Hlavní obsah

Rakousko vyhostilo ruského diplomata, Moskva protestuje

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) udržuje s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem přátelské vztahy.

Reklama

24. 8. 2020 12:35

Ruského diplomata Rakušané podezřívají z průmyslové špionáže. Moskva krok rakouských úřadů odsoudila s tím, že poškodí vzájemné vztahy. Vídeň ale nevyhostila ruské diplomaty ani v době krize po útoku na bývalého agenta Skripala.

Článek

Rakousko vyhostilo ruského diplomata, kterého označilo za nežádoucí osobu. Oznámilo to dnes rakouské ministerstvo zahraničí. Diplomat má alpskou republiku opustit do 1. září. Ruské velvyslanectví ve Vídni proti tomuto rozhodnutí protestovalo, považuje ho za nepodložené, uvedla ruská tisková agentura TASS. Moskva zároveň pohrozila recipročním krokem.

Rakouské ministerstvo zahraničí dnes agentuře APA potvrdilo informaci o vyhoštění diplomata v souvislosti s průmyslovou špionáží. Jako první ji přinesl deník Kronen Zeitung.

Agentura TASS napsala, že ruské velvyslanectví v Rakousku je „pobouřeno“ rozhodnutím, „které škodí konstruktivním rusko-rakouským vztahům“, a je přesvědčeno, že od Moskvy se dá brzy očekávat „zrcadlová reakce“.

Rakouské ministerstvo zahraničí sdělilo, že rakouské orgány se rozhodly vyhostit ruského diplomata, protože jeho činnost je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Podle deníku Kronen Zeitung je diplomat podezřelý z průmyslové špionáže a shromažďování informací ve spolupráci s rakouským občanem v jedné z rakouských technologických firem. Rakušan podle listu sám informoval o špionážních aktivitách vedení podniku. Rus údajně k případu odmítl vypovídat a odvolal se na svou diplomatickou imunitu.

Neutrální Rakousko udržuje s Ruskem dobré vztahy. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádné ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin loni přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované