Hlavní obsah

Zámek Zákupy má novou střechu za 89 milionů, vrátila se jí historická podoba

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

7. 12. 2021 23:20

Státní zámek Zákupy na Českolipsku má novou střechu za 89 milionů korun, navrátila se jí historická podoba. Práce na její kompletní rekonstrukci začaly před dvěma lety a dělaly se za provozu.

Článek

Zvnějšku je už hotovo, v prostoru pod střechou ale budou řemeslníci pracovat ještě do konce června příštího roku. Budou i restaurovat sedm malovaných stropů od malíře Josefa Navrátila.

Známý malíř se v 19. století postaral na zámku o přemalování většiny zničených, původně barokních stropů a navrhl i vzory papírových tapet. Ochrana cenných Navrátilových výtvorů byla jedním z důvodů, proč ministerstvo kultury uvolnilo peníze na kompletní rekonstrukci střechy zámku. „Před tím byla na střeše krytina, která neodpovídala historické realitě, tvarově ani materiálově. Byla i špatně vypálená, takže vykazovala spoustu defektů a místy v ní byly díry. A nebýt fólie, která byla na laťování, tak by do zámku zatékalo výrazně. Ono zatékalo i tak, ale ne tolik,“ řekl kastelán zámku Vladimír Tregl.

Díky rekonstrukci se podle něj vrátila na střechu původní bobrovka i komíny zbourané při rekonstrukci střechy v 70. letech minulého století. Nové jsou i okapy a opravený je krov. Původní barevnost také získal opravený štít na průčelí zámku. V budoucnu by ji měla získat celá fasáda, bývala žlutá. „Podařilo se mi přesvědčit zástupce památkové péče, aby se zámku vrátila původní barevnost, jakou měl za Habsburků, a ne tady ta červenobílá, kterou si vymysleli památkáři v 60. letech minulého století,“ dodal kastelán.

Zámek ve vlastnictví státu patří k nejcennějším památkám v Libereckém kraji, jde o národní kulturní památku. Interiéry Zákup odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy v nich pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. Ten dal interiéry předělat a vybavit v duchu tehdy módního druhého rokoka.

V letošní zkrácené hlavní sezoně od začátku června do konce října navštívilo zámek zhruba 17.000 lidí, otevřeno ale mají Zákupy nadále každý den kromě pondělí. V pracovních dnech však chodí na běžné prohlídky jen několik turistů, o víkendech desítky. Tregl míní, že jedním z důvodů nízkého zájmu je, že lidé nevědí, jaká platí protiepidemická pravidla. „Lidé si všechno zjednodušují. Když slyší v médiích, že jsou zakázané vánoční akce, myšleno ty velké trhy, tak to berou tak, že všechny vánoční akce jsou zrušené,“ uvedl. Na prohlídku zámku může podle něj jít s průvodcem ve skupině až 19 lidí bez toho, že by museli ukazovat nějaké zdravotní potvrzení v souvislosti s pandemií koronaviru, tedy i neočkovaní. Jedinou podmínkou pro vstup je být zdravý a mít respirátor.

V adventním období láká zámek i na večerní prohlídky, o ty je naopak podle kastelána zájem velký. „To mě překvapilo a musel jsem tam přidávat další termíny, protože některé byly rychle vyprodané. Na večerní prohlídky si je ale možné koupit vstupenku jen online,“ dodal Tregl.

Reklama

Související témata:

Doporučované