Hlavní obsah

Bohumínská knihovna má 100 let, slavit bude po celý rok

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

9. 1. 12:51

Stoleté výročí svého fungování si letos připomíná knihovna v Bohumíně na Karvinsku. Oslavy jubilea se tak po celý rok budou promítat do velkých kulturních akcí ve městě. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

Článek

První z akcí se chystá za měsíc, kdy městská kulturní agentura K3 pořádá 11. února v záblatské sokolovně maškarní ples na téma knižní hrdinové. Na sklonku března zase láká na týdenní knihovnický festival s přednáškami, autorským čtením a divadlem. Do Bohumína na něj přijede například herečka Barbora Seidlová, známá z filmů Lotrando a Zubejda, Snowboarďáci, Havel a z televizních seriálů.

„Připomínku výročí plánujeme promítnout i do akcí pro děti, na květen máme připravenou pohádkovou stezku městem s plněním zábavných úkolů, na červen jsme nachystali oslavy dne dětí s knižním podtextem. Velkolepé finále se odehraje na celostátním Dni železnice, který se v Bohumíně uskuteční 23. září. Na něj naváže 28. září zábavný den otevřených dveří,“ uvedl ředitel K3 Bohumín Karel Balcar.

V současnosti má bohumínská knihovna téměř 2000 aktivních uživatelů a její fond čítá zhruba 70.000 publikací. Kromě půjčování knih nabízí také informační služby a pořádá desítky vzdělávacích a zábavních akcí, kurzů i přednášek.

Historie bohumínské knihovny se začala psát už na konci 19. století, v té době však byla výhradně spolkovou záležitostí. Za skutečný počátek jejího veřejného fungování lze podle mluvčí považovat 28. září 1923, kdy byla podepsaná smlouva mezi Maticí osvěty lidové a Novým Bohumínem. „V období první republiky se knihovna rozvíjela, během druhé světové války však byla zcela zničena a zachránil se jen zlomek publikací,“ uvedl Balcar. Dalším zlomovým okamžikem byla pro knihovnu ničivá povodeň v roce 1997, kdy bylo zaplaveno a znehodnoceno přes 10 000 svazků knih. „To už knihovna sídlila v dnešním působišti ve Vrchlického ulici. Fond se podařilo obnovit především díky štědrým darům,“ doplnila mluvčí.

Připomněla, že v posledních letech se knihovna dočkala řady úprav v interiéru. Vznikly v ní nové místnosti v dospělém oddělení, dětské oddělení se rozšířilo o místnost pro nejmenší čtenáře, bývalá studovna se proměnila v zónu zaměřenou na starší dětí. Změn se dočkala i přednášková místnost a sklad s posuvnými regály.

Reklama

Doporučované