Hlavní obsah

ON-LINE: Piráti v Brně schválili koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

2. 11. 2018

Piráty nakonec uspokojily odpovědi budoucí primátorky Vaňková a půjdou s ODS do koalice. (Video: Seznam.cz)

V on-line přenosu den po dni sledujeme, jak se ve městech domlouvají vládnoucí koalice. V Brně se ve čtvrtek po mnoha dnech dohadů domluvili.

Článek

Piráti v Brně schválili hlasováním v členské základně koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Vyplývá to z diskusního fóra Pirátů. Dvoudenní hlasování končí až v pátek večer a zatím ještě všichni nehlasovali, avšak dnes po 11:00 už dvanáct členů z dvaceti smlouvu podpořilo. Je tedy potřebná nadpoloviční většina. Ostatní strany schválily smlouvu dříve, a tudíž nic nebrání jejímu podpisu. Hlasování Pirátů začalo ve středu večer. Pro schválení stačila nadpoloviční většina 11 ze všech 20 členů brněnské členské základny. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou by měla být brněnská jednička ODS Markéta Vaňková. ODS bude mít čtyři radní, lidovci a Piráti po třech a jednoho ČSSD. Volby vyhrálo hnutí ANO s 18 mandáty, které skončí v opozici s SPD se čtyřmi mandáty. ODS má 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest a ČSSD pět.

Vývoj ve městech sledujeme v on-line přenosu.

 • Český Těšín má vést ANO spolu s lidovci a Nestraníky

  Pětadvacetitisícový Český Těšín na Karvinsku by v příštím volebním období měla vést koalice tvořená vítězným hnutím ANO, lidovci a Nestraníky. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít převahu šestnácti hlasů. Dnes to řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková. „Dnes dopoledne byla uzavřena koaliční dohoda mezi třemi vítěznými subjekty, které vzešly z komunálních voleb do zastupitelstva města Český Těšín,“ uvedla. Členové koalice ale podle ní zatím nechtějí hovořit o personálním uspořádání rady, a to až do doby ustavujícího zastupitelstva, které by mělo být na konci měsíce.

 • V Přerově podepsaly koaliční smlouvu ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09

  Kvalitní dopravní infrastruktura, rozhodnutí o budoucnosti hotelu Strojař či dobudování pavilonu domova pro seniory jsou hlavními programovými body nové radniční koalice v Přerově. Vítězné hnutí ANO dnes podepsalo koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Primátorem bude lídr ANO Petr Měřínský, vystřídá čtyřiasedmdesátiletého Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov). V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice těsnou většinu 18 hlasů. Nové zastupitelstvo Přerova se poprvé sejde 5. listopadu. „Mezi konkrétnější věci (z programu) patří zejména zajištění kvalitní dopravní infrastruktury, dobudování D1, rychlostní komunikace Přerov–Olomouc, průtah, průpich, interní komunikace města,“ řekl dnes Petr Vrána, který vedl vyjednávací tým hnutí ANO.

 • Vítězné ANO v Ústí nad Labem jedná o široké koalici s PRO! Ústí

  Vítězné ANO v Ústí nad Labem jedná v současné chvíli o široké koalici s druhým PRO! Ústí, Vaše Ústí, ODS a PRO Zdraví a Sport. Dnes to řekl lídr ANO Petr Nedvědický s tím, že stále není vyloučena ani široká koalice s UFO, které dosud vládlo na magistrátu. Volbami se ale nejspíš bude zabývat soud. Koalice TOP 09, KDU-ČSL a STAN dnes oznámila, že podává návrh na neplatnost hlasování a neplatnost voleb. „V současné chvíli očekáváme, jak se postaví k věci hnutí PRO! Ústí,“ řekl Nedvědický. Široká koalice by měla v zastupitelstvu o 37 členech pohodlnou většinu 27 hlasů. „Všechno bude patrně na dalších fázích vyjednávání, kdy jsme si třeba říkali o počtech lidí v radě a jejich rozdělení, kde určitě zatím k dohodě nedošlo,“ řekl Nedvědický.

 • Vznikne protibabišovská koalice?

