Hlavní obsah
Online

Takový byl rok 2022 v redakci Seznam Zpráv

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Cukroví osladilo ranní poradu.

Reklama

2. 2. 2022 16:00
aktualizováno • 3. 1. 10:36

Střípky z redakční kuchyně. Postřehy reportérů z terénu. Informace o tom, co pro vás právě připravujeme. Zpravodajové Seznam Zpráv vám v reálném čase poodkrývají, jak vzniká naše zpravodajství.

Článek
 • 30. listopadu: schůzka s íránskou komunitou v Praze

  Redaktor Milan Rokos se v pražské kavárně Slavia sešel s představiteli íránské komunity. Někteří z nich si přáli kvůli možným represím režimu zůstat v anonymitě, Ariyan oblečený v tričku se sloganem revoluce ale s focením souhlasil. Články o boji Íránců s tamní diktaturou si v příštích dnech a týdnech přečtete na webu Seznam Zprávy.

  Foto: SZ - Milan Rokos

  S Ariyanem v kavárně Slavia.

 • 29. listopadu: O válečných zločinech s lidskoprávní expertkou

  Prague Civil Society Centre pozvalo do Prahy přední vyšetřovatelky válečných zločinů na Ukrajině a jednou z nich byla i Natalia Ochotnikovová, se kterou se setkala redaktorka Tereza Ulrychová. Natalia pracuje pro lidskoprávní organizaci ZMINA a je expertkou na mezinárodní humanitární právo a práva žen.

  O tom, jaká je válka právě pro ženy, nebo o tom, jak se ruští vojáci chovali v nyní osvobozeném Chersonu, se dočtete na našem webu v příštích dnech.

  Foto: Natalia Ochotnikovová

  Natalia Ochotnikovová (vlevo) s redaktorkou Terezou Ulrychovou (vpravo).

 • 17. listopadu: Přijďte nám říct svůj názor do stánku na Václaváku

  Redakce Seznam Zprávy se zapojila do Festivalu svobody, který ve čtvrtek 17. listopadu připomíná výročí sametové revoluce i události z roku 1939. Pietní a kulturní akce probíhají ve více než 30 městech napříč Českem.

  Na oslavách v Praze najdou zájemci také náš stánek. V něm budou mít lidé možnost vyjádřit na kameru svůj vzkaz k výročí 33 let svobody a demokracie, a podělit se tak o svůj pohled s dalšími čtenáři Seznam Zpráv.

  Foto:

  Stánek otevírá v 16:30, stojí na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

 • 17. listopadu: Sledujeme průvod demonstrantů k České televizi

  Z Opletalovy ulice u hlavního nádraží v Praze vyrazil průvod lidí k České televizi, kde by se měla konat další protivládní demonstrace. Situaci sleduje reportérka Michaela Rambousková, která se lidí ptá, proč jim vadí právě veřejnoprávní stanice, v čem podle nich lže.

  Foto:

  Redaktorka Michaela Rambousková hlásí, že průvod demonstrantů přerušil provoz na magistrále ve směru k Nuselskému mostu.

 • 16. listopadu: Slovenská prezidentka poskytla rozhovor Seznam Zprávám

  Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová poskytla rozhovor šéfredaktorovi Seznam Zpráv Jiřímu Kubíkovi. Celý rozhovor si poslechněte ve čtvrtek 17. listopadu v 7:00 hodin ráno na Seznam Zprávách nebo v podcastových aplikacích ve speciálním vydání Ptám se já. Už nyní se ale můžete podívat na fotografiích, jak rozhovor probíhal.

 • 16. listopadu: Chystáme pro vás rozhovor se šéfkou běloruské opozice

  Foto:

  Hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská po rozhovoru s reportérem zahraniční rubriky Seznam Zpráv Filipem Harzerem. Cichanouská se v Praze zúčastní několika akcí k oslavám 17. listopadu, s Filipem hovořila (mimo jiné) o běloruském boji za svobodu.

 • 15. listopadu: Rozhovor o svobodě s čínským disidentem

  U příležitosti 17. listopadu a Festivalu svobody přicestoval do České republiky čínský disident Samuel Chu. A to i přesto, že jsme jednou z mála zemí, kde mu na základě hongkongského zákona o národní bezpečnosti hrozí vydání do Číny.

  Samuelův otec po masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989 pomáhal disidentům na útěku, za což byl potrestán. I Samuela stíhá státní bezpečnost, jak ale sám v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká: „Dokud mě nedostanou, budu mít stále co říct. To, že dnes už za svobodu a demokracii nemusíme položit život, neznamená, že je zadarmo.“

  Na rozhovor se můžete těšit 17. listopadu.

