Hlavní obsah

ON-LINE: Piráti v Brně schválili koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

2. 11. 2018

Piráty nakonec uspokojily odpovědi budoucí primátorky Vaňková a půjdou s ODS do koalice. (Video: Seznam.cz)

V on-line přenosu den po dni sledujeme, jak se ve městech domlouvají vládnoucí koalice. V Brně se ve čtvrtek po mnoha dnech dohadů domluvili.

Článek

Piráti v Brně schválili hlasováním v členské základně koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Vyplývá to z diskusního fóra Pirátů. Dvoudenní hlasování končí až v pátek večer a zatím ještě všichni nehlasovali, avšak dnes po 11:00 už dvanáct členů z dvaceti smlouvu podpořilo. Je tedy potřebná nadpoloviční většina. Ostatní strany schválily smlouvu dříve, a tudíž nic nebrání jejímu podpisu. Hlasování Pirátů začalo ve středu večer. Pro schválení stačila nadpoloviční většina 11 ze všech 20 členů brněnské členské základny. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou by měla být brněnská jednička ODS Markéta Vaňková. ODS bude mít čtyři radní, lidovci a Piráti po třech a jednoho ČSSD. Volby vyhrálo hnutí ANO s 18 mandáty, které skončí v opozici s SPD se čtyřmi mandáty. ODS má 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest a ČSSD pět.

Vývoj ve městech sledujeme v on-line přenosu.

 • Brněnské ANO navrhne změny v poplatcích za rezidentní parkování

  Brněnské hnutí ANO na úterním zasedání rady navrhne osvobodit rezidenty na půl roku od poplatku za auto tam ve městě, kde začnou od 1. listopadu platit parkovací modré zóny. Jedná se o ulice severně od historického centra. Zároveň mají návštěvníci v těchto zónách parkovat hodinu bezplatně a druhou hodinu za deset korun, pak za 20 Kč, řekl dnes primátor Petr Vokřál (ANO) po mimořádné poradě radních. Jen Piráti vznesli protinávrh. Parkování v historickém centru se nemění. Pirátský návrh podle Vokřála spočívá v tom, že by návštěvníci od 8:00 do 17:00 neplatili nic. „Dnes to musíme ještě probrat s našimi kolegy z ANO, co by tento návrh přinesl. Hrozí u něj například to, že by někdo zaparkoval v 16:50, auto by měl odstavené dvě hodiny za 40 korun a zabíral by rezidentům místo k parkování,“ narážel Vokřál na problém proti duchu rezidentního parkování. To má zajistit místo na parkování lidem, kteří v dané lokalitě bydlí a nyní obtížně hledají po příjezdu z práce parkovací místo kvůli dlouhodobě zaparkovaným autům.

 • Kolínská uskupení dnes podepsala koaliční smlouvu

  Uskupení Změna pro Kolín, Volba pro Kolín a Kolíňáci, jež usednou v příštích čtyřech letech v radě, dnes podepsala koaliční smlouvu. Starosta a oba místostarostové zůstanou vítězné Změně pro Kolín, koaliční hnutí usednou pouze v devítičlenné radě, kde bude mít Změna pro Kolín sedm křesel. Koalice chce vydat do ledna programové prohlášení, v němž jasně stanoví své plány a priority pro příští roky. Prioritou pro město v následujících čtyřech letech je podle lídra vítězné Změny pro Kolín Víta Rakušana především pokračování v oddlužování Kolína a shánění peněz, které spočívá v efektivním čerpání dotací. „Systém parkování v Kolíně, to je obrovská výzva. Dále co se dopravy týče, musíme vést intenzivní diskuse s Ředitelstvím silnic a dálnic, případně se Středočeským krajem o možné propojce k průmyslové zóně Kolín-Ovčáry, která by ze zbytku Kolína odvedla kamionovou dopravu,“ řekl Rakušan.

 • Soudy řeší více než stovku stížností na komunální volby

  Více než stovkou stížností na nedávné komunální volby se zabývají jednotlivé regionální soudy. Předtím, než rozhodnou, nesmějí se v obcích, kterých se stížnosti týkají, konat ustavující zastupitelstva. Stížnosti se týkají třeba údajných pochybení při sčítání hlasů, kupčení s hlasy nebo účelových změn trvalého bydliště kandidátů. V nejlidnatějším regionu republiky, Středočeském kraji, se soudy zabývají zhruba čtyřmi desítkami stížností na komunální volby. Týkají se mimo jiné i několika okresních měst. Více než desetina stížností v kraji ale směřuje na volby ve městě Hostivice s osmi tisícovkami obyvatel. Například vítězné uskupení HOme – Hostivice město podalo stížnost proti vzniku mandátu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, nepravomocně odsouzeného za korupci. Podle sdružení si někteří kandidáti Rathova uskupení Zdravá Hostivice do voleb nezařídili ve městě trvalý pobyt.

 • Končící primátor Brna: Novou koalici sestavili lidé skrytí v pozadí

  Končící brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) tvrdí, že novou vládu nad jihomoravskou metropolí ve skutečnosti nedomluvili lídři stran, ale jejich spolustraníci skrytí v pozadí. A někteří lídři se prý o tom, že budou v koalici, dozvěděli ke svému překvapení až na tiskové konferenci. Vokřál například píše: „To, že lídři KDU-ČSL a ČSSD pár hodin před podpisem smlouvy o její existenci vůbec nevěděli, prozrazuje to, že celá dohoda evidentně nevznikla mezi lídry stran, kteří uspěli ve volbách. Zatímco jsme Vaňková, Hladík, já a další vyjednávali, zároveň probíhala intenzivní jednání ještě někde jinde. Celou ‚Koalici změny‘ za ně v zákulisí vymysleli a dojednali lidé, kteří vůbec nezískali důvěru voličů (Vlastimil Žďárský z ČSSD), nebo do zastupitelstva vůbec nekandidovali (jako Pavel Blažek z ODS) nebo do té doby nebyli členy vyjednávacích týmů.“

  KOALICE "JMÉNEM CIVILIZACE" Myslím, že si voliči zaslouží vědět, co se v posledních dvou týdnech od voleb v Brně...

  Zveřejnil(a) Petr Vokřál - primátor města Brna dne Neděle 21. říjen 2018
 • V ostravském obvodě Jih bude spolupracovat ANO s Ostravakem a ODS

  Nejlidnatější ostravský obvod Jih ovládne koalice vítězného hnutí ANO spolu s hnutím Ostravak a ODS. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít převahu 27 hlasů. Starostou má být opět Martin Bednář (ANO). Uskupení už podepsala koaliční smlouvu, řekla dnes mluvčí radnice Gabriela Gödelová.

 • Čtyři z žalob na volby v Brně podali kandidáti Slušných lidí

  Čtyři z žalob na komunální volby v Brně a městských částech podali kandidáti radikálního hnutí Slušní lidé. Důvodem je podle nich chybný postup okrskových volebních komisí. Řekl to předseda hnutí a volební lídr Zdeněk Pernica. Hnutí v komunálních volbách kandidovalo, do městského zastupitelstva neproniklo. Získalo 2,7 procenta hlasů. Nyní se domáhá prohlášení neplatnosti voleb v Brně i některých jeho městských částech. Brněnský krajský soud řeší 30 stížností v souvislosti s komunálními volbami, z toho asi polovina se týká Jihomoravského kraje, zbylé se týkají obcí Vysočiny, Zlínského kraje a Olomouckého kraje. Dvanáct jich řeší v souvislosti s volbami v Brně či v městských částech. Slušní lidé v žalobách uvádějí, že okrskové volební komise v rozporu se zákonem označovaly za neplatné ty odevzdané lístky, na nichž byl kromě křížku u volební strany dán i preferenční hlas. „Je nemožné, aby při průměru neplatných hlasů kolem 10 procent byly okrsky, kde komise označily za neplatné 25 procent, ale i 30 procent odevzdaných hlasů,” uvedl předseda hnutí Slušní lidé a volební lídr Zdeněk Pernica.

 • KDU-ČSL Brno znovu navrhne odložit 2. fázi rezidentního parkování

  KDU-ČSL s Piráty v Brně navrhnou, aby úterní rada města odložila zahájení druhé fáze rezidentního parkování z listopadu na duben. Řekl to náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). O odložení už se jednou neúspěšně snažila po volbách domluvená koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Současné vedení města v čele s hnutím ANO k tomu ale nepřihlédlo. Lidovci s Piráty se pokusí o odložení znovu s ohledem na to, že koncem minulého týdne kraj upozornil město, že nařízení o rezidentním parkování je zmatečné a musí ho změnit, jinak kraj může po 60 dnech účinnost nařízení pozastavit. Brno nyní vede ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Lidovci a Piráti jsou součástí po volbách vyjednané koalice spolu s ODS a ČSSD.

  Tato koalice už dříve vyzvala radu města k posunu začátku druhé fáze rezidentního parkování z listopadu na duben. Potom lidovci s Piráty návrh korigovali s tím, ať rezidentní parkování začne, ale lokality obsažené ve druhé fázi ať jsou pro všechny zdarma. Hlasovaly pro to ale jen tyto dva subjekty. ANO a jiní koaliční partneři to nepodpořili, protože by podle nich z centra Brna vzniklo jedno velké odstavné parkoviště. Hladík uvedl, že v úterý předloží jiný návrh, který se týká právního posunutí celé věci. „V pátek jsme to znovu projednávali s některými členy rady a reakce byla, že uvidíme,” uvedl Hladík.

 • Volbami v Chebu se zabývá soud, svolání zastupitelstva se oddálí

  Volby do zastupitelstva města Cheb bude prověřovat krajský soud. Výsledky napadly hned dvě stížnosti. Informovala o tom mluvčí chebské radnice Simona Liptáková. Posuzování stížností tak oddálí svolání ustavujícího zastupitelstva. To se nelíbí bývalé opozici, která ve volbách před dvěma týdny vyhrála. „Podle informací z Krajského soudu v Plzni byly v Chebu podány dva návrhy týkající se proběhlých voleb do zastupitelstva města Chebu. Soud o nich musí rozhodnout do dvaceti dnů od jejich podání,” uvedla Liptáková. Podle lídra vítězné Volby pro město (VPM) a kandidáta na starostu Antonína Jalovce mohou návrhy na neplatnost zkomplikovat novému zastupitelstvu první kroky. Navíc vítězství VPM v Chebu bylo jednoznačné. „Zatímco v Mariánských Lázních byly výsledky velmi těsné a i pár hlasů může zvrátit pořadí kandidujících stran, v Chebu je situace zcela jasná a těžko změnitelná,” uvedl Jalovec na svém profilu na Facebooku.

 • Pardubická ODS zvažuje nabídku vítěze voleb hnutí ANO

  Většina členů zastupitelského klubu ODS se přiklání k variantě uzavřít koaliční smlouvu s vítězem voleb, hnutím ANO. Konečné rozhodnutí padne nejspíš v úterý pozdě večer. Dnes to řekl lídr ODS Karel Haas. ODS se již po volbách spojila se Sdružením pro Pardubice, dohromady mají deset hlasů. Společně s ANO, ČSSD a Koalicí pro Pardubice by subjekty měly 28 hlasů v 39členném zastupitelstvu. „Vede se u nás střet mezi pragmatickým rozhodnutím pro velkou koalici s hnutím ANO a názorem o tom, že politika nemá být jen pragmatická, že se z ní nemusejí vytrácet ideály,” řekl Haas. Druhou variantou je takzvaná duhová koalice složená ze subjektů Pardubáci společně, Piráti, Sdružení pro Pardubice (SPP), ODS, což je dohromady 19 křesel a nedává koalici většinu v zastupitelstvu. „Zastánci pragmatického přístupu k politice mají v našem zastupitelském klubu početně navrch,” uvedl Haas.

 • Koalice v Brně vedená ODS představí koaliční smlouvu v úterý

  Nastupující koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD představí koaliční smlouvu až v úterý. Uvedli to předseda brněnské ODS Robert Kerndl a primátorův náměstek a lídr lidovců Petr Hladík. Partneři původně měli smlouvu představit dnes. Hladík uvedl, že ale v úterý kromě rozdělení gescí zazní oproti prvním předpokladům i personální obsazení rady. Podle lídra Pirátů Tomáše Koláčného je možné, že by se koaliční smlouva mohla podepisovat až příští pondělí. Piráti potřebují na projednání v členské základně pět dní od zveřejnění smlouvy. Koalice má 33 mandátů z 55, v opozici skončí vítězné hnutí ANO a SPD. Koalice dokončila koaliční smlouvu minulý týden ve středu a plánovala, že ji zveřejní v pondělí. „Detailně jsme projednali koaliční smlouvu na klubu. S připomínkami, které vzešly, jsme seznámili budoucí koaliční partnery. Předpokládám, že smlouva bude představena v úterý,“ napsal v noci na pondělí Kerndl. Potvrdil to i Hladík. „Nakonec jsme se dohodli, že ji představíme až v úterý včetně personálií. Původně jsme si mysleli, že to bude bez personálií, ale uděláme to najednou,“ uvedl Hladík. O personáliích budou lidovci rozhodovat až dnes večer na městském výboru strany.

 • Nezávislí, ANO a ČSSD podepsali v Prachaticích koaliční smlouvu

  Prachatice povede následující čtyři roky koalice Nezávislí, ANO a ČSSD s tichou podporou člena KSČM. V 21členném zastupitelstvu bude mít i se zástupcem komunistů 11 mandátů. Zástupci stran o víkendu podepsali koaliční smlouvu, ustavující zastupitelstvo se sejde 5. listopadu. Řekl to starosta města Martin Malý (Nezávislí). Starostou bude nadále Malý, místostarosty Miroslav Lorenc (ANO) a dosavadní místostarosta Jan Klimeš (ČSSD). V radě budou Malý, další čtyři nezávislí a oba místostarostové. Bez člena KSČM Zdeňka Kollara by měla koalice deset mandátů v 21členném zastupitelstvu. „Okresní výbor KSČM se ohradil, řekl, že tuto koalici podporovat nebude, že s tím nechce mít nic společného. To znamená, že nás podporuje jenom fyzická osoba Zdeněk Kollar,“ řekl Malý.

 • 19. 10. 2018

 • Exstarosta a vítěz voleb v Ostrově dal návrh na zneplatnění voleb

  Bývalý starosta Ostrova na Karlovarsku Pavel Čekan podal dnes soudu návrh na zneplatnění voleb ve městě a neplatnost volby kandidáta ODS Tibora Hrušovského. Hrušovský, jenž je předsedou představenstva Ostrovské teplárenské, rozeslal před volbami zaměstnancům teplárny dopis, ve kterém na ně apeloval, aby svůj hlas dali ODS. Čekan vedl Hnutí nezávislých pro harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), které ve městě volby vyhrálo. Podle dosavadních koaličních jednání ale zřejmě skončí v opozici. „Dopis mohl ovlivnit zaměstnance teplárny. Byl ale publikován i na sociálních sítích, takže se podle něj mohli řídit i další voliči. V dopise pan Hrušovský voliče doslova žádá, aby dali hlas ODS, a nabádá, aby volili proti HNRM, KSČM a Unii pro zdraví a sport,“ řekl dnes Čekan. Hrušovský v dopise popisuje údajné snížení mezd a rozpouštění rezerv teplárny v době, kdy město vedl Čekan. „Pokud si chcete zachovat svá pracovní místa a odpovídající mzdu, je důležité nepřipustit návrat nekompetentnosti a chaosu na radnici, a tím i na teplárnu, což můžete podpořit svým hlasováním v nastávajících volbách,“ napsal Hrušovský. Zaměstnance dále nabádá, aby se k volbě kandidátky ODS pokusili přesvědčit i své bližní a kamarády.

 • V Jihlavě je šance na koalici Fóra, ODS, Žijeme Jihlavou a KDU-ČSL

  V Jihlavě se zvýšila šance na vznik koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou a lidovců. Po dnešním jednání podepsali memorandum o spolupráci. O vzniku koalice chtějí rozhodnout do příštího pátku. Řekla to Karolína Koubová, která vede Fórum Jihlava. Fórum skončilo v komunálních volbách druhé za hnutím ANO. Za prioritu pak označilo sestavení koalice bez ANO. Další jednání bude v pondělí. „Myslím si, že všechny čtyři subjekty dělají maximum pro to, aby koalice vznikla, i díky tomu jsme podepsali memorandum,“ řekla Koubová. Vyjednávání se podle ní posunula a možné varianty ještě musí zástupci probrat ve svých organizacích. Dořešit je potřeba i některé záležitosti kolem obsazení městské rady. „Došli jsme asi po třech hodinách jednání k tomu, že pravděpodobně jsme schopni nějaké dohody,“ řekl volební lídr ODS Petr Laštovička. Uvedl, že na stole jsou zatím dvě varianty, které by vyžadovaly ústupky buď od občanských demokratů, nebo od Fóra. Do příštího pátku by podle něj mělo být jasné, jestli bude podepsaná koaliční smlouva, nebo nebude.

 • Složení koalice v Liberci by mohlo být známé v pondělí

  Složení koalice v Liberci by mohlo být známé v pondělí. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj by v tento den chtěli podepsat dohodu o společném postupu. Dnes to sdělil lídr starostů Jaroslav Zámečník. S kým chtějí koalici vytvořit, zatím oficiálně nechtějí říci. Pravděpodobně ale půjde o trojkoalici s ANO a buď s ODS, nebo uskupením Liberec otevřený lidem (LOL), s nimiž tento týden jednali. Koalice s ODS by měla většinu 31 míst v 39členném zastupitelstvu, s LOL by měla 29 mandátů. „Zatím jsme vedli dvoustranné jednání. Co jsme si měli říci, jsme si řekli. Teď už jen čekáme na partnery, zda do spolupráce půjdou. Jejich rozhodnutí chceme znát v pondělí,“ uvedl Zámečník. Starostové původně chtěli vytvořit čtyřkoalici, LOL ale odmítá společnou s ODS. Spolupráci s ODS před týdnem odmítlo i liberecké ANO, zda nesouhlas stále trvá ale není jisté. Dnes o sporných otázkách jednali zástupci ANO se starosty. „Chtěli jsme si vyjasnit nějaké otázky. Odpovědi předložíme našemu klubu, aby mohl rozhodnout,“ řekl dnes liberecký lídr ANO Jiří Němeček. Klub podle něj zasedne v neděli nebo v pondělí.

 • Nové vedení Opavy chce urychlit obchvat i řešit prodej fotbalu

  Mezi prvními věcmi, do nichž se chce pustit nové vedení opavského magistrátu, bude prověření projektů, které chystali dosavadní radní, a jejich případné rychlé spuštění. Chce také urychlit stavbu severního obchvatu města, podívat se na rozpočet na příští rok a řešit situaci týkající se prodeje podílu v prvoligovém fotbalovém klubu. Představitelé nové opavské koalice to dnes řekli novinářům. „Hned bychom se chtěli podívat na rozjeté projekty tak, abychom je nebrzdili, a pakliže by byly v pořádku, tak bychom byli rádi, aby se co nejdříve rozjely, protože doopravdy je potřeba budovat,“ řekl Tomáš Navrátil (ANO), který je kandidátem na primátora. Připravený je například projekt výstavby parkovacího domu u východního vlakového nádraží, který patří i k prioritám současné koalice.

 • Dvůr Králové povede ANO se třemi stranami, starostou Jarolím

  Na koalici v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se domluvilo vítězné hnutí ANO s ČSSD, Východočechy a Piráty. ČSSD a Východočeši byli dosud ve Dvoře Králové v opozici, Piráti v zastupitelstvu nebyli. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice 14 hlasů. Na starostu bude navržen současný starosta a lídr ANO Jan Jarolím, který to dnes řekl. V čele Dvora Králové Jarolím stojí od roku 2014.

 • Ve Zlíně sestaví koalici ANO, STAN, lidovci, Piráti a ODS

  Ve Zlíně sestaví koalici vítězné hnutí ANO se STAN, lidovci, Piráty a ODS. V 41členném zastupitelstvu bude mít 29 křesel. Primátora si bude nárokovat vítěz voleb ANO. Vznik koalice dnes po jednání ve Zlíně oznámil náměstek primátora a dvojka na kandidátce ANO Jiří Korec. Příští týden se podle něj budou řešit personální otázky a poměr křesel v radě města. „Příští týden by také měla být podepsána koaliční smlouva,“ řekl Korec. ANO má devět mandátů, stejně tak STAN, kteří skončili těsně druzí. Třetímu hnutí Zlín 21 připadlo sedm mandátů, čtvrtí lidovci jich mají pět. Po třech mandátech mají ODS, Piráti a uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí. SPD bude mít dva zastupitele.

 • V Domažlicích se na koalici domlouvá SPMD, ANO, KDU-ČSL a ČSSD

  Nejmenší okresní město v Plzeňském kraji, jedenáctitisícové Domažlice, by měla v příštích čtyřech letech vést čtyřčlenná koalice z vítěze voleb Sdružení pro město Domažlice (SPMD), ANO, KDU-ČSL a ČSSD. Strany se na tom dohodly, shodu zatím našly v programové části, o konkrétním rozdělení postů a zastoupení v radě budou ještě jednat, řekl dnes dosavadní místostarosta Zdeněk Novák (SPMD), který by se měl stát novým starostou. SPMD obecní volby v Domažlicích opakovaně vyhrálo. Získalo 22,92 procenta hlasů a pět z 21 mandátů v zastupitelstvu. Oproti minulému volebnímu období si ale strana pohoršila o čtyři mandáty. Současný dlouholetý starosta a lídr kandidátky Miroslav Mach se do zastupitelstva vůbec nedostal. Díky preferenčním hlasům ho přeskočili jiní kandidáti.

387x
bokasanjo
10. 10. 2018
474x
Alda Endlů
9. 10. 2018

Další zprávy

Reklama