Hlavní obsah

ON-LINE: Piráti v Brně schválili koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

2. 11. 2018

Piráty nakonec uspokojily odpovědi budoucí primátorky Vaňková a půjdou s ODS do koalice. (Video: Seznam.cz)

V on-line přenosu den po dni sledujeme, jak se ve městech domlouvají vládnoucí koalice. V Brně se ve čtvrtek po mnoha dnech dohadů domluvili.

Článek

Piráti v Brně schválili hlasováním v členské základně koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Vyplývá to z diskusního fóra Pirátů. Dvoudenní hlasování končí až v pátek večer a zatím ještě všichni nehlasovali, avšak dnes po 11:00 už dvanáct členů z dvaceti smlouvu podpořilo. Je tedy potřebná nadpoloviční většina. Ostatní strany schválily smlouvu dříve, a tudíž nic nebrání jejímu podpisu. Hlasování Pirátů začalo ve středu večer. Pro schválení stačila nadpoloviční většina 11 ze všech 20 členů brněnské členské základny. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou by měla být brněnská jednička ODS Markéta Vaňková. ODS bude mít čtyři radní, lidovci a Piráti po třech a jednoho ČSSD. Volby vyhrálo hnutí ANO s 18 mandáty, které skončí v opozici s SPD se čtyřmi mandáty. ODS má 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest a ČSSD pět.

Vývoj ve městech sledujeme v on-line přenosu.

 • Starostou Šternberka je opět Stanislav Orság z ODS

  Starostou Šternberka na Olomoucku bude i v následujících čtyřech letech Stanislav Orság (42) z ODS, kterého dnes do této funkce zvolilo ustavující zastupitelstvo. Orság stojí v čele patnáctitisícového Šternberka od ledna 2012.

 • Vyškovským starostou se stal Karel Jurka z ODS

  Vyškovským starostou se dnes stal na ustavujícím zasedání zastupitelstva Karel Jurka z ODS. Ve funkci nahradil Karla Goldemunda (ČSSD). Místostarosty se stali Karin Šulcová (ANO), Roman Celý (KDU-ČSL) a Josef Kachlík (Volba pro město). Ve Vyškově vyhrála komunální volby ČSSD, koalici ale utvořilo pět jiných subjektů.

 • Ve Zlíně podepsali koaliční smlouvu ANO, STAN, lidovci, ODS a Piráti

  Ve Zlíně dnes podepsali koaliční smlouvu vítězné hnutí ANO, STAN, lidovci, ODS a Piráti. Koalice bude mít v 41členném zastupitelstvu 29 křesel. V jedenáctičlenné radě města obsadí po čtyřech křeslech ANO a STAN, lidovci, ODS a Piráti budou mít vždy jednoho zástupce. Primátorem bude dosluhující náměstek primátora Jiří Korec (ANO).

 • Soud zamítl návrh na neplatnost voleb v krkonošské Rokytnici

  Krajský soud v Hradci Králové dnes zamítl návrh na neplatnost hlasování v komunálních volbách v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Stěžovatel se domníval, že někdo manipuloval s lístky při sčítání. Podle soudu je návrh spekulací, která se neopírá o žádný důkaz ani zvláště významnou indicií podle judikatury Nejvyššího správního soudu, uvádí se ve zdůvodnění zveřejněném na úřední desce.

 • ANO se v Ústí spojí s lidmi, kteří už jednou Babišovo hnutí podrazili

  V Ústí nad Labem s největší pravděpodobností vznikne koalice čtyř stran: hnutí ANO, ODS, Ústecké fórum občanů a PRO Zdraví a Sport. Dohromady mají dvacet ze sedmatřiceti zastupitelů.

  Zástupci jednotlivých stran se během jednání, která se uskutečnila v posledních dvou dnech, shodli na podstatné části programu. „Teď už nic nebrání tomu, abychom se dohodli,“ řekl Seznamu lídr kandidátky ANO Petr Nedvědický.

  Jeho slova potvrzuje také Pavel Tošovský z ODS nebo předseda PRO Zdraví a Sport Zdeněk Kubec, který o koalici v Ústí vyjednával.

  Strany se už také bavily o tom, že v nové jedenáctičlenné radě by ANO mělo čtyři křesla, UFO a ODS dvě, PRO Zdraví a Sport jedno. Nedvědický potvrdil, že by se měl stát primátorem. Jeho náměstkyní má být současná primátorka Věra Nechybová. Za ODS má v radě usednout Pavel Tošovský a Miroslava Lazarová.

  Nechybová se před třemi roky ještě jako členka ANO podílela na odvolání tehdejšího primátora Josefa Zikmunda. Ten byl přitom v té době stejně jako Nechybová členem hnutí současného premiéra Andreje Babiše. Poté, co k tomuto odvolání došlo, se vedení Babišova hnutí rozhodlo svou buňku v Ústí nad Labem zrušit.

  Nová koalice by měla vládnou společně také na třech městských obvodech. Výjimkou bude nejspíše čtvrť Neštěmice, kde výrazně uspělo Vaše Ústí starostky Yvety Tomkové. A nově vznikající koalice tu nemá dostatek zastupitelů.

 • Soud v Ústí řeší napadení voleb kvůli možnému kupčení s hlasy

  Krajský soud dnes začal řešit napadení komunálních voleb kvůli možnému kupčení s hlasy v Ústí nad Labem. To se mělo týkat dvou z 97 okrsků. Pokud by v předmětných okrscích Český statistický úřad nezapočetl výsledky hlasování, na rozložení mandátů v zastupitelstvu ani v obvodu město by to vliv nemělo, ale změnilo by se rozložení sil v obvodu Neštěmice. Účastníkem řízení je kromě radnic Ústecké fórum občanů (UFO), které je s uplácením podle navrhovatelů spojováno. Soud rozhodne v úterý 6. listopadu. Stížnost na volby ve všech třech případech, tedy na hlasování do zastupitelstva magistrátu, obvodu město a obvodu Neštěmice podali kandidáti koalice TOP 09, KDU-ČSL a STAN, která ve volbách neuspěla. Stížnost na volby, a to do magistrátu a do obvodní radnice město podal Zbyněk Novák. „Je pro mě nepřijatelné, aby bylo akceptováno uplácení voličů. Toto počínání při volbách považuji za amorální," uvedl Novák.

 • Koaliční smlouvu v Jihlavě má Fórum, ODS, Žijeme Jihlavou a KDU

  Radnici v krajské Jihlavě příští čtyři roky povede Fórum Jihlava s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci. Zástupci těchto stran se na spolupráci dohodli minulý pátek a dnes dohodu stvrdili podpisem koaliční smlouvy. Primátorkou se stane Karolína Koubová z Fóra. Koalice bude mít v zastupitelstvu s 37 místy 20 hlasů. V opozici kromě hnutí ANO, které v komunálních volbách dostalo nejvíc hlasů, skončí i ČSSD, KSČM a SPD. Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, která vedla jihlavskou radnici v posledních dvou letech, ve volbách ztratila většinu.

 • V Písku se vítěz voleb neshodl na koalici s trojblokem

  V Písku se nedohodli na koalici zástupci hnutí Pro Písek, Pirátů, ANO a ODS. Vítěz voleb Pro Písek nesouhlasil s podmínkami, které mu nabízeli tři potenciální partneři. Pro Písek požadoval čtyři místa v devítičlenné městské radě, s čímž trojblok Piráti, ANO a ODS nesouhlasil. Vítěz voleb proto chce opět vytvořit koalici s Piráty, KDU-ČSL a ČSSD. Dnes to řekla písecká starostka Eva Vanžurová (Pro Písek). „Nabídka na poměrné zastoupení v radě města ve formátu 3 – 2 – 2 – 2, kterou jsme (od Pirátů, ANO a ODS) obdrželi, je pro nás nepřijatelná," řekla Vanžurová. Podle trojbloku Pirátů, ANO a ODS však tento požadavek nedopovídá výsledku voleb. „Situaci považujeme za nezodpovědný akt, který může ohrozit správu věcí veřejných," uvedl v tiskové zprávě místopředseda píseckých Pirátů Josef Soumar.

 • 30. 10. 2018

 • Liberecký soud zamítl návrh na neplatnost voleb v Doksech

  Krajský soud v Liberci dnes zamítl návrh na neplatnost komunálních voleb v Doksech na Českolipsku. Stěžovatel poukazoval na nepřiměřeně dlouhou dobu sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Domníval se, že s hlasy voličů někdo manipuloval, a žádal o přepočítání výsledků. Podle soudu ale nepředložil žádné důkazy, kterými by svá tvrzení doložil.

 • Znojemským starostou se stal sociální demokrat Jan Grois

  Znojemským starostou se dnes stal na ustavujícím zasedání zastupitelstva sociální demokrat Jan Grois. Bude pokračovat ve funkci, do níž se dostal poprvé letos v únoru, když vystřídal stranického kolegu Vlastimila Gabrhela. Místostarosty se stali Jan Blaha (ANO), Jakub Malačka (ČSSD) a Karel Podzimek mladší (ODS).

 • Hradecký soud zamítl stížnost na volby v Ostroměři na Jičínsku

  Krajský soud v Hradci Králové dnes zamítl stížnost na platnost voleb do zastupitelstva v Ostroměři na Jičínsku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Krajský soud zatím nerozhodl o druhé stížnosti na obecní volby v Pohoří a o žalobách na neplatnost voleb v Rašíně, Češově, Teplicích nad Metují. V pondělí soud zamítl stížnost na volby v Adršpachu na Náchodsku a první stížnost na volby v Pohoří. Stěžovatel na platnost voleb v Ostroměři Bořek Havlík svůj návrh označil jako žalobu na nezákonnost voleb. Obsahem jeho návrhu byla podle soudu tvrzení převážně bez konkrétnějšího vysvětlení či odůvodnění. Například tvrdil, že mu bylo znemožněno volit, že mu stát v lednu 2005 nezákonně ukradl platný občanský průkaz, že do dnešního dne nebyla zákonným způsobem provedena změna názvu ulice Leninova na ulici T. G. Masaryka.

 • Starostou Bruntálu se opět stal Petr Rys z uskupení Bruntál 2018

  Starostou Bruntálu se dnes stal Petr Rys z vítězného uskupení Bruntál 2018. Uzavřelo koalici s hnutím ANO, sdružením Prozměnu a s ČSSD. O jeho zvolení dnes rozhodli zastupitelé na ustavujícím zasedání. Ryse, který město vedl i ve dvou předchozích volebních obdobích, volilo 24 z pětadvaceti přítomných zastupitelů. Zastupitelé dnes zvolili i místostarosty. První místostarostkou se stala Hana Šutovská z kandidátky Bruntál 2018 a druhým místostarostou Martin Henč z ANO. V devítičlenné radě má uskupení starosty Ryse čtyři křesla. Po dvou křeslech v radě obsadili zástupci ANO a sdružení Prozměnu. ČSSD má jednoho radního.

 • Koaliční smlouvu v Hradci Králové uzavřely ANO, ODS a Změna pro Hradec

  Zástupci hnutí ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení dnes v Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu. Kandidátem na primátora je vysokoškolský pedagog a bývalý děkan hradecké Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS). Koaliční smlouvu podepsali necelou hodinu před zahájením ustavujícího zasedání královéhradeckého zastupitelstva. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít trojkoalice nejtěsnější většinu 19 hlasů. Ve vedení radnice bude mít v jedenáctičlenné radě hnutí ANO pět křesel včetně pozic dvou náměstků. ODS bude mít čtyři radní včetně primátora a jednoho náměstka. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení bude mít dva radní, z nichž jeden bude náměstkem primátora.

 • Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký z ČSSD

  Primátorem Frýdku-Místku se dnes stal Michal Pobucký z ČSSD, která v šestapadesátitisícovém městě vyhrála komunální volby. Pobucký v čele města stojí s několikaměsíční přestávkou od roku 2012. Město povede koalice ČSSD, ANO a lidovců, která bude mít v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 23 hlasů. Sociální demokraté mají 11 zastupitelů, ANO osm a lidovci čtyři. V jedenáctičlenné radě bude mít ČSSD podle koaliční dohody kromě primátora také dva náměstky a dva radní, ANO dva náměstky a dva radní a lidovci náměstka a radního.

 • Chomutov stále nemá koalici, čeká na rozhodnutí soudu

  Jednání o koalici v Chomutově stále nepokročila. Vítězné hnutí ANO jedná se všemi subjekty, kvůli zpochybnění výsledku voleb čeká na rozhodnutí soudu. Dnes to řekl současný chomutovský primátor a lídr kandidátky ANO Marek Hrabáč. Zneplatnění komunálních voleb žádá v Chomutově hnutí PRO Zdraví a Sport. Hnutí získalo 4,69 procenta hlasů a do zastupitelstva se nedostalo. Volby podle hnutí mohl ovlivnit policejní zásah u pošty v centru města den před komunálními volbami. Měl se týkat člověka, který byl s hnutím spojován. Lídr hnutí Pavel Umlauf zásah označil za politickou objednávku, zásah podle něj mohl vyvolat fámy a dohady, a zhoršit tak volební výsledek hnutí.

 • Fórum 50 %: Procentuálně nejvíc zastupitelek má ANO, nejméně TOP 09

  Procentuálně nejvíce obecních zastupitelek letos podle organizace Fórum 50 % získalo z hlavních stran vládní hnutí ANO. Z jeho zvolených kandidátů je zhruba 29 procent žen. Nejméně křesel obsadily kandidátky TOP 09 – pouze osm procent. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes organizace podporující rovné zastoupení žen a mužů v politice představila. Nejvíce žen měli na kandidátkách pro komunální volby Zelení, a to 51,1 procenta. Nejméně jich měla ODS (24,6 procenta) následovaná TOP 09 (26,1 procenta). Ostatní parlamentní strany měly na kandidátních listinách zhruba třetinové zastoupení žen, a to včetně ANO s 31,3 procenta. Celkem podle organizace počet zastupitelek vzrostl na letošních 28 procent v porovnání s počtem zastupitelů. Od roku 1994 se jejich počet zvýšil o zhruba 9,5 procentního bodu. „Bohužel ještě nebyla dosažena minimální 30procentní kritická hranice, kterou je nutné překročit, aby se životní zkušenosti žen do rozhodování promítly,“ uvedla ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

 • Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura

  František Jura z hnutí ANO je ode dneška primátorem Prostějova. Zvolilo ho ustavující zastupitelstvo. Místní lídr ANO a náměstek olomouckého hejtmana Jura v primátorské funkci vystřídal Alenu Raškovou z ČSSD, která by se podle koaliční smlouvy měla stát jeho náměstkyní. ANO v Prostějově podepsalo koaliční smlouvu s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 20 hlasů. V předchozích čtyřech letech v Prostějově vládly ČSSD s PéVéčkem a KSČM. ANO bylo spolu s ODS v opozici.

387x
bokasanjo
10. 10. 2018
474x
Alda Endlů
9. 10. 2018

Další zprávy

Reklama