Hlavní obsah

V bývalé restauraci Expo na Letné se koná první aukce výtvarného umění

Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

Ve výstavní síni Expo 58 Art v někdejší bruselské restauraci v Letenských sadech se uskuteční první tamní aukce výtvarného umění. Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery nabídne tři obrazy od Toyen či práce Františka Kupky.

Článek

Aukce nabídne přes stovku děl od autorů z 19. století, klasické moderny i současných tvůrců. První dílo Toyen Serenáda pochází z let 1924 a 1925, odborníci ho někdy označují jako naivistické a podle aukční síně jde o dílo, které bylo doposud veřejnosti neznámé. Vyvolávací cena obrazu je deset milionů korun. Druhým je plátno Dýchání spánku z roku 1958 s vyvolávací cenou osm milionů korun a třetím erotická kresba z roku 1932, která začne na 1,25 milionu korun.

Dražit se bude olej Františka Kupky Na břehu Marny z roku 1895. Obraz je ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla. Do aukce jde s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun. Aukční katalog nabízí několik děl Josefa Šímy, obrazy Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka, Josefa Navrátila či Antonína Slavíčka. Aukce nabídne práce od Jiřího Koláře a Běly Kolářové, pocházející přímo ze sbírky Běly a Jiřího Kolářových.

Aukční síň se přidává k trendu dražeb digitálního umění. Dílo Jana Gemrota Maják naděje se bude dražit přes mezinárodní marketplace pro NFT – OpenSea, kde je možné platit pouze kryptoměnou Ethereum. Vyvolávací cena je tak 0,74 ETH (50.000 korun).

Budova Expo 58 je jednou z nejviditelnějších vzpomínek na světovou výstavu v Bruselu v roce 1958, kde Československo slavilo velké úspěchy. Budova byla po výstavě převezena do Prahy. Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražena v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí byla sídlem reklamní agentury, její část i dnes obývá firma zabývající se start-upy.

Reklama

Doporučované