 • O koalici ve Zlíně jedná ANO a STAN, bez Rozhýbejme Zlín

  Chystaná trojkoalice hnutí ANO, STAN a seskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, se ve Zlíně rozpadla. Dál bude o koalici jednat jen vítězné ANO s hnutím STAN, momentálně hledají partnery. Dnes to řekl primátor a lídr STAN Miroslav Adámek. Na 14:00 je svolán brífink, kde politici oznámí další informace. „Trojkoalice se rozpustila. Nadále jednají ANO a STAN, budeme hledat stabilní koalici,“ řekl Adámek.

 • Dohoda v Hradci Králové dle ODS platí navzdory kritice ze strany

  Hradecký demokratický klub (HDK) se snaží zvrátit předběžně dojednanou koalici na radnici v Hradci Králové. Předkoaliční smlouvu tam uzavřelo vítězné ANO, ODS a Změna pro Hradec a Zelení. HDK má ale stále zájem o konkurenční koalici. Spolu s Koalicí pro Hradec jednají s Piráty a vyzývají k dalšímu jednání i klíčovou ODS. Předseda hradecké ODS Václav Řehoř řekl, že předkoaliční smlouva trvá. „Je to výzva pro ODS. Můj osobní názor je ten, že se budeme muset nejprve poradit v rámci ODS, jak se k tomu postavíme. Následně náš závěr musíme konzultovat s předkoaličními partnery. Pak k tomu budeme moci vydat stanovisko,“ řekl Řehoř. HDK dosavadního primátora Zdeňka Finka skončil ve volbách druhý za ANO. Občanští demokraté jsou klíčovou stranou pro sestavení koalice na hradecké radnici. Od počátku se o ni pokouší hnutí ANO i HDK.

 • ANO bude v Českých Budějovicích jednat o koalici s několika subjekty

  Vítěz komunálních voleb v Českých Budějovicích, hnutí ANO, zahájí jednání o koalici s několika subjekty. Podle jejich lídra a současného primátora města Jiřího Svobody existuje několik variant pro vytvoření vládnoucí aliance s většinou v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. ANO zatím nepreferuje žádnou z nich, řekl dnes Svoboda. Vítěz voleb jednal o koalici s druhým hnutím Občané pro Budějovice (HOPB) a ODS. Tuto alternativu však odmítá HOPB. „Začneme další kolo jednání. Možností se matematicky nabízí snad pět a týkají se samozřejmě i případného spojení s Piráty, nebo STAN a Čisté Budějovice, či Společně pro Budějovice,“ řekl Svoboda. Dodal, že ANO už se pomalu smířilo s tím, že spolupráce tří nejsilnějších subjektů nenastane. „Trojkoalice s ODS a HOPB pro nás byla zajímavá. Ale hnutí Občané pro Budějovice o ni nestálo,“ uvedl Svoboda. ANO čeká, jak se rozhodnou TOP 09, KDU-ČSL, které jsou součástí formace Společně pro Budějovice, a STAN.

 • 18. 10. 2018

 • Končící primátor Hradce Králové Zdeněk Fink vyzývá ODS, aby se vrátila k jednacímu stolu

  Dva dny po oznámení podepsání předkoaliční smlouvy mezi hnutím ANO, ODS a sdružením Změna pro Hradec a Zelení, vyzval primátor a lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink občanské demokraty k návratu k jednacímu stolu.

  „Přes dva týdny trvají jednání, jejichž cílem by mělo být sestavení koalice politických partnerů, kteří budou mít nejenom dostatečný počet mandátů, ale zejména dostatečný počet shodných programových bodů k tomu, aby mohli v nadcházejícím období odpovědně vést město Hradec Králové ke skutečnému rozvoji a prosperitě. Bohužel dosavadní vývoj a návrhy tomuto předpokladu příliš neodpovídají. Hradecký demokratický klub a Koalice pro Hradec potvrzují, že nevstoupí do koalice s hnutím ANO. Oba subjekty pokračují v jednání o programových bodech s Českou pirátskou stranou a vyzývají ODS, aby pokračovala v jednání na půdorysu koalice sdružující subjekty respektující demokratické principy uvnitř i vně strany, prosazující veřejný zájem a zdravý rozvoj města Hradec Králové,“ uvedl Fink.

