Hlavní obsah

Dobřany opravují most z 15. století, čtvrtý nejstarší kamenný most v zemi

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

Dobřany na Plzeňsku opravují zhruba po deseti letech 50 metrů dlouhý památkově chráněný kamenný most, který byl podle některých odhadů postavený počátkem 15. století.

Článek

Čtvrtý nejstarší kamenný most v zemi se třemi oblouky, který je v majetku města, potřebuje pravidelně opravovat, protože je pískovcový a ve vodě, řekl dnes ČTK starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

„Opravují se omítky zídek zábradlí mostu, a to jak z vnitřní, tak i z venkovní strany. U zídek zábradlí bude také provedena dodatečná izolace chemickou injektáží. Pak bude na řadě nový fasádní nátěr,“ řekl starosta. Oprava za 1,15 milionu korun má být hotová koncem srpna.

Po mostě nejezdí automobily od 60. let minulého století, kdy byl postaven nový most na hlavní silnici, která spojuje hlavní tahy z Plzně do Domažlic a z Plzně do Klatov. Starý most využívají cyklisti, chodci a lehká technika.

Písemné prameny zmiňují most od roku 1585, kdy císař Rudolf II. udělil městu privilegium vybírat na mostě clo. V roce 1794 byl přestavěn do dnešní podoby a v roce 1879 stavebně upraven. V letech 1993 až 1995 provedli stavbaři komplexní sanaci a o tři roky později tam byla umístěna kopie sochy sv. Jana Nepomuckého. Původní socha byla zničena za druhé světové války. Socha se na místo vrátí, návrh modelu je podle Sobotky zadán u akademického sochaře Jaroslava Šindeláře.

V místě, kde je most, byl ve středověku brod. Kamenný most sloužil po dlouhá staletí na cestě z Dobřan do Chotěšova, kudy vedla stará obchodní cesta dále na západ. Most je více než čtyři metry široký a pět metrů vysoký.

Reklama

Doporučované