Článek
Některé prvky jsou v havarijním stavu, potřebné jsou vegetační úpravy. Náklady vyjdou až z výběrového řízení, mohou být až 20 milionů korun, řekl ČTK krajský radní Miroslav Krčil (3PK).
Pardubice opravují zastávky u univerzity, přístřešky budou větší
„Konečná částka bude záležet na cenovém vývoji, který je obtížné nyní predikovat, ale odhadem se bude jednat o částku v rozmezí deset až 20 milionů korun,“ řekl Krčil.
Rozlehlý park sloužíval pro rekonvalescenci pacientů s tuberkulózou. Dnes se ústav věnuje lidem s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi. Klienty má z celé republiky. Park je pro úspěšnou léčbu také důležitý, řekl Krčil.
„V nedalekém lese najdeme například jehličnany produkující éterické oleje, které napomáhají lepšímu hojení plic. Pacientům rovněž pomáhaly i silice z květin, které se však z areálu postupně vytratily. Kromě vegetačních úprav je nutné opravit některé cesty nebo schody v parku, v současném stavu jsou pro pacienty nepoužitelné,“ uvedl Krčil.
Stromy, které byly v nejhorším stavu, jsou už vykácené. Vysazené jsou nové. Porosty smrků a borovic jsou napadené kůrovcem, v uplynulých letech tam napáchal velké škody. Kromě cest a schodů chce kraj v areálu opravit sportoviště a vyměnit orientační systém.
„V minulosti byl areál léčebny opravdovým skvostem, který obdivovali nejen pacienti, ale i jejich rodinní příslušníci při návštěvách nebo lidé z okolí. Chceme postupně navrátit tomuto místu jeho krásu a s ní související pozitivní vliv na rekonvalescenci pacientů. Exteriéry léčebny v sobě skrývají velký potenciál,“ řekl Krčil.
Sanatorium postavené v letech 1913 až 1926 je od roku 2016 kulturní památkou. Kraj do léčebného ústavu v posledních letech investoval téměř 100 milionů korun. Byly určeny na dřevěné lehárny, přeměnu bývalého dětského pavilonu na pavilon plicní rehabilitace, zateplení pavilonu S a opravu střechy stravovacího pavilonu.