  V úterý oznámená koalice by měla mít těsnou většinu 19 hlasů a jejím primátorem by měl být nestraník za ODS Alexandr Hrabálek. Společná koalice s ANO se však nelíbí všem členům ODS. Její dlouholetý člen, bývalý krajský zastupitel a náměstek hejtmana Miloslav Plass řady občanských demokratů opustil ihned po oznámení nové koalice. Další ho mohou následovat.

 • Těsně druhé ANO žádá o přepočítání hlasů v Mariánských Lázních

  Hnutí ANO, které v Mariánských Lázních skončilo v komunálních volbách o setiny procent hlasů druhé, žádá přepočítání hlasů. Krajský soud v Plzni rozhodne, zda žádosti vyhoví. Dnes to řekl předseda místní organizace ANO Miloslav Chadim. Volby v Mariánských Lázních vyhráli Piráti, kteří získali 22,49 procenta hlasů, ANO získalo 22,44 procenta hlasů. Zatímco Piráti ale budou mít v zastupitelstvu o 21 členech šest mandátů, ANO by jich mělo mít jen pět. „Je to přitom rozdíl jen nějakých 30 malých křížků, tedy třeba i jen dvou voličů. A zaregistrovali jsme i další nesrovnalosti. Podali jsme proto prostřednictvím advokátní kanceláře návrh na přezkum výsledků voleb,“ řekl Chadim.

 • HOPB v Českých Budějovicích nestojí o koalici s ANO a ODS

  Jednání o radniční koalici v Českých Budějovicích se komplikují. Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) odmítá koalici s ANO a ODS, o níž trojice jednala. HOPB preferuje spolupráci s ANO, Společně pro Budějovice a STAN a Čisté Budějovice. Tato koalice by měla 27 zastupitelů ze 45. HOPB dnes na jednání s ANO oznámila, že o původně plánovanou alianci s ODS a ANO už nemá zájem. Řekl to českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO). „Musíme se na zastupitelském klubu poradit, jak budeme postupovat,“ uvedl. Dodal, že ANO navrhovalo společné jednání s HOPB a ODS, ale hnutí Občané pro Budějovice nemělo zájem.

 • Veselí n. M. povede dosavadní koalice, starostou bude Kolář

  Veselí nad Moravou na Hodonínsku povede stejná koalice jako doposud. Volby vyhrálo uskupení Společně pro Veselí složené z TOP 09 a nezávislých kandidátů, v koalici bude s druhou ODS a třetí KDU-ČSL. Dnes to řekl místostarosta Veselí a budoucí starosta Petr Kolář (TOP 09). Koalice bude mít 12 mandátů z 21. Ustavující zastupitelstvo by mělo být 5. listopadu. Dosud byla nejsilnější stranou v zastupitelstvu ODS, která vládla s TOP 09 a KDU-ČSL. Starostu Miloše Kozumplíka (ODS) tak vystřídá Kolář. Kozumplík už ani nebyl jedničkou ODS, mandát zastupitele ale získal.

 • V České Lípě se ANO spojilo s Živou Lípou, Piráty a Nezávislými

  V České Lípě podepsali dnes zástupci vítězného hnutí ANO koaliční smlouvu s lídry uskupení Živá Lípa, Pirátů a Nezávislými a Soukromníky (NaS). V zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 16 mandátů z 25. Starostkou bude náměstkyně libereckého hejtmana Jitka Volfová, která byla lídrem kandidátky ANO. V krajské samosprávě chce zůstat v pozici neuvolněné radní. Sociální a občanští demokraté, kteří v Lípě poslední čtyři roky vládli skončili v opozici. „Chceme Českou Lípu, která naslouchá svým občanům, je bezpečná, transparentní a přívětivá ke všem generacím,“ řekla Volfová. Bude v pořadí třetí ženou v čele města od roku 2005 po Haně Moudré z ODS a Romaně Žatecké z ČSSD. Důležitá je podle Volfové nejen otevřená radnice. Městu chybí koupaliště, kvalitní divadlo, víc je třeba investovat do škol, uvedla. „Dlouhodobě se také opomíjela komunikace s obyvateli v okrajových částech města,“ dodala budoucí starostka. Větší pozornost chce nové vedení města věnovat rozvoji veřejných prostranství či podpoře podnikání.

 • V Českém Krumlově bude zřejmě pokračovat dosavadní koalice

  V Českém Krumlově bude zřejmě pokračovat dosavadní koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, SNK – Město pro všechny, Nezávislí a Zelení. Dohromady ve volbách získali 13 mandátů v třiadvacetičlenném zastupitelstvu, o koalici jednají ještě se zástupcem hnutí Reálný Krumlov, měli by tak 14 mandátů. Přes víkend zpracují návrh koaliční smlouvy. Starostou by měl být nadále Dalibor Carda (SNK – Město pro všechny), místostarostou Josef Hermann (KDU-ČSL). Nově by měli být dva neuvolnění místostarostové. „Pokročili jsme dál, aby se nám to povedlo. Vyříkali jsme si řadu dalších věcí, které by mohly být základem koaliční spolupráce. Už připravujeme návrh koaliční smlouvy, který by měl být zpracován přes víkend. Příští středu (24. října) bychom se měli sejít, abychom si řekli, že ta koaliční smlouva tak, jak je navržena, se nám líbí, nebo jak ji pozměníme. Pak už bychom mohli jít do finále,“ řekl Hermann.

 • Osobnosti pro Třinec a lidovci podepsali koaliční smlouvu

  Věra Palkovská za Osobnosti pro Třinec a Pavla Golasowská za KDU-ČSL podepsaly koaliční smlouvu. V jedenáctičlenné radě budou mít deset míst Osobnosti a jedno lidovci. Sdělila to mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová. „Podpisem dohody obě strany potvrdily, že další směřování a rozvoj Třince budou postaveny na kontinuitě, stabilitě a vzájemné důvěře,“ uvedla Szlaurová. Primátorkou bude Palkovská, která v čele města stála i dosud. Uvolněnými náměstky budou stejně jako v předchozím volebním období Ivo Kaleta a Radim Kozlovský (oba Osobnosti pro Třinec).

 • 17. 10. 2018

 • Těsná většina v Hradci Králové

  Vládnoucí koalice v Hradci Králové se bude muset opřít o těsnou většinu 19 hlasů z 37. Lidovecká Koalice pro Hradec, o jejíž účast usilovala včera vytvořená koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec se Zelenými, se rozhodla na vedení města nepodílet. „Na základě pečlivého vyhodnocení aktuální povolební situace v Hradci Králové a diskuse uvnitř Koalice pro Hradec jsme se rozhodli do koalice ANO, ODS, Změna pro Hradec/Zelení nevstoupit. Jsme připraveni konstruktivně pracovat ve prospěch našeho města v zastupitelstvu, ve výborech a komisích. I z opozice se budeme snažit prosazovat náš program,“ uvedla lidovecká lídryně a končící náměstkyně primátora Anna Maclová. Zbývající strany – Hradecký demokratický klub a Piráti – vstup do koalice s hnutím ANO odmítají, ze hry jsou i komunisté. Nová koalice by se měla potvrdit na ustavujícím zastupitelstvu, které by mělo být už 30. října. Na primátora je navržen nestraník za ODS, emeritní děkan Farmaceutické fakulty UK Alexandr Hrabálek.

 • Politolog: Těsná většina trojkoalice v Hradci Králové je problematická

  Těsná většina v Hradci Králové trojkoalice hnutí ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení by mohla do budoucna představovat problém. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má těsnou většinu 19 hlasů. Proto by se měla snažit najít podporu a nejlépe další koaliční partnery, řekl dnes politolog hradecké univerzity Stanislav Myšička. Nejlogičtějším subjektem, který by mohl trojkoalici posílit, je podle něj Koalice pro Hradec sdružující lidovce a nestraníky. Ta se ale k tomu zatím nevyjádřila. „Nevidím důvod, proč by Koalice pro Hradec neměla k té koaliční smlouvě přistoupit. Na magistrátu už má nějakou historii, vidím to jako pravděpodobnější možnost. Je to ale stále věštění z křišťálové koule. Teď bude záležet na tom, komu a co koalice, která se nyní rýsuje, nabídne,“ řekl Myšička.

 • ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD podepsaly v Plzni memorandum o spolupráci

  Memorandum o koaliční spolupráci ve vedení Plzně na příští čtyři roky dnes na radnici podepsali zástupci ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. V zastupitelstvu bude mít koalice 33 ze 47 mandátů. ANO v Plzni volby vyhrálo, ODS na něj ale ztrácela jen devět setin procentního bodu a získala jako ANO 13 mandátů. TOP 09 doplní koalici čtyřmi zastupiteli a ČSSD třemi. Primátorem se stane Martin Baxa z ODS. Primátorem byl už v letech 2010 až 2014. ANO bude mít prvního náměstka Romana Zarzyckého a největší zastoupení v radě. V devítičlenné radě zasednou čtyři zástupci ANO, tři z ODS a po jednom z TOP 09 a z ČSSD. ODS i ČSSD, jež se na vedení města podílejí desítky let, nominují lidi, kteří jsou i v současné radě. TOP 09 a ANO byly dosud v opozici a v radě budou nováčci. V opozici zůstanou Piráti se sedmi mandáty, KDU-ČSL – Pravá volba pro město se čtyřmi zastupiteli a KSČM se třemi. Baxa si prozatím po konzultaci se stranickými kolegy nechá současně s primátorským křeslem i post poslance. Po čase vyhodnotí, zda je možné je vykonávat souběžně. Nové vedení města by mělo být zvoleno na ustavujícím zasedání zastupitelstva nejpozději do začátku listopadu, pokud by někdo podal u soudu stížnost proti volbám, lhůta se prodlužuje.

 • Většina nynějších moravskoslezských primátorů obhájí funkce

  Moravskoslezský kraj má jasno. Ve všech šesti jeho statutárních městech už se vytvořily radniční koalice. Vítězové voleb se všude dokázali dohodnout na spolupráci s ostatními a prosadit do primátorského křesla svého zástupce. Nekoná se tak žádné personální zemětřesení, ve většině měst se jména primátorů přepisovat nebudou. Výjimkou je Havířov na Karvinsku a Opava. V Havířově vystřídá nynější sociálnědemokratickou primátorku Janu Feberovou její stávající náměstek Josef Bělica (ANO). Nováček usedne do primátorského křesla v Opavě, primátorem by se tam měl stát Tomáš Navrátil, rovněž z ANO, který dosud ve vedení města nepůsobil. Nahradí Radima Křupalu z ČSSD. Vyplývá to z dosavadních povolebních vyjednávání. Ostravu, třetí největší město v republice, povede stejná koalice jako doposud. Vítězné ANO se domluvilo na spolupráci s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Primátorem má zůstat Tomáš Macura (ANO). V jedenáctičlenné radě má ANO šest zástupců, po dvou hnutí Ostravak a ODS a jednoho lidovci.

  Macurův proslov po volbách. (Video: Adam Beránek, Seznam.cz)

 • Půlka krajských měst má koalici, z primátorů vydržel jen Macura

  Podepsanou či domluvenou koalici včetně rozdělení míst v radě a obsazení funkce primátora má zatím šest ze 13 krajských měst. O vedení magistrátu je už jasno v Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Karlových Varech, ke koaliční smlouvě se blíží také v Brně. I v Praze se rýsuje koalice, jednání ale v hlavním městě zřejmě potrvají déle a zatím není jasné, kdo obsadí primátorské křeslo. České Budějovice, Liberec, Zlín, Ústí nad Labem, Pardubice a Jihlava stále čekají, jak se politické strany dohodnou na povolebním uspořádání. Po letošních komunálních volbách se významně obmění složení koalic i osoby primátorů ve většině krajských měst. Tam, kde už jsou politici domluveni na rozdělení křesel v radě, bude ve funkci pokračovat jen Tomáš Macura (ANO) v Ostravě, v níž bude pokračovat i stávající koalice. Změna se chystá v Brně, kde ANO dosavadního primátora Petra Vokřála zřejmě skončí v opozici. Jiného primátora bude mít určitě i Praha, neboť Adriana Krnáčová (ANO) už ani nekandidovala do zastupitelstva.

387x
bokasanjo
10. 10. 2018
474x
Alda Endlů
9. 10. 2018

Další zprávy

Reklama