Hlavní obsah

Raněný na nosítkách, za ním tank s pruhem. Podívejte se na nejlepší fotky z roku 1968

Herbert Slavík vyzdvihuje oceněnou fotografii. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 8. 2018 19:15

Český rozhlas a Czech Photo vyhlásily výsledky soutěže o nejlepší fotografii z roku 1968. Porota pod vedením fotografa Herberta Slavíka nejlépe hodnotila snímek Břetislava Hyblera „Raněný na nosítkách“.

Článek

„U vítězné fotografie rozhodlo, že tam je vidět tank agresora a současně civilní oběť. A ještě je to zarámované prostředím hořící ulice,“ chválil snímek předseda poroty Herbert Slavík. Společně s ním fotografie hodnotili historik Oldřich Tůma, režisér Zdeněk Svěrák, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová.

Soutěže, vyhlášené u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa, se mohli účastnit nejen profesionální fotografové, ale i amatéři. Čeští a slovenští autoři zaslali přes tisíc snímků. Některé byly dokonce objeveny a uveřejněny vůbec poprvé.

Snímky nemusely zachycovat přímo srpnovou invazi, lidé mohli zasílat i fotografie významných kulturních událostí roku 1968 či výjevy každodenního života.

„Jsem ráda, že dorazily i fotografie, které nezobrazovaly jen ty nejdramatičtější momenty z ulic a náměstí Prahy a dalších větších měst. Lidé tehdy žili i normální život, který přinášel naopak pěkné chvíle. To všechno uvidíme také na výstavě v Czech Photo Centre,“ vysvětlila Souralová.

Výstava bude pro veřejnost otevřená až do 16. září.

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 krvavě ukončila období takzvaného pražského jara, tedy doby postupného uvolňování tehdejšího komunistického režimu. Letošní rok si Češi připomínají již padesáté výročí této tragické události.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované