Hlavní obsah

Další rekonstrukcí ovlivněná sezona začne zámku v Telči v úterý

Foto: CzechTourism, Binková, Seznam Zprávy

Zámek Telč. Ilustrační foto.

Reklama

28. 4. 2022 21:53

Po dvou týdnech úklidu je na návštěvnickou sezonu připravená jediná přístupná prohlídková trasa zámku v Telči na Jihlavsku. Jeho chod už druhou sezonu omezuje rozsáhlá rekonstrukce.

Článek

Kvůli rekonstrukci bude letošní sezona opět výrazně kratší. Začne v úterý a potrvá do konce srpna, otevřeno bude denně kromě pondělí. Od jara příštího roku ale budou některé části zámku přístupné celoročně, hlavně zámecké muzeum, do kterého už se začal instalovat renovovaný mobiliář.

Provoz přes hlavní sezonu zajistí zámek sedmi průvodci, čtyři z nich budou brigádníci. Návštěvníky vezmou na jedinou rekonstrukcí nedotčenou trasu, kterou je byt posledních majitelů Podstatských z Lichtenštejna. „Trasa už je pro návštěvníky připravená, chybí jen doplnit květinovou výzdobu,“ řekla za správu zámku Lucie Norková. Na každou z prohlídek může podle ní jít nejvýše 25 lidí, za hodinu mohou bytem projít čtyři skupiny návštěvníků.

Byt majitelů býval kdysi chodbou v arkádách propojený s pokoji pro hosty. Chodba zanikla a z pokojů hostů je zámecké muzeum. Exponáty v něm budou ukazovat na vývoj města a zámku. Hned v úvodu bude umístěný model Telče. Jeden ze sálu získal díky průzkumu původní výmalbu imitující jemně proužkovanou tapetu se zvířecím dekorem.

Omezení návštěvnické sezony souvisí s postupem prací na kompletní renovaci zámku. Po ní by se nepatrného zásahu měl dočkat i byt zámeckých majitelů. Díky instalaci topení v něm budou zjara a na podzim prohlídky příjemnější.

Nyní řemeslníci pracují v zámecké kapli, na zámecké zahradě nebo na novém návštěvnickém centru, které bude přístupné z vnitřního nádvoří. Renesanční štít otočený do zahrady bude po rekonstrukci zdobit erb Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna.

Obnova zámku začala v únoru 2020. Stavební část bude podle kastelána Bohumila Norka stát do 150 milionů korun, další desítky milionů jsou potřeba na rozsáhlé restaurátorské práce. Obnovit se mimo jiné podařilo renesanční výmalbu výklenků arkád zámecké zahrady. Dochovala se v deseti ze 14 polí jižní strany. Čtyři z nich byly zazděné, když v zámku po druhé světové válce fungovala mateřská škola.

Zámek, který je součástí historického centra Telče zapsaného v seznamu UNESCO, patří mezi nejvyhledávanější památky Vysočiny. Před začátkem oprav v roce 2019 podle Národního památkového ústavu jeho expozicemi prošlo přes 70 tisíc turistů. V posledních dvou letech poznamenaných i epidemií koronaviru se roční návštěvnost pohybovala okolo 20 tisíc lidí.

Reklama

Doporučované