Hlavní obsah
Online

Sledujte, co se právě děje v redakci Seznam Zpráv. Buďte s námi

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Moderátorka podcastu Ptám se já Marie Bastlová už se připravuje na debatu s prezidentem Petrem Pavlem v Blansku.

Reklama

3. 1. 10:42
aktualizováno • včera 12:12

Střípky z redakční kuchyně. Postřehy reportérů z terénu. Informace o tom, co pro vás právě připravujeme. Zpravodajové Seznam Zpráv vám v reálném čase poodkrývají, jak vzniká naše zpravodajství.

Článek
 • 25. května: Sirény znovu zněly Kyjevem

  Foto:

  „V Kyjevě po pár dnech relativního klidu znovu v noci zněly sirény. Ukrajinci ale hlásí, že všech 36 ruských íránských dronů sestřelili. Zřejmě mířily hlavně na kritickou infrastrukturu a vojenská zřízení na západě země,“ píše ráno z Kyjeva náš kolega Filip Harzer. Fotografie pochopitelně pochází z předchozího večera.

 • 22. září: Šťastný podcast vyrazil na studentský festival do Písku

  Tým Šťastného podcastu ve složení Jindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko a Tereza Povolná vyrazil na festival Podzimní studentská v Písku. S publikem trojice autorů probrala nejen smutné písecké události z 90. let, ale i témata jako volby od 16 let nebo kdo je nejvtipnější český politik (kupodivu to podle Jindřicha Šídla není Marek Benda). Abyste zjistili, kde se budete moci s tvůrci populárního satirického pořadu potkat příště, stačí sledovat X (dříve twitter), facebookinstagram.

  Foto: Seznam Zprávy

  Šťastný podcast v Písku.

 • 20. září: Do Česka přijeli mladí lídři ze zahraničí

  V uplynulém týdnu absolvovalo devět mladých politiků, novinářů, diplomatů či pracovníků státních a nestátních institucí ze zemí Východního partnerství, západního Balkánu a Turecka první ročník Programu knížete Václava pro budoucí leadery, iniciovaný šéfem české diplomacie Janem Lipavským.

  Mezi zúčastněnými byl i Aleksandar Simurdić ze Srbska, který poskytl rozhovor redaktorce zahraniční redakce Tereze Ulrychové. Hlavním tématem byla integrace zemí západního Balkánu do EU nebo srbské vztahy s Kosovem.

  Výsledný text najdete na našem webu příští týden.

  Foto: Aleksandar Simurdić

  Aleksandar Simurdić během rozhovoru pro Seznam Zprávy.

 • 20. září: Máme pro vás volební kalkulačku. Koho byste volili na Slovensku?

  Deset dní do klíčových předčasných parlamentních voleb na Slovensku jsme na Seznam Zprávách spustili volební kalkulačku, kterou připravili naši datoví novináři Kateřina MahdalováMichal Škop. Slováci žijící v Česku, ale i Češi zajímající se o slovenskou politiku si v ní mohou snadno porovnat své názory s programy a názory všech stran kandidujících do slovenského parlamentu.

  Součástí speciálu je i inventura hlasování, v níž hlasujete jako poslanci a poslankyně a kde můžete zjistit, ke komu máte blízko nebo – pokud máte slovenské občanství – kdo vás v aktuálním volebním období nejlépe zastupoval v parlamentu.

  Kateřina s Michalem se už chystají na den D, tedy sobotu 30. září. Pro čtenáře Seznam Zpráv nachystají podrobnou mapu výsledků, která ukáže, jak Slováci rozhodli. A chybět nebudou ani přelivy voličů: Kde strany „nalovily“ hlasy? Koho dokázaly oslovit a přetáhnout?

  Hlasování na Slovensku skončí o desáté večer, první výsledky tak lze očekávat před půlnocí.

  My pro vás pochopitelně připravíme rozšířené volební zpravodajství, jehož součástí budou i postřehy z volebních štábů. V jednom z nich vznikne speciální epizoda podcastu Vlevo dole autorské dvojice Lucie StuchlíkováVáclav Dolejší, z dalšího bude reportovat středoevropský zpravodaj Seznam Zpráv Filip Harzer.

  Filip ostatně odjíždí na reportážní cestu už tuto neděli. Těšit se můžete na sérii článků, v nichž bude mapovat, jak může dopadnout politický souboj o tvář Slovenska.

 • 19. září: Seznam Zprávy na scéně s prezidentem Pavlem

  Doba, kdy na české domácnosti dolehla tíže různých krizí, se prolnula s obdobím, kdy se na Hradě vystřídali prezidenti. A to byl impulz, který přiměl redakci Seznam Zpráv k nápadu propojit náš celoroční projekt Jak se žije v Česku s debatou s novou hlavou státu. A to nejlépe v místě dostatečně vzdáleném od Prahy, kdy se budou moci lidé do hovoru s hlavou státu zapojit. Prezident souhlasil. A tak Marie Bastlová, moderátorka podcastu Ptám se já, a Jiří Kubík, šéfredaktor Seznam Zpráv, přivítají Petra Pavla v úterý 26. září v kině Blansko.

  Pokládat dotazy můžete i vy na e-mail: nascene@sz.cz.

  Další podrobnosti v této zprávě.

  Foto:

  .

 • 12. září: Pomoc přichází pozdě a je jí málo, popisuje z Maroka reportér Seznam Zpráv

  Městečko Talat N’Yaaqoub ležící v pohoří Vysoký Atlas zemětřesení prakticky smazalo z mapy. Když sem v neděli dorazil reportér Seznam Zpráv Jan Novák, byl svědkem srdceryvných scén. A rostoucí zloby, že vláda pomáhá málo a pozdě. A právě tento moment popisuje i v aktuální reportáži z Maroka.

  Citujeme z ní: šestatřicetiletý Jamal žije v Marrákeši a pracuje v telekomunikacích. Po zemětřesení se ihned vydal za rodiči. Sutiny prohledává holýma rukama. ‚Nenašel jsem nic. Jen tenhle kopec sutin. Cítíte to? Je tu cítit smrt, těla mrtvých lidí. Trpím…‘ zlomí se mu hlas. Pak se nadechne a pokračuje. ‚Můžu vás o něco poprosit? Napište to, prosím. Co tu vidíte. Dejte světu vědět, co se tu stalo, že potřebujeme pomoc a že nám úřady nepomáhají. Žije tu několik tisíc lidí, potřebují pomoc a nic se neděje,‘ apeluje.“

 • 12. září: Takové to bylo na živém natáčení Vlevo dole

  Moc děkujeme všem, kdo jste včera přišli na natáčení živé epizody podcastu Vlevo dole v Praze na Čapadle, byli jste skvělí! Těšíme se na další zastávky podzimní tour Ze studia na pódia.

  Záznam z live show najdete již ve středu na Seznam Zprávách a v podcastových aplikacích.

  Foto: Michal Turek

  Autoři podcastu Vlevo dole – Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší – odstartovali na Čapadle další politickou sezonu.

  Foto: Michal Turek

  „Vždycky, když už si myslíme, že jsme se zbavili trémy, tak vás přijde taková spousta, že jsme zase tam, kde jsme byli. Jste nejlepší publikum, díky,“ vzkázala na síti X Lucie Stuchlíková.

 • 11. září: Původní reportáž z cesty do zničených obcí ve Vysokém Atlasu

  Reportér Jan Novák se v neděli z Marrákeše vydal na jih do pohoří Vysoký Atlas, kde v malých chudých vesničkách zemětřesení způsobilo největší škody. Právě tam lidé v troskách svých domů umírali po stovkách. Výslednou reportáž najdete na přiloženém odkaze.

 • 10. září: Reportér Seznam Zpráv v epicentru zemětřesení. Je to peklo, říká

  Když v neděli v noci posílal Honza Novák z Maroka do pražské redakce fotografie, které přes den pořídil v jedné z vesnic v pohoří Velký Atlas, připsal pochopitelně i název vesnice. „Jmenuje se to tu Talat N'Yaaqoub Ijoukak,“ napsal. A v další zprávě: „Celá ta vesnice vlastně už neexistuje…“

  Právě ve vesnicích v pohoří Velký Atlas, kde mělo v hloubce 18 kilometrů zemětřesení ohnisko, jsou škody obrovské. A místní se marně snaží dostat ke svým blízkým zasypaným v suti. Reportáže z této těžko přístupné oblasti najdete na Seznam Zprávách v dalších dnech. Náš kolega se teď vrací do Marrákeše, ale cesta je jen těžko průjezdná kvůli popadaným domům a balvanům, nadto z hor utíkají vesničané, kteří se obávají dalších dotřesů.

  Foto: Jan Novák

  Tohle byl Talat N'Yaaqoub Ijoukak.

 • 10. září: První reportáž z Marrákeše od našeho zvláštního zpravodaje

  Reportér Seznam Zpráv Jan Novák o půl druhé ráno našeho času přistál v Marrákeši a rovnou se pustil do práce. V první reportáži, kterou do redakce doručil, popisuje, jak to ve městě poškozeném zemětřesením vypadá, co lidé prožívají; líčí, co vidí kolem sebe.

  Reportáž najdete zde.

  A takhle to po ránu vypadalo na hlavní stránce Seznam Zpráv:

  Foto:

  Upravili jsme podobu homepage Seznam Zpráv tak, aby i z vizuálu bylo zjevné, že se stala mimořádná událost.

 • 10. září: Reportér Seznam Zpráv na místě neštěstí v Marrákeši, dnes vyrazí do hor

  Po krátké noci – strávené částečně v letadle a částečně prací v zemětřesením poničeném Marrákeši – se ozval náš zvláštní zpravodaj Honza Novák. Požádali jsme ho, aby čtenářům Seznam Zpráv ukázal, jak se v takto nesnadných podmínkách funguje.

  Máme pro vás snímek z jeho noclehu. Poté, co prošel část města a povídal si s lidmi, se natáhl na lavičce. „Budovy jsou po zemětřesení nestabilní, čekají se dotřesy, takže nejbezpečnější variantou je nocleh pod širým nebem. A mám s sebou stan,“ připsal ke snímku.

  V první reportáži, kterou právě připravujeme k vydání, ostatně píše: „Na Jemaa El Fna dorážím kolem čtvrté hodiny ráno. Přímo na kamenném náměstí tu pod širým nebem přespávají odhadem desítky lidí. Poznávám mezi nimi i turisty, kteří mají vedle sebe zaparkované kufry. Přidám se k nim. Ustelu si na železné lavičce. Muž ležící na vedlejší mi solidárně dává polovinu papírové krabice. Aby to v noci tolik netlačilo.“

  Foto:

  Jan Novák a jeho odpočinek v Marrákeši.

  Honzův plán na neděli zní: vypravit se do kopců nad Marrákešem, do pohoří Vysoký Atlas, kde podle záchranářů napáchalo zemětřesení největší škody.

 • 9. září: Reportér Seznam Zpráv na cestě do epicentra marockého zemětřesení

  Reportér Seznam Zpráv Jan Novák je od sobotního odpoledne na cestě do Marrákeše. Město ze soupisky UNESCO a celou okolní oblast postihlo silné zemětřesení, o němž Maroko mluví jako o pohromě století.

  První zprávy z místa, fotografie a očitá svědectví přineseme na Seznam Zprávách už v neděli nad ránem.

  Foto:

  Krizový reportér Jan Novák při jedné ze svých předchozích misí na Ukrajině.

 • 8. září: Zveme vás na živé natáčení podcastu Vlevo dole

  Už v pondělí 11. září odstartuje tým podcastu Vlevo dole – tedy Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší – další politickou sezonu. Přijďte na natáčení živé epizody pod širým nebe. Těšíme se na vás od 19:00 na pražském Čapadle.

  Foto:

  .

 • 6. září: Soutěž o vstupenky na divadelní představení podcastu 5:59

  5:59, zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, se příští týden vrací na divadelní scénu. A vy můžete být u toho! Přijďte na unikátní zážitek propojující žurnalistiku, vyprávění a audio. Těšíme se na vás 12. a 13. září od 19:30 ve Vzletu.

 • 4. září: Jiří Nádoba posílil tým SZ Byznys

  Z vydavatelství Economia, kde v časopisu Respekt vedl domácí rubriku, přichází do redakce SZ Byznys zkušený reportér Jiří Nádoba.

  Jiří Nádoba píše o ekonomice a byznysu od konce 90. let. Vystřídal redakce ČTK, MF DNES a Hospodářských novin, spoluzakládal českou mutaci magazínu Forbes a její žebříček tuzemských miliardářů.

  Foto: Milan Jaroš, Respekt

  Jiří Nádoba.

 • 30. srpna: Rozhovor s prvním českým velvyslancem v Kosovu

  Za dva týdny odjede do Kosova první český velvyslanec Bohumil Mazánek. Ještě předtím ho ale jako jediná česká novinářka stihla vyzpovídat redaktorka zahraniční rubriky Tereza Ulrychová. Společně probrali cíle, se kterými diplomat do země jede, nebo neustávající kosovsko-srbské napětí.

  Rozhovor najdete na našem webu příští týden.

  Foto: Michal Turek

  Bohumil Mazánek s redaktorkou Terezou Ulrychovou.

 • 10. srpna: Specialista Seznam Zpráv na Polsko komentuje dění u hranic s Běloruskem

  Foto:

  Reportér zahraniční rubriky Filip Harzer v přenosovém voze Českého rozhlasu. V živém rozhovoru popsal, co se děje v Polsku po incidentu s běloruskými vrtulníky. Téma bezpečnosti se dostalo do čela polské předvolební kampaně a politických sporů. K hranicím mají zamířit další vojenské posily.

  Tématu se Filip Harzer podrobně věnoval v rozboru, který jsme zkraje týdne publikovali na Seznam Zprávách.

 • 8. srpna: Reportéři mapují rozsah škod po záplavách ve Slovinsku

  Záplavy ve Slovinsku si vyžádaly už šest obětí a podle nedělních odhadů premiéra Roberta Goloba i škody vyšší než 500 milionů eur. Jedním z těžce postižených míst je občina Črna na Koroškem na severu země. Právě tam se nyní nacházejí reportéři Seznam Zpráv Tereza Ulrychová a Michal Turek a připravují reportáže o nebývalé přírodní katastrofě – nejhorší v dějinách země.

  Foto:

  Reportérka zahraniční rubriky Seznam Zpráv Tereza Ulrychová a fotoreportér Michal Turek v občině Črna na Koroškem.

 • 5. srpna: Velký den pro Hradec Králové

  Královéhradečtí patrioti Michaela Rambousková a Ondřej Koutník, kromě toho také reportéři Seznam Zpráv, vyrazili na první fotbalový zápas na novém stadionu ve východočeské metropoli. Na sportovišti za 650 milionů bez DPH se hradecký tým utkal se soupeři z Dynama České Budějovice. Fotky nového stadionu si můžete prohlédnout zde.

  Foto:

  „Velký den pro Hradec,“ říká Michaela. „Že jednou Votroci budou mít stadion, na kterém nebude potřeba dalekohled, mi vyprávěli v dětství už prarodiče,“ dodává Ondřej.

Reklama

Související témata:

Hlavní zprávy