Hlavní obsah

Ruská ropa opět proudí do Maďarska, Polsko ji chce také

Ruská ropa opět proudí do Maďarska, Polsko ji chce také.Video: Jan Marek, AP, Reuters

 

Reklama

21. 5. 2019 13:50

Ruská ropa začala po přerušení dodávek kvůli jejímu znečištění opět proudit do Maďarska. Podle agentury Reuters to dnes oznámila ukrajinská distribuční společnost Ukrtransnafta. K rychlému obnovení dodávek v úterý Moskvu vyzvalo Polsko.

Článek

Česko, Slovensko, Maďarsko a další země v dubnu zastavily dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli nadměrnému obsahu organického chloridu, který může poškodit zařízení rafinerií.

Ukrajinský distributor začal posílat ropu jižní větví Družby do Maďarska poté, co sousední země potvrdila, že je schopna ji přijímat. Ropa začala proudit potrubím směrem k východní hranici Ukrajiny již v pondělí, po několika hodinách však Ukrtransnafta dodávku přerušila kvůli problémům ohlášeným maďarskou společností MOL.

Polsko, do něhož putuje ruská ropa severní větví ropovodu Družba, dnes podle Reuters vyzvalo Moskvu k urychlenému obnovení dodávek. Polské ministerstvo energetiky sice oznámilo, že provoz polských rafinerií nebylo nutné přerušit, ministr Krzystof Tchorzewski však zároveň požádal Rusko, aby okamžitě zapracovalo na rychlém návratu čisté ropy do potrubí.

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť minulý týden podle agentury Interfax uvedl, že na Slovensko by měla čistá ropa dorazit v průběhu tohoto týdne. Jižní větev ropovodu vede ze Slovenska také do Česka.

Reuters dnes s odvoláním na své zdroje napsal, že se obchodníci snaží prodávat znečištěnou ropu odmítnutou evropskými zeměmi na asijských trzích. Společnosti Vitol a Unipec poslaly či posílají tankery se zhruba 700 tisíci tunami této ropy do čínských rafinerií. Firmy se k informaci odmítly vyjádřit.

Asijské kupce motivuje především předpokládaná nižší cena. Klade však velké nároky na skladování, neboť nečistou ropu je nutno smísit s dvacetinásobně vyšším objemem nezávadné surové tekutiny, díky čemuž se koncentrace organického chloridu sníží na přijatelnější úroveň.

Reklama

Doporučované