Hlavní obsah

Vysoká nad Labem napočtvrté našla firmu na opravu rozhledny zničené strakapoudem

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

1. 6. 2022 9:53

Obci Vysoká nad Labem na Hradecku se napočtvrté podařilo najít firmu pro opravu dřevěné rozhledny Milíř zničené strakapoudem.

Článek

Pokud půjde oprava hladce, mohli by se lidé na rozhlednu opět podívat na konci června. Oprava bude stát 648 000 korun bez daně, dalších asi 265.000 korun obec zaplatí za čtyři dřevěné sloupy o délce šest metrů. ČTK to řekl starosta Jiří Horák (nezávislý). Rozhledna je zavřená od loňského září.

Strakapoud rozhlednu poničil loni na jaře. V nosných sloupech vytesal dutiny, čímž podle statika snížil nosné vlastnosti konstrukce. K budování dutin strakapoud využil klidu v době, kdy byla rozhledna kvůli proticovidovým opatřením uzavřena. Opravu bude obec podle Horáka platit především z fondu obnovy, v němž má z dosavadních výnosů rozhledny našetřeno asi 800 000 korun.

Do prvních dvou výběrových řízení na kompletní opravu rozhledny se obci nikdo nepřihlásil. Zastupitelé obce pak rozhodli, že obec sama nakoupí sloupy a v dalším řízení bude hledat jen firmu pro montáž. Přišly dvě nabídky, ale kvůli vysoké nabídnuté ceně obec i třetí tendr zrušila. Až čtvrté výběrové řízení s možností rozdělit opravu na etapy bylo úspěšné. Přihlásili se dva zájemci a obec vybrala hradeckou firmu Elektro Mosev. Čas na dokončení opravy má do konce července, ale starosta věří, že se podaří otevřít dříve a stihnout hlavní letní sezonu.

Rozhledna má tři nosné sloupy, přičemž každý se skládá z pěti šestimetrových kusů o průměru 40 centimetrů. Dělníci vymění dva šestimetrové segmenty. Současně obec od firmy získá speciální ocelový přípravek pro rozpeření části rozhledny při výměně sloupů, takže případné další opravy již budou levnější. Dva sloupy bude mít obec připravené pro pozdější opravy.

„Vyměněné budou dva nejvíce poškozené segmenty, které jsou i nejjednodušeji vyměnitelné. Nebude se muset rozebírat střecha rozhledny, což by stavbu prodražilo. Podmínkou pro opětovné otevření rozhledny byla výměna jednoho segmentu,“ uvedl Horák.

Sloupy také dostanou klempířské prvky proti zatékání vody a obec na rozhlednu pořídí i různé odpuzovače a plašiče strakapoudů. „Zničené sloupy strakapoudům nainstalujeme v blízkém lese, aby se na jejich dutiny mohli soustředit. Budou to nejdražší ptačí budky v Česku a možná i na světě,“ řekl starosta.

Rozhlednu v hodnotě pěti milionů korun obec otevřela v říjnu 2013 na kopci Milíř, v místě, kde ještě po druhé světové válce stávala původní dřevěná rozhledna. Tři dřevěné sloupy o délce 30 metrů obepínají ocelové schodiště se 144 schody.

Vyhlídková plošina ve výšce 27 metrů je šestiboká a za dobrého počasí z ní lze spatřit Jeseníky, Krkonoše, Orlické či Železné hory. Spodní část rozhledny v podobě domečku je z litého betonu. Celková výška rozhledny je 31 metrů a váha 22 tun. V základech rozhledny je 300 tun betonu a sedm tun oceli.

Reklama

Doporučované