Hlavní obsah

Případů boreliózy a encefalitidy je letos na Vysočině víc než loni

Foto: Pixabay.com/Jerzy Górecki

Ilustrační foto.

Reklama

16. 9. 2022 18:01

Od začátku roku do konce srpna evidovali hygienici na Vysočině 255 případů lymské boreliózy, je to o 85 víc než ve stejnou dobu loni. Nejvíc případů bylo hlášených z Třebíčska a Žďárska. T

Článek

„Průběhy onemocnění nebyly v letošním roce závažné. Nedošlo k úmrtí v souvislosti s těmito dvěma infekčními onemocněními. Rádi bychom však uvedli, že klíšťová encefalitida může být velmi riziková někdy i s fatálními důsledky pro ohrožené skupiny obyvatel, jako jsou starší osoby případně osoby s dalšími onemocněními. Doporučujeme proto rizikovým skupinám nechat se naočkovat,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová.

Případů klíšťové encefalitidy bylo v kraji do konce srpna 33, loni ve stejnou dobu jí onemocnělo 18 lidí, za celý rok pak 60 lidí. Případů lymské boreliózy bylo loni v kraji 436.

Nemocnost vyjadřující počet případů na 100.000 obyvatel byla u lymské boreliózy za srpen na Vysočině třetí nejvyšší v republice. Krajskou hodnotu 12,3 překonal jen Jihočeský kraj s 18,4 nákaz za 100 tisíc obyvatel a Karlovarský kraj s hodnotou 19,1, vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu.

Větší aktivita klíšťat je vždy v létě. Setkat se s nimi lidé mohou ale i na podzim, než nastoupí pravidelné mrazy. Přisáté klíště je dobré odstranit viklavým pohybem, před tím i po tom je nutné místo dobře vydezinfikovat. „Na přisáté klíště nikdy nenanášíme žádné mýdlo, olej ani krém,“ upozornila Böhmová.

Odstraněné klíště je možné nechat testovat. Zabývá se tím Státní veterinární správa v Jihlavě. „Jde o placenou službu, informace o výsledku proto dostává osoba, která klíště nechala testovat. Klíště se do laboratoře může zasílat živé i mrtvé, do uzavíratelné nádobky je dobré vložit vlhkou trávu nebo vatu, aby klíště nevyschlo,“ uvedla Böhmová.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není, naopak proti encefalitidě se lze nechat očkovat. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky.

Reklama

Doporučované