Hlavní obsah

Lví smečku po úmrtí Šimona posílí mladá lvice. Vytvoří pár s jeho potomkem

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

Olomoucká zoologická zahrada se na konci dubna rozroste o dvouletou lvici, na Svatý Kopeček přicestuje ze Švýcarska.

Článek

Vytvořit by zde měla pár s téměř tříletým samcem Thembim, potomkem lva Šimona, který uhynul ve zdejší zoo před týdnem. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Iveta Gronská. Zástupci zoo doufají, že nový přírůstek zajistí do budoucna zdejší další úspěšný chov berberských lvů.

Podle zástupců zoo chovných berberských lvů je málo a příbuzenských vazeb mezi nimi příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru velmi obtížné. Lvice ze Švýcarska by měla utvořit pár se lvem Thembi (Naděje), který se narodil ve zdejší zoo 11. května 2018. „Věříme, že v sobě najdou zalíbení a chov berberských lvů v zahradě bude úspěšně pokračovat,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Poslední volně žijící lev berberský se do roku 1942 nacházel v Maroku. V současné době jsou podle zástupců zoo berberští lvi chováni v Evropě asi ve 20 chovatelských institucích v celkovém počtu kolem 80 jedinců - Zoo Olomouc do záchrany populace berberského lva přispěla 20 jedinci. „Rozmnožují se jen na několika místech. V ČR jsou momentálně kromě olomoucké zoo ještě ve Dvoře Králové, v Liberci a Plzni. Většina z nich jsou naši odchovanci,“ doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská.

První lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979, od roku 1998 se v této zoo daří lvy rozmnožovat. Sedmnáctiletý lev Šimon, který uhynul před týdnem zřejmě kvůli akutní infekci, byl samcem s největším počtem odchovaných mláďat na světě. „Jeho dva potomci z roku 2013 byli dokonce jediní narození lvi tohoto roku, které svět spatřil,“ dodala mluvčí zoo. Zůstala po něm samice Lilly, s níž pospolu úspěšně odchovali šest koťat - Thembi, který by měl vytvořit pár se samicí ze Šýcarska, byl poslední.

Berberský lev je největším poddruhem lva. Vyskytoval se na dnešním území Afriky na sever od Sahary. S jeho vyhubením začali už Egypťané, později Římané, kteří je používali při gladiátorských hrách. V zajetí přežívá několik posledních kusů. Berberští lvi byli dlouhou dobu považováni za úplně vymizelé, v 70. letech bylo ale zjištěno, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé zoo marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro zoo v Rabatu. Odtud se v 70. letech dostalo 22 těchto lvů do sedmi zoologických zahrad světa, mezi nimi i do Dvora Králové. Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou tedy potomky lvů ze soukromé menažerie marockého krále, dodala mluvčí Gronská.

Reklama

Doporučované