  Foto: Daniela Kučerová

  Samuel Chu během rozhovoru s redaktorkou Danielou Kučerovou.

 • 11. listopadu: Rozhovor s odborníkem na bezpečnost podmořské infrastruktury

  Evropa se po sabotážích plynovodů Nord Stream 1 a 2 zaměřila na zvýšení bezpečnosti podmořské infrastruktury. Podle německého odborníka Jonase Frankena to je ale běh na dlouhou trať. Jak jsou internetové kabely a další infrastruktura zranitelné, popsal Franken během rozhovoru s redaktorem Seznam Zpráv Lukášem Markem.

  Článek připravujeme, těšit se na něj můžete po víkendu.

  Foto: Seznam Zprávy/Zoom

  Jonas Franken při rozhovoru s redaktorem Seznam Zpráv Lukášem Markem.

 • 10. listopadu: Pozdrav od Eiffelovy věže

  V pátek 11. listopadu, na který připadá Den válečných veteránů, bude u hřbitova v obci Chestres u města Vouziers ve francouzském departementu Ardensko otevřena druhá československá Zahrada míru jako upomínka na chrabrost československých vojáků.

  Na hřbitově je pohřbeno přes 282 padlých Čechoslováků, kteří byli převážně příslušníky 21. a 22. regimentu samostatné československé armády ve Francii a kteří bojovali po boku Spojenců o budoucí nezávislost československého státu a za svobodu. Jedná se o mezinárodní projekt, pod nímž je podepsána Nadace Karel Komárek Family Foundation.

  Z místa bude reportovat náš kolega Marcel Faikis, který se už přesunul do Francie. A poslal pozdrav ze střechy české ambasády v Paříži, kde se setkal s velvyslancem ČR Michelem Fleischmannem.

  Foto:

  Editor Seznam Zpráv Marcel Faikis (nalevo) s velvyslancem ČR v Paříži Michelem Fleischmannem.

 • 9. listopadu: V USA v továrně na stíhačky

  Reportér Seznam Zpráv Jaroslav Gavenda měl možnost podívat se v americkém státě Texas nedaleko Dallasu do americké firmy Lockheed Martin, která vyrábí stíhačky F-35. České ministerstvo obrany jedná o možnosti nákupu 24 stíhaček, které mají nahradit švédské gripeny. Reportáž z návštěvy továrny již brzy na webu Seznam Zprávy.

  Foto:

  Jaroslav Gavenda v továrně, kde se vyrábí stíhačky F-35.

 • 8. listopadu: V patách Petru Pavlovi

  Reportérka Michaela Rambousková dnes sleduje, jak si vede při prezidentské kampani Petr Pavel. Večer ho čeká debata s voliči v Braškově.

 • 8. listopadu: Live natáčení podcastu 5:59 v Olomouci

  Tým podcastu 5:59 se opět vyrazil za posluchači. Tentokrát natáčel před plnou posluchárnou olomoucké Univerzity Palackého. Na jaký styl boje o Pražský hrad se máme připravit? A kdo z uchazečů o prezidentské křeslo s veřejností komunikuje nejlépe? I o tom mluvila moderátorka Lenka Kabrhelová s politology Tomášem Lebedou a Karlem Páralem. Více si poslechněte ve speciální sobotní epizodě.

  Foto: Barbora Sochorová

  Podcast 5:59 na natáčení v Olomouci.

 • Kdo tu bude prezidentem?

  Moderátorky Ptám se já se ve speciálním vysílání Kdo je tady prezident? ptají prezidentských kandidátů. Odpovědi si budou samozřejmě moci přečíst a poslechnout i čtenáři Seznam Zpráv.

 • 7. listopadu: Ptám se já vyzpovídá favority prezidentských voleb v Kině 35

  Moderátorky Marie Bastlová a Veronika Sedláčková z podcastu Ptám se já si v pondělí 7. listopadu pozvou do Kina 35 ve Francouzském institutu v Praze největší favority lednových prezidentských voleb. Pozvání přijal generál Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová nebo odborový předák Josef Středula.

  Volební místnosti po komunálních volbách ještě ani nevychladly a Češi se do nich už brzy vydají znovu. Už v lednu budou vybírat, kdo po deseti letech vystřídá v čele země současného prezidenta Miloše Zemana. Jaké největší výzvy na Zemanova nástupce čekají? A jaká by měla budoucí hlava státu být? Nejen na to se budou moderátorky Ptám se já 7. listopadu ve speciálním vysílání Kdo je tady prezident? ptát. Začínáme v 18:30, vstup je zdarma a ptát se můžete i vy!

  Foto: Seznam Seznam

  Kdo je tady prezident? Ptám se já vyzpovídá největší favority prezidentských voleb.

 • 7. listopadu: Mezi žadateli o důchod

  Jak jsou v posledních týdnech zavaleny pobočky České správy sociálního zabezpečení kvůli žadatelům o důchod, se v pondělí sám přesvědčil reportér Petr Švihel. Dorazil na pražskou pobočku v Sokolovské. „Lidi tady čekali před otevřením v chodbě. Napočítali, že tak šedesát jich tady bylo. První prý přišli už v pět hodin,“ líčí z místa reportér. Vše brzy popíše v reportáži.

  Foto:

  Petr Švihel v nacpané chodbě úřadu.

 • 3. listopadu: Sledujeme příběh válečného zajatce

  Reportér Filip Harzer dál sleduje příběh ukrajinského lidskoprávního aktivisty a nakonec i vojáka Maksyma Butkevyče. Ten, ač přesvědčením pacifista, vstoupil po únorovém ruském útoku do ukrajinských ozbrojených sil.

  Od června ho Rusové drží jako válečného zajatce v Luhanské oblasti – na neznámém místě a v neznámých podmínkách. Butkevyčův otec Oleksandr tento týden v Praze za syna převzal Cenu Příběhů bezpráví a našel si čas i pro rozhovor pro Seznam Zprávy, který budeme publikovat v příštích dnech.

  Foto: Filip Harzer

  Oleksandr Butkevyč

 • 2. listopadu: Vlevo dole komentuje debatu prezidentských kandidátů

  Autoři politického podcastu Vlevo dole Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková navštívili v rámci své Vlevo dole všude tour Noc na Právnické fakultě Karlovy univerzity. S hosty rozebrali předcházející debatu prezidentských kandidátů.

  Foto:

  Vlevo dole a právníci

 • 3. listopadu: Babiš v porcelánu

  Seznam Zprávy sledují začátek kontaktní kampaně prezidentského kandidáta Andreje Babiš. Jeho první zastávkou je dnes porcelánka v Dubí. Výrobnu (nejen) tradičního cibuláku drtí ceny energií. Babišovi v patách jsou redaktorka Michaela Rambousková a fotograf Michal Šula. Při čekání na Babiše se vyfotili ve vzorkovně porcelánky.

  Foto:

  Redaktorka Michaela Rambousková a fotograf Michal Šula.

 • 2. listopadu: Další posily v pátracím oddělení

  Seznam Zprávy posilují svou investigativní buňku. Prvního listopadu nastoupily do pátracího oddělení další dvě výrazné novinářské osobnosti. Z Economie, konkrétně z redakce Hospodářských novin a Aktuálně, přichází Adéla Jelínková a Lukáš Valášek, který je držitelem ocenění Novinářská křepelka za rok 2020.

  „Jako investigativci máme v popisu práce odhalovat to, co mocní chtějí, aby zůstalo skryto. Bez neúnavné kontroly vlivných nemůže žádná demokracie dobře fungovat. Jsme si jistí, že v Seznam Zprávách jako silném a nezávislém mediálním domě pro naši práci budeme mít ty nejlepší podmínky. Jsem hrdý, že mými kolegy jsou ti nejlepší novináři v Česku,“ říká Lukáš Valášek.

  V minulosti se věnovali rozkrývání podivných obchodů v prezidentské kanceláři, mapovali dezinformační scénu a v poslední době přišli se zásadním odhalením, kdo se skrývá za organizováním protivládních demonstrací na Václavském náměstí.

  „U obou autorů si vážím systematičnosti a důslednosti při jejich pátrání, toho, že se zkrátka zakousnou do nějakého tématu, a dokud věci nepřijdou na kloub a neznají všechny detaily, tak se nepustí,“ dodává šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík.

  Foto: Michal Turek

  Lukáš Valášek a Adéla Jelínková, noví členové redakce Seznam Zpráv.

 • 2. listopadu: Babišovi v patách

  Reportér Jaroslav Gavenda a fotograf David Neff sledují celý den první výjezd expremiéra Andreje Babiše v Ústeckém kraji v rámci prezidentské kampaně. Dopoledne navštívil Teplice, odpoledne má v plánu setkání s občany.

  Foto:

  Jaroslav Gavenda a David Neff

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Hlavní zprávy