Hlavní obsah

Říkali jí Lady Gaga z Vietnamu. Teď je z popové divy disidentka: „Mně to nestačilo“

Svět bez obalu z 10. 11. 2019: Ze zpěvačky, která byla ve Vietnamu popovou hvězdu, se stala disidentka. „Bylo to pro mě málo,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Mai Khoi.Video: Milan Šíma, RFE/RL

 

Reklama

Exkluzivní rozhovor Seznamu s písničkářkou a lidskoprávní aktivistkou Mai Khoi.

Článek

Svého času byla nesmírně populární. Říkalo se jí „Lady Gaga“ z Vietnamu, sbírala jednu hudební cenu za druhou, vyprodávala koncerty. Jenže si uvědomila, že jenom zpívat jí nestačí. A začala otevřeně kritizovat cenzuru a nedemokratické kroky vietnamské vlády. Dnes je sedmatřicetiletá Mai Khoi známá spíše jako bojovnice za lidská práva.

„Dalo by se říct, že jsem bývala ve Vietnamu popovou hvězdou,“ říká v rozhovoru pro Seznam Mai Khoi. „Měla jsem velmi snadný život. Ale… té ztráty jsem nikdy nelitovala. Pro mě byl život pop star velmi prázdný, strašně materiální. To, jak jsem žila předtím, by mi nestačilo. Bylo to pro mě málo. Takže jsem se rozhodla to změnit a být taková, jaká jsem teď. Jsem umělkyně, která bojuje za lidská práva, zpívám o sociálních problémech.“

Mai Khoi připouští, že teď má život mnohem složitější. „Ve Vietnamu už nemůžu zpívat na veřejnosti. Ale stále smím cestovat, můžu zpívat v jiných zemích a můžu tak lidem předávat své příběhy, svou zkušenost. A dostává se mi za to na oplátku velké podpory od lidí po celém světě.“

Vietnam je jednou z posledních zemí na světě, kde ještě stále vládne komunistický režim. I když i tato země už přešla na tržní ekonomiku, stále zde vládne jediná strana – Komunistická strana Vietnamu – a jiné politické strany nejsou povoleny. Zdejší režim také tvrdě potlačuje jakékoliv projevy nesouhlasu. Roste počet nespravedlivě zatčených za protivládní aktivitu – například na sociálních sítích. Podle Amnesty International se počet politických vězňů ve Vietnamu za poslední rok zvýšil až o třetinu.

„Jako nezávislá umělkyně a zpěvačka se tam samozřejmě nemůžu cítit svobodně, nemůžu svobodně tvořit v cenzuře,“ říká Mai Khoi. „Musíme žádat o povolení od vlády, než něco můžeme udělat: Ať už jde o organizování koncertů, výstav nebo vydávání alb. Povolení potřebujete třeba i kvůli charitativním akcím. Já si ani nemůžu uspořádat soukromý koncert ve svém vlastním domě bez toho, abych na to měla povolení. A teď je i internet pod tak přísnou kontrolou, že si třeba ve Vietnamu téměř nikdo nemůže pouštět mé písně.“

Rozhovor s Mai Khoi si můžete pustit v úvodním videu.

Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete na tomto odkaze.

Reklama

Doporučované