Hlavní obsah

Respirátory v Česku výrazně zlevní. Vláda na ně dočasně zrušila DPH

Foto: Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

ilustrační foto

Reklama

1. 2. 2021 16:31

Česko nebude na další dva měsíce vybírat za respirátory daň z přidané hodnoty. Ochrana před koronavirem by tam měla být pro spotřebitele dostupnější. Výrobci jdou s cenou dolů.

Článek

Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření bude platit od středy. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

Příslušné opatření už ministerstvo financí zveřejnilo ve Finačním zpravodaji na svých internetových stránkách.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve apelovala na výrobce a prodejce, zejména řetězce, aby zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky. Návrh na zrušení DPH na respirátory přivítala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Podle ní se pak pomůcky stanou pro mnoho lidí dostupnějšími.

„Vyzvali jsme všechny výrobce a prodejce těchto ochranných pomůcek, kteří jsou členy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, aby zrušení DPH na respirátory beze zbytku promítli do svých cen. Současně jsme výrobce respirátorů sdružené v asociaci požádali, aby k tomuto kroku vyzvali také své obchodní partnery,“ sdělil pro Seznam Zprávy předseda výkonné rady asociace Jiří Kůs.

Provozní ředitelka portálu nanoSPACE.cz zastupující výrobce certifikovaných respirátorů s nanovlákennou membránou Lucie Konečná se podivila tomu, že daň by měla být zrušena hned od 1. února, kdy by vláda měla návrh projednat. Doufá, že vláda nevytvoří opatření, které by udělalo zmatky v účetnictví firem. „Zajímá mě, jestli bude část dne před schválením platit zákonná povinnost odvádět DPH na respirátory a druhou část dne po schválení prodej těchto produktů bez daně,“ uvedla Konečná. Tuto námitku tak ministerstvo financí vyřešilo platností od středy.

Maximální cenu ministři odmítli

Zástupci vlády dříve uváděli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě. Důvodem je obava ze šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma a mohla by způsobit přetížení nemocnic.

Čtvrteční zpřísnění vládních protiepidemických opatření povinnost nosit respirátory nezavedlo, vláda jejich použití na rizikových místech doporučila. Povinnost nosit respirátory FFP2 nebo KN95 mají od soboty instruktoři i žáci autoškol.

Stanovení maximální ceny respirátorů vláda podle čtvrtečního vyjádření vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) odmítla, mimo jiné kvůli tomu, že je mezi nimi mnoho rozdílů.

Zrušení DPH na respirátory vítá Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Podle ní tak pak pomůcky stanou pro mnoho lidí dostupnějšími.

Návrh na zrušení DPH vnímají jako krok správným směrem i samotní výrobci respirátorů.

„Dočasné zrušení DPH na respirátory vítáme a považujeme jej v této situaci za významný krok vůči veřejnosti. A také jedinou účinnou ochranu před šířením koronaviru,“ říká pro Seznam Zprávy generální ředitel společnosti Spur Tomáš Dudák. „V našem případě se zrušení DPH projeví snížením ceny pro spotřebitele v plné výši DPH, tedy o 21procent z původní ceny. A předpokládám, že stejnou cestou půjdou i všichni ostatní seriózní výrobci,“ pokračoval.

Například na jejich e-shopu firmy je nyní respirátor Spurtex třídy FFP2 k dostání od cca 65 Kč za kus, po odpuštění DPH by to tedy měla být částka zhruba 54 Kč za kus.

A k snížení cen se chystají i jiní výrobci, například společnost Moldex. „Zvýhodnění bezodkladně promítneme do našich cen,“ řekl za společnost Martin Trojan. „V případě daňového zvýhodnění respirátorů bude cena nižší o hodnotu DPH 21procent,“ dodal.

Odpuštění DPH se pak promítne i do ceny u prodejců. Snížení ceny respirátorů FFP2 potvrdil například Michal Petrov, tiskový mluvčí lékáren Dr. Max.

Někteří prodejci už dříve cenu upravili. Například obchody Albert začaly minulý týden prodávat respirátory třídy FFP2 za nákupní ceny bez marže, řekl jejich mluvčí Jiří Mareček.

Albert chce podle Marečka prodejem respirátorů FFP2 za nákupní ceny přispět ke zpřístupnění tohoto typu ochrany širší skupině obyvatel. „Aktuálně nabízíme v prodejnách balení po dvou a třech kusech. V minulém týdnu jsme intenzivně sháněli tento typ respirátorů od dodavatelů, abychom dokázali v případě zvýšeného zájmu nabídnout dostatečné množství,“ uvedl Mareček. Doplnil, že o víkendu ale nezaznamenali podstatné zvýšení poptávky.

Dočasné zrušení DPH u respirátorů vítá rovněž společnost Globus. Na tento krok bude podle své mluvčí Lutfie Volfové okamžitě reagovat a podpoří prodej za nejnižší možnou cenu. Zásoby nyní má od několika výrobců včetně českých, a zajišťuje další zásoby, aby se připravila na případný nárůst zájmu.

„Z dlouhodobého hlediska ale může na českém trhu dojít k výpadkům dodávek respirátorů. Výroba v Česku je limitovaná a na globálním trhu nyní ve velkém nakupují i sousední státy, především Rakousko a Německo. Obáváme se proto, že především dodavatelé mimo EU mohou vzhledem k situaci přikročit ke zvýšení cen těchto ochranných pomůcek,“ dodala Volfová.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované