Hlavní obsah

Rusové dodají Syřanům moderní protileteckou obranu S-300. Rozezná, kdo je spojenec

24. 9. 2018

Rusko dodá do Sýrie moderní obranný systém S-300. (Video: Martin Zíta, Reuters)

Ruská armáda v příštích dvou týdnech dodá syrskému režimu protiletecký obranný systém S-300. Reaguje tím na sestřelení ruského letounu, který minulý týden zasáhla syrská raketa.

Článek

Rusové ze sestřelení letounu, na jehož palubě při pádu zahynula patnáctičlenná posádka, viní Izrael. Cílem syrské rakety měl být izraelský letoun, který ale podle Rusů natlačil jejich letadlo do dráhy střely. Izraelský letoun krátce před incidentem provedl nálet na cíle na syrském území, kde měl zneškodnit zásilku zbraní mířící do rukou Íránem podporovaného Hizballáhu.

Syrská armáda k vyslání rakety použila starší protiletadlový systém S-200. Podle Moskvy systém není schopný rozlišit ruská letadla jako spřátelenou sílu. Moderní systém typu S-300 má armáda do Sýrie dodat v příštích dvou týdnech. S odvoláním na ruského ministra obrany Sergeje Šojgua to uvedla agentura AP.

Šojgu při oznámení posílení syrské vzdušné obrany dodal, že dodávka moderních systémů ochladí horké hlavy, které ohrožují ruské vojáky v regionu. Rusové v minulosti dodání systému S-300 do Sýrie odmítali na základě dohody s Izraelem, jehož vedení se obávalo, že by syrská vláda mohla rakety použít proti němu. Systém chránil jen Damašek.

Šojgu ale uvedl, že doba se změnila a není to vinou Ruska. Rusové svou kampaň v Sýrii po boku vládních sil Bašára Asada zahájili v roce 2015 a dlouhodobě se snaží balancovat na hraně přátelských vztahů jak s Izraelem, tak jeho úhlavním nepřítelem z Íránu.

Ruský prezident Vladimir Putin snahu udržovat s Izraelem korektní vztahy potvrdil, když uvedl, že sestřelení ruského letounu byla souhra okolností s fatálním vyústěním. Armádní špičky Kremlu ale z linky, která svádí vinu za sestřelení letadla na Izrael, neustupují.

Krátce po oznámení zásilky protileteckého systému se podle AP Putin telefonicky spojil s Asadem a při hovoru potvrdil jeho dodání. Kromě systému S-300 měli lídři podle oficiálního vyjádření Moskvy také hovořit o nejnovějším vývoji v Idlibu, který zůstává poslední oblastí pod nadvládou protivládních rebelů.

Podle agentury AFP kromě zásilky obranného systému Rusové také plánují blokovat signály radarů a satelitů navigujících letouny, které se chystají k útoku ze Středozemního moře. Taková trasa odpovídá operacím izraelské armády.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Kandidát na starostu, vrah Pechanec, chce zavést samoobslužné nonstop automaty

  Zavedení městského hotelu, samoobslužné nonstop automaty s občerstvením, nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým, kulturní akce pro občany Svitav zdarma či nový podchod mezi ulicí Antonína Slavíčka a  supermarkety. To slibuje volební program Koalice DSSS ve Svitavách, jejímž kandidátem na starostu je dělník Vlastimil Pechanec. Ten je známý kvůli rasově motivované vraždě Roma Oty Absolona, za kterou byl v roce 2003 odsouzen na 17 let do vězení. Tam i s vazbou strávil 13 let, v červnu 2014 byl Pechanec propuštěn. K vraždě došlo v roce 2001 na svitavské diskotéