Hlavní obsah
Šéf sportovní agentury: Chodí za mnou poslanci, aby připomněli „své“ dotace
Trans ženy ve sportu: je větší inkluze fér, nebo naopak?
Neodstoupím, řekl Johnson. Ani ministři ho nepřemluvili
České firmy najely na „válečné“ rozpočty. Šetří i na vypínání spotřebičů
Ruští vojáci u nás prodávají nakradené věci, říká běloruský student
Top 10 českých umělců, do kterých se podle bankéřů vyplatí investovat
Sledujte, co se právě děje v redakci Seznam Zpráv. Buďte s námi
Reportérka Seznam Zpráv Michaela Rambousková na summitu NATO v Madridu.
Reklama
Střípky z redakční kuchyně. Postřehy reportérů z terénu. Informace o tom, co pro vás právě připravujeme. Zpravodajové Seznam Zpráv vám v reálném čase poodkrývají, jak vzniká naše zpravodajství.
16. května: Sledujeme první den Babišovy kampaně
Andrej Babiš poprvé vyjel se svým obytným vozem mezi voliče. O prezidentskou kampaň prý nejde. O co tedy jde, zjišťuje reportérka Michaela Rambousková a fotograf Michal Turek.
Foto:Hlavní logo nové kampaně Andreje Babiše zní: Zase bude líp.
16. května: Vysíláme živě z pražské dopravy po uzavření Barrandovského mostu
Seznam Zprávy od pondělního rána sledují v přímém přenosu, jak tvrdě zasáhne pražskou dopravu částečné uzavření Barrandovského mostu. V akci jsou reportéři, fotografové, kamery jsou v autech i nad mostem a nad Prahou nepřetržitě prolétá dron.
A takto vypadá „centrální mozek“ živého vysílání, režisérské centrum v redakci Seznam Zpráv.
Foto:Centrum živého vysílání Seznam Zpráv o situaci v pražské dopravě po uzavření Barrandovského mostu.
14. května: Romští uprchlíci se přesouvají do stanového městečka
Reportérka Seznam Zpráv Michaela Rambousková v pražské Troji sleduje přesun válečných běženců z hlavního nádraží do stanového městečka. Reportáž přinese ještě dnes.
Ochranka u stanového městečka v pražské Troji čeká na další skupinu ukrajinských migrantů romského původu, kteří doposud přebývají v nedůstojných podmínkách na hlavním nádraží. Do nouzového ubytování zatím převezli dvě rodiny. Migranti čekají na prověření svého občanství. pic.twitter.com/5K3yXBJ6Kc
— Michaela Rambousková (@rambouskovam) May 14, 202213. května: Vlevo dole pokračuje ve své tour. Kde ji můžete vidět?
Do prázdnin se s naší Vlevo Dole Všude Tour chystáme ještě na 3 místa:
— Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) May 13, 2022
24. května v Liberci: https://t.co/iVprwTZWPZ
7. června v Českých Budějovicích: https://t.co/32cth5IpTr
22. června konec sezóny na pražské Kampě: https://t.co/MlFMeirUAg
Tak se na nás přijďte podívat :)13. května: O zabité novinářce i apartheidu s izraelským historikem Pappém
Foto: SZ - Milan RokosIlan Pappé je řazen k tzv. novým historikům, kteří zveřejnili nepohodlná fakta z izraelských archivů.
Redaktor Milan Rokos pořídil online rozhovor s izraelským historikem Ilanem Pappém, který se příští týden chystá do Prahy. Debatovat zde bude se dvěma bývalými ministry zahraničí – Karlem Schwarzenbergem a Lubomírem Zaorálkem.
13. května: Proč oběd v restauraci zdražil? Detailní pohled do faktur
Ceny rychle rostou – zákazníci to vnímají při běžném nákupu v obchodu i při návštěvě restaurací. Redaktorka Petra Krmelová zdražování detailně rozebrala s Tomášem Vrbou, provozovatelem dvou hotelů, čtyř restaurací a pekárny v Poděbradech. Jen za mouku platí o 55 procent víc než v prosinci…
Foto:Redaktorka Petra Krmelová s Tomášem Vrbou a stohem faktur, ze kterých lze vyčíst dramatické zdražování.
11. května: Vydali jsme rozhovor s nositelkou Pulitzerovy ceny
Britská architektka Alison Killingová spolu s reportérkou Meghou Rajagopalanovou a programátorem Christo Buschekem získala Pulitzerovu cenu za mezinárodní zpravodajství pro rok 2021.
Trojice vypracovala sérii článků odhalující síť čínských detenčních táborů údajně vybudovaných k uvěznění Ujgurů, Kazachů a dalších muslimských menšin v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. K odhalení tajných táborů Killingová využila své odborné znalosti v oblasti forenzní analýzy architektury a satelitních snímků.
Killingová je první své profese, kdo Pulitzerovu cenu získal. Rozhovor s ní pro čtenáře Seznam Zpráv připravila redaktorka Daniela Kučerová, přečíst si jej můžete zde.
Foto: Daniela KučerováNositelka Pulitzerovy ceny Alison Killingová při rozhovoru s redaktorkou Danielou Kučerovou přes aplikaci Zoom.
11. května: Den proti rakovině je i v Poslanecké sněmovně
Kytičky měsíčků lékařského, které jsou už 26 let symbolem Českého dne proti rakovině, se dnes rozdávají i v Poslanecké sněmovně. Ujali se toho lidovečtí poslanci Michael Kohajda a Jiří Navrátil. Nakoupit u nich musely i redaktorky Seznam Zpráv Lucie Stuchlíková a Michaela Rambousková. Okolo procházející bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se jen chtěl vyfotit.
Foto:Zleva Michael Kohajda, Lucie Stuchlíková, Michaela Rambousková, Pavel Bělobrádek a Jiří Navrátil. Pánové jsou členy KDU-ČSL, obě redaktorky jsou samozřejmě nestranice.
9. května: Filipíny po Dutertem. V dalších dnech v podcastu 5:59
Jak poznamenalo #Filipíny šest let autoritářské vlády Rodriga Duterteho? A jakým směrem se země vydá pod novým vedením? I o tom bude jeden z příštích dílů podcastu 5:59/@zaminutusest @SeznamZpravy. Jméno hosta zatím neprozradíme, zklamáni ale nebudete ;)
— Pavel Vondra (@pavelvond) May 9, 2022
👉https://t.co/nJiCIG4O65 pic.twitter.com/VayIxcwejg9. května: Chystají se další Nosiči vody
Kdo od léta povede Spartu? Co mají na Letné společného s @ManUtd a proč může Hradec překvapit Plzeň? I o tom hovoří @JaromirBosak a @LudekMadl. @TvarohKarel zásobuje referátem o nových 🇺🇸 majitelích @ChelseaFC. Nosiči vody zabrousí v zítřejším díle i do přestupové tematiky 🏟 pic.twitter.com/yLhKjgN9ba
— Nosiči vody (@NosiciVody) May 9, 20226. května: Jan Lipavský v Ptám se já
Hostem Marie Bastlové v podcastu Ptám se já byl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Spolu probírali očekávaný pondělní projev ruského prezidenta Vladimira Putina, sankce proti Rusku i blížící se české předsednictví EU.
„Rusko v mých očích ztratilo jakoukoliv legitimitu oslavovat konec druhé světové války.“
— MZV ČR (@mzvcr) May 6, 2022
Ministr @JanLipavsky byl hostem podcastu #ptamseja s @MarieBastlova. Mluvil o tom, jak úspěšný je boj Evropy proti ruské agresi nebo co od Ruska můžeme čekat.
Poslechněte si rozhovor zde ⬇️ pic.twitter.com/IsK4MyRZMk5. května: Rozhovor s ukrajinskou feministkou Annou Dovgopolovou
Redaktor Milan Rokos si Annou Dovgopolovou, expertkou na gender, feminismus a LGBT tematiku z ukrajinské pobočky Heinrich-Böll-Stiftung povídal o válce na Ukrajině a ženské roli v tomto konfliktu.
Foto: SZ - Milan RokosAnna Dovgopolová
5. května: Kdy bude Vlevo dole? Tentokrát za minutu šest
Měli jsme dnes návštěvu! @StuchlikovLucie a @VacDol seděli pěkně vycentrovaní, žádné Vlevo dole :) Vyprávěli o opozici, obstrukcích i vládě. A samozřejmě o tom, jaké to je nocovat ve sněmovně. Zítra si dejte 5:59. Jsou skvělí! pic.twitter.com/Gw8uOB9lGy
— Lenka Kabrhelova (@Lenkakab) May 5, 20223. května: Do Seznam Zpráv nastoupil editor Michal Žák
Redakci Seznam Zpráv posílil od května Michal Žák, který nastoupil na pozici editora domácího zpravodajství. Do Seznam Zpráv přichází z Českého rozhlasu, kde se od prosince 2016 podílel na tvorbě serveru iRozhlas.cz. Ještě před tím působil jako editor zahraniční rubriky na Aktuálně.cz. „Pokud to čas, kterého je čím dál méně, umožní, rád na kole zkoumám silnice v okolí Prahy,“ říká o sobě Žák.
Naopak z dosavadní pozice editora domácí rubriky se k editaci analytických textů přesunul Jan Stránský. Analýzy budou vycházet pětkrát týdně, chystáme i jejich audioverzi.
Foto: Michal TurekMichal Žák.
3. května: Testujeme fotoaparáty tří nejdražších smartphonů
Co nabízejí telefony za dvacet nebo třicet tisíc navíc? Velký displej, velký výkon a skvělé kamerky. Hlavně focení a natáčení videa jsme se rozhodli porovnat. Do našeho velkého testu jsme zařadili iPhone 13 Max Pro, Google Pixel 6 Pro a Samsung S22 Ultra.
Foto:Speciální držák na smartphony.
Aby bylo jejich srovnání férové, museli jsme si sešroubovat takovýto speciální držák. Kupodivu se obvykle tzv. rig na tři supervelké telefony neprodává, ale z různých součástek se dá smontovat raz dva tři. „Míjet s touto výbavou zájezd japonských turistů je k nezaplacení,“ říká redaktor Pavel Kasík.
Nabrali jsme desítky gigabajtů materiálu a teď to třídíme a porovnáváme. Na test redaktora technologické redakce Pavla Kasíka se můžete těšit příští týden.
2. května: Podcast Ptám se já s Michalem Šnobrem
Česko se chystá na možné zastavení dodávek ruského plynu. Stát už na 30 % doplnil zásobníky, vláda ale potřebuje další kroky – i plné zásobníky totiž pokryjí spotřebu jen na pár měsíců. „Zastavení dodávek plynu by znamenalo omezování především průmyslu, na domácnosti a kritickou infrastrukturu by to velký dopad nemělo,“ řekl v podcastu Ptám se já energetický expert a investor Michal Šnobr.
Současná situace kolem války na Ukrajině a ruských dodávek plynu do Evropy se určitě v českých cenách plynu ještě promítne. Nejvyšší podle něj budou v druhé polovině letošního roku a první polovině roku 2023. „Cena, kterou bude domácnost platit nejen při vyúčtování, tedy i na zálohách, může být několikanásobkem toho, co platily doposud. To znamená, že místo třeba zálohy třech tisíc měsíčně tam může skočit záloha 12–15 tisíc,“ uvedl.
2. května: Reportáž z obce Andrijivka, kterou okupovali Rusové
Reportéři Seznam Zpráv Filip Harzer a David Neff mluvili v ukrajinské obci Andrijivka se svědky ruské okupace.
„Zastřelili mi bratrance. Jmenoval se Vitalij Kibukevič. Bylo mu 46 let,“ říká nám starosta Andrijivky Anatolij Kibukevič. Bodrý muž s pevným stiskem ruky má ve vesnici respekt a vyzařuje přirozenou autoritu. Má také přehled o tom, co se v obci dělo.
Při líčení zážitků jde přímo k věci. Bratrance mu Rusové zabili, protože u něj doma našli dva mobilní telefony. Ten druhý patřil sousedovi, který si ho u Vitalije v tu chvíli nabíjel.
„Nejspíš chtěli, aby před nimi jejich oběti poklekly, ale ty nechtěly, takže je vojáci nejdřív střelili do nohou, aby padly na kolena. Tak to bylo s mým bratrancem. Střelili ho do nohou a pak na dvorku jeho domu do zátylku. Měl při tom svázané ruce, našli ho tak,“ říká Anatolij Kibukevič.
Foto: David NeffStarosta Andrijivky Anatolij Kibukevič před garáží, kde „zaparkovali“ ruští vojáci.
29. dubna: Rozhovor se spoluautorem světoznámé šifry
Do Prahy tento týden zavítal Joan Daemen, belgický kryptograf, který je spoluautorem šifry AES používané již přes 20 let k zabezpečování dat po celém světě. Redaktor Lukáš Marek ho přijel vyzpovídat na Fakultu informačních technologií ČVUT, kde Daemen přednášel pro veřejnost.
Foto:Joan Daemen při rozhovoru pro Seznam Zprávy.
29. dubna: Odboráři v odstínu červené
V pátek začal v Praze dvoudenní sjezd ČMKOS, největší odborové centrály v Česku. Dvě stovky odborářů z 31 svazů si zvolí nové vedení na příští čtyři roky. Proberou také svou strategii pro další období. V sobotu na odborářskou akci dorazí prezident Miloš Zeman, vystoupí v 10:00. Akci sleduje redaktor Petr Švihel.
Foto:Petr Švihel sleduje dění na odborářském sjezdu.
28. dubna: Chystáme rozhovor s tibetským literátem a aktivistou za lidská práva
Měsíční turné po Evropě zakončil tibetský spisovatel a aktivista za lidská práva Tenzin Tsundue nejen setkáním s primátorem Prahy, poslanci a účinkováním na koncertě Tomáše Kluse. V Tibet Open House poskytl rozhovor také naší redaktorce zahraniční rubriky Daniele Kučerové.
Tenzin Tsundue upoutal pozornost světových médií například v roce 2002, kdy během návštěvy čínského premiéra v Bombaji vyšplhal na nedalekou budovu, vyvěsil transparenty se slovy „Svobodný Tibet! Číno, vypadni“ a křičel protibetská hesla. Za své aktivity nejednou skončil v čínském vězení.
Autora několika sbírek básní časopis Elle označil za jednoho z 50 nejelegantnějších osobností Indie. Rozhovor o čínském režimu, ceně svobody i zneužívání lidských práv v západním světě najdete již brzy na Seznam Zprávách v rubrice Svět.
Foto: Daniela KučerováTenzin Tsundue a Daniela Kučerová.