Hlavní obsah

Putin odpovídá na dotazy novinářů. Navalnému se vysmál, očkovat se nechá

Foto: Profimedia.cz

Letošní ročník se koná prostřednictvím telemostu.

Reklama

17. 12. 2020 15:27

Začala každoroční tisková konference ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyjádřil se k vakcínám, otravě Alexeje Navalného, svým plánům na další kandidaturu nebo vztahům s Bidenovými Spojenými státy.

Článek

I tuto událost doprovází koronavirová opatření - namísto konání z Moskvy Putin odpovídá prostřednictvím telemostu ze své rezidence v Novo-Ogarjovu. V sále moskevského obchodního centra s rouškami a v rozestupech pokládají novináři své dotazy na nejpalčivější témata.

Na očkování Putina nepřišel správný čas

Ruský prezident Vladimir Putin se nechá očkovat proti koronaviru, ale na doporučení specialistů až ve vhodnou chvíli. Je nicméně přesvědčený o nutnosti všeobecné vakcinace.

„Poslouchám doporučení našich odborníků, a proto jsem to zatím, jak doporučují odborníci, neudělal. Ale udělám to v první vhodnou chvíli,“ uvedl Putin. Vyjádřil přitom přesvědčení o nezbytnosti všeobecného očkování proti koronaviru. V největší zemi světa úřady zatím schválily dvě ruské vakcíny: Sputnik V a EpiVakKorona. K výrobě se také připravuje třetí.

Celkem se v zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, od počátku pandemie infikovalo více než 2,7 milionu lidí, přes 49 000 jich zemřelo. Zotavilo se naopak už skoro 2,2 milionu nakažených.

„Berlínský pacient“

Dle očekávání padlo několik dotazů na vyšetřování otravy opozičního lídra Alexeje Navalného. Toho Vladimir Putin, stejně tak jako jeho mluvčí Dmitrij Peskov, nikdy neoslovuje pravým jménem. Ani tentokrát neudělal ruský prezident výjimku a k otázkám na Navalného se o něm vyjadřoval jako o „berlínském pacientovi“ nebo „známém blogerovi“.

Vladimir Putin popřel, že by opozičního politika Alexeje Navalného chtěly otrávit ruské tajné služby. To, že kritik Kremlu Navalnyj využívá podpory amerických tajných služeb, neznamená, že je ho třeba trávit. „Tento pacient berlínské kliniky využívá v daném případě podpory zvláštních služeb USA. Pokud je to tak, pak je to zajímavé, protože by ho zvláštní služby samozřejmě měly sledovat. Ale to vůbec neznamená, že je ho třeba otrávit, kdo to potřebuje?“ řekl s úsměškem Putin.

Kdyby někdo chtěl Navalného otrávit, pak by to „asi dovedl do konce“, dodal. Putin investigaci serverů The Insider a Bellingcat, německého časopisu Der Spiegel a televize CNN, které informovaly o údajném odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy, označil za pouhý trik, jehož cílem je napadnout vedoucí představitele Ruska.

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Lékaři nemocnice v Omsku, kde byl hospitalizován, vyloučili otravu. Po dvou dnech byl Navalnyj převezen v bezvědomí do Německa na kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) následně potvrdila, že v krvi kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok. Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy.

Prezidentem popáté?

Vladimir Putin uvedl, že se prý ještě nerozhodl, jestli bude v roce 2024 usilovat o další, celkem už pátý prezidentský mandát. Tuto možnost mu dala ústavní reforma, kterou zkraje léta Kreml prosadil v celonárodním hlasování. „Ještě jsem se nerozhodl, jestli do voleb v roce 2024 půjdu, nebo ne,“ odpověděl Putin na otázku, zda využije tuto možnost, kterou mu úprava základního zákona poskytla. „Udělat to, nebo neudělat, uvidím,“ dodal s tím, že to záleží i na občanech.

S návrhem první ústavní reformy od přijetí základního zákona v roce 1993 přišel Putin v polovině ledna, oficiálně kvůli posílení role parlamentu při vytváření vlády či sociálním garancím. Mezitím se v balíku změn objevila také možnost „vynulovat“ dosavadní prezidentské mandáty, což Putinovi umožňuje znovu kandidovat v roce 2024 a poté se případně ucházet o ještě další šestileté období.

Bidenovy Spojené státy vs. Putinovo Rusko

Co se týče budoucích vztahů se Spojenými státy, Vladimir Putin doufá, že zvolení Joea Bidena prezidentem pomůže nynější problémy vyřešit. Putin dal najevo přesvědčení, že Biden se svými značnými zkušenostmi rozumí problémům ve vztazích s Ruskou federací a že se zapojí do jejich řešení. Vyloučil přitom, že by ruští hackeři do amerických prezidentských voleb zasahovali.

V této souvislosti rovněž odmítl, že by před čtyřmi roky ruští hackeři pomohli do Bílého domu nynějšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované