Hlavní obsah

Rusko v Gruzii podporuje neonacisty, píše Transparency International

21. 10. 2018

Xenofobní, rasistické a nacionální skupiny v Gruzii jsou na vzestupu. Kdo za to podle Transparency International může? (Video: Milan Šíma, Seznam.cz)

Vliv krajně pravicových skupin v Gruzii dramaticky vzrostl. Tyto skupiny a jimi prezentovaná hesla jsou často xenofobní, rasistické a nacionální. A kořeny mají podle společnosti Transparency International v Rusku. Právě ruská vláda se podle organizace na jejich podpoře velkou měrou podílí.

Článek

Bývalý ministr gruzínské vlády Sandro Bregadze je šéfem největšího ultrapravicového uskupení v zemi, které si říká Gruzínský pochod. Uskupení bylo založeno v roce 2017 a mezi jeho programové priority patří odpor k migrantům, lesbičkám, gayům, bisexuálům a transsexuálům.

„Věřím, že v současném politickém systému reprezentujeme sílící a docela populární názor – a to je evropský nacionalismus,“ říká Bregadze.

Transparency International vyzývá gruzínské úřady, aby vytvořily podrobnou strategii, jež by pomohla zabránit vzestupu podobných skupin, které podle této organizace ohrožují gruzínskou demokracii.

Podrobnosti v úvodní videoreportáži, která je součástí pořadu Svět bez obalu publicisty Milana Šímy.

Svět bez obalu běží v premiéře každý čtvrtek od 21:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit TV Seznam? Praktický návod zde.

Doporučujeme

Další zprávy

  • V Říčanech hoří obchodní centrum

    V Říčanech u Prahy hoří obchodní centrum. Oheň zasáhl minimálně střechu objektu. Na místě jsou desítky hasičů. Jde o bývalý areál lihovaru. Nikdo není zraněn. Požár byl ohlášen před osmnáctou hodinou. „Provádíme pomocí termokamery průzkum pod střechou, vyřezáváme tam otvory a vyhledáváme skrytá ohniska,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

    Více informací v článku

Reklama