Hlavní obsah

Muzeum Svět Škodovek vystavuje přes 60 exponátů, má i unikáty

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

12. 3. 9:23

Muzeum Svět Škodovek, které se nachází mezi Čerčany a Poříčím nad Sázavou na Benešovsku, vystavuje přes 60 exponátů vozů Škoda. Je mezi nimi i řada unikátů.

Článek

Muzeum za sebou má polovinu první sezony, kdy ho navštívilo přes 20 000 návštěvníků. Zájemcům se znovu otevře 2. dubna, řekla ČTK ředitelka muzea Blanka Kunčarová.

„Vystavených máme přes 60 aut, v depozitu je asi dalších 40, každý měsíc přibude nějaké další. Máme třeba vládní speciály, prezidentské a premiérské, předválečná auta nebo závodní speciály,“ uvedla Kunčarová. Mezi speciality patří limuzína Superb bývalého prezidenta Václava Klause nebo prodloužená verze modelu Octavia, kterou jezdil jako premiér Miloš Zeman.

Mezi unikáty patří například dodávka Popular 1100, dovezená před čtyřmi lety z ukrajinského Donbasu. Jde o velmi vzácný a pravděpodobně jediný dochovaný kus. Dalším pravděpodobně jediným dochovaným kusem je vůz Popular Special kupé s celohliníkovou karoserií.

„Koupili jsme halu na začátku roku 2019. Chtěli jsme otevírat v roce 2020, kvůli covidu a celkově stavu té budovy a potřebným rekonstrukcím jsme otevírali až v červenci 2021, máme za sebou tedy půlku první sezony,“ řekla Kunčarová.

Většinu vystavených aut muzeum vlastní, financuje je z vlastních zdrojů, majitelé muzea mají sbírání vozů jako koníček. „Sbírají to asi 20 let, některé ty škodovky tehdy neměly takové pořizovací ceny jako dneska, takže se to dalo. Máme tu i auta, která jsou půjčená od kamarádů, ale i auto půjčené z muzea ze škodovky přímo z Mladé Boleslavi,“ řekla Kunčarová.

S mladoboleslavským muzeem Škody Auto podle ní Svět Škodovek spolupracuje. „Musím říct, že od chvíle, co jsme otevřeli, ta spolupráce začala probíhat a musím říct, že škodovka je velmi vstřícná, darovali nám sem nějaké věci,“ uvedla ředitelka. Svět Škodovek nyní mladoboleslavskému muzeu Škody zapůjčil jeden vůz Tudor v rámci výročí tohoto modelu.

V dubnu a květnu má muzeum otevřeno o víkendech a svátcích, od června do září denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00. V říjnu je opět otevřeno o víkendech a svátcích. Vstupné činí 150 korun pro dospělého, senioři a děti zaplatí 100 korun.

Kunčarová upozorňuje, že muzeum se sice katastrálně nachází v Mrači, reálně ale sídlí mezi Čerčany a Poříčím nad Sázavou. Nejlepší spojení veřejnou dopravou je tak na nádraží v Čerčanech, odkud je muzeum v docházkové vzdálenosti.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Svět škodovek

Doporučované