Hlavní obsah

Slovácké divadlo uvede justiční drama Teror přímo u okresního soudu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

27. 4. 2022 18:04

Slovácké divadlo uvede justiční drama Teror v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti. Režie hry německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha se pro uherskohradišťskou scénu ujal Petr Smyczek.

Článek

„O vině či nevině obžalovaného rozhodnou v roli poroty diváci. Rozuzlení bude každý večer jiné,“ řekl režisér. Premiéra je na programu v pátek 29. dubna od 19:00.

Příběh Teroru sleduje soudní proces s vojenským pilotem Larsem Kochem, který sestřelil letadlo se 164 nevinnými lidmi na palubě. Stroj unesený teroristou mířil na fotbalový stadion, který byl v tu chvíli plný lidí. Hra si tedy klade otázku, zdali je možné zabít desítky lidí, abychom zachránili 70 000 jiných. „Nejdeme k nějakému konkrétnímu cíli a výkladu, ale těch výkladů je celá řada a je to nekonečný příběh,“ řekl Smyczek.

K autenticitě představení přispívá prostředí skutečné soudní síně. V tuzemsku i ve světě se podle režiséra Teror mnohokrát, ale ještě nikdo ho nejspíše neinscenoval přímo v jednací místnosti. „Budou moct diváci aspoň na chvilku, buďto na minutu, nebo na dvě hodiny, být součástí toho procesu v reálných kulisách. A to nám sebelepší scénograf, omlouvám se, nedokáže udělat, tu reálnou přítomnost na soudě,“ doplnil Smyczek.

Roli státní zástupkyně svěřil Tereze Novotné, která už spolu s kolegy představení zahrála před několika zkušebními diváky. „Vzhledem k tomu, jak hlasovali, to vypadalo, že jsem nezvládla svůj úkol, protože jsem je nepřesvědčila. Mám z toho trošičku trauma, i takové osobní, protože to vypadá, že nemám tu moc, abych přesvědčila napoprvé. Asi budou muset diváci přijít vícekrát. Dala jsem si za úkol, že alespoň jednou tady tenhle soudní proces vyhraju já,“ uvedla Novotná.

Při zkoušení navštívili inscenační tým i dva poradci, vojenský pilot Břetislav Sedlář, který má zkušenosti z Afghánistánu, a bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. „Zajímaly nás detaily, které bychom se jinde nedozvěděli. Co třeba pro vojáka znamená neuposlechnout rozkaz? Co by soudkyně říkala, kdyby do jednací síně přišel svědek s rukama v kapsách? Jak by oba rozhodli? Byly to nesmírně cenné rady a těšíme se, až se pan Sedlář i paní doktorka Brožová přijdou na výsledek podívat,“ řekl Josef Kubáník, který hraje předsedu trestního senátu.

V dalších rolích se objeví Jakub Zelinka, Petra Staňková, Zdeněk Trčálek nebo Martin Vrtáček. Dramaturgyní je Eva Kolomazníková, kostýmy navrhla Helena Heinrichová, supervizi projektu má na starost Markéta Špetíková. Slovácké divadlo má nyní naplánováno pět představení Teroru, všechna jsou vyprodaná.

Reklama

Související témata:

Doporučované