní na sto tisíc obyvatel dosáhl 900. V pondělí vláda oznámila 252 nových případů na 100 000 obyvatel za dva týdny, podobný údaj hlásila naposledy koncem prosince.

  Některé španělské regiony v posledních dnech oznámily zmírnění restrikcí. Hlavní epidemiolog Fernando Simón ale v pondělí varoval před větším uvolňováním. Například region Kastilie-León prodlouží otevírací dobu restaurací o dvě hodiny, do desáté večer, kdy začíná noční zákaz vycházení. Galicie od pátku otevře restaurace, zatím jen do šesti večer, a povolí omezené setkávání lidí z různých domácností ve většině regionu.

 • Portugalsko hlásí zlepšení epidemické situace

  Portugalské ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo za posledních 24 hodin 549 nových nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což bylo nejméně od 6. října, a 61 úmrtí v souvislosti s nákazou, což bylo nejméně od 10. listopadu. Ministerstvo uvedlo, že pokles nových případů eviduje ve všech regionech, ač jsou mezi oblastmi velké rozdíly. Nicméně už 22 dní v řadě počet nově uzdravených převyšuje denní nárůst nákaz.

 • EasyJetu díky naději na cestování prudce vzrostly rezervace

  Britským nízkonákladovým aerolinkám EasyJet stouply rezervace pobytů v zahraničí ve srovnání s minulým týdnem o 600 procent. Klienti chtějí využít uvolňování cestovních omezení zavedených jako prevence kvůli šíření nového koronaviru, jež Británie ohlásila, a „dohnat ztracený čas“, uvedla dnes firma. Zájem o lety z Británie se pak zvýšil o 300 procent.

  Britská vláda v pondělí uvedla, že cestovat by se mohlo začít od poloviny května. V následujících hodinách zaznamenala masivní nárůst zájmu o prázdninové pobyty i britská pobočka cestovní kanceláře TUI.

 • Německo bude kontrolovat hranici s Českem nejméně do 3. března

  Nejméně do 3. března bude Německo pokračovat ve stávajících kontrolách na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Na dotaz agentury DPA to dnes uvedl mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter. Němečtí policisté na hranicích dohlížejí na dodržování karanténních opatření, jež Německo uvalilo na země považované za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. Na tomto seznamu je od 14. února také Česko s velkou částí Tyrolska.

  Hraniční kontroly, ke kterým Německo z nařízení ministra vnitra Horsta Seehofera přistoupilo od 14. února, měly původně trvat deset dní. Již 16. února ale německá vláda nejméně do 3. března prodloužila nařízení, které dopravcům až na výjimky zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru. Očekávalo se proto, že Německo prodlouží také hraniční kontroly, které na dodržování zmíněného nařízení a dalších karanténních opatření dohlíží.

 • Francie zmírnila pravidla pro testování řidičů z Británie

  Francie zmírnila pravidla ohledně povinných koronavirových testů pro řidiče nákladní dopravy, kteří se vracejí z Británie na kontinent. Ti, kteří stráví ve Spojeném království méně než 48 hodin, už nebudou muset při návratu podstupovat koronavirový test, informovalo francouzské ministerstvo zdravotnictví. Francouzská vláda nicméně kvůli šíření nákazy chystá zpřísnění restrikcí pro oblast města Dunkerk, které je důležitým přístavem pro cesty přes Lamanšský průliv.

  Zrušení povinných testů pro řidiče nákladních aut na cestě z Británie bude pro ně velkou úlevou, konstatovala agentura DPA. Řidiči totiž často tráví v zemi jen velice krátkou dobu nutnou k vykládce nebo nakládce zboží. Podle britského ministerstva dopravy nicméně dál bude platit, že negativní test budou muset mít ti řidiči, kteří přes Francii míří do Dánska, Nizozemska či Německa.

 • Japonsko ustanovilo prvního ministra osamění, reaguje tak na nárůst sebevražd

  Japonská vláda reaguje na nejvyšší počet sebevražd v zemi za posledních 11 let. Těch v zemi dramaticky přibylo v důsledku celosvětové pandemie covidu-19. Ustanovila proto prvního ministra osamění Tetsushiho Sakamota. V jeho agendě bude ochrana mezilidských vztahů a prevence sociální izolace.

Sdílejte článek