Hlavní obsah

Restaurátoři Univerzity Pardubice obnoví památky v Alžírsku

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

6. 1. 16:12

Restaurátoři Univerzity Pardubice pomohou s obnovou památek v Alžírsku. V druhém největším alžírském městě Oran zrestaurují sochařskou výzdobu divadla a pečovat budou také o část sbírek národního muzea.

Článek

„Loni v říjnu jsme udělali základní průzkum na místě. Zaměřili jsme se na stav soch a analyzovali také odebrané vzorky, abychom mohli připravit návrh, jak tyto památky nejlépe restaurovat,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Karol Bayer.

Bývalá opera v Alžírsku se před bezmála 50 lety přeměnila v regionální divadlo. Jeho fasádu zdobí balkon s dvěma malými kopulemi a skupinou soch, které představují alegorie hudby, deklamace, dramatu a komedie.

Partnerství mezi ministerstvy kultury České republiky a Alžírska má přinést výměnu zkušeností v oblasti obnovy památek.

Odborníci a studenti Fakulty restaurování se již v minulosti podíleli na záchraně významných památek v zahraničí, například staveb ve skalním městě Petra v Jordánsku nebo v iráckých městech Erbíl a Alqosh.

Fakulta restaurování je jednou ze sedmi fakult Univerzity Pardubice. Existuje od roku 2005. Studenty seznamuje s výtvarnými technikami, postupy v restaurování i základy přírodních a humanitních věd. Den otevřených dveří fakulta plánuje na 22. ledna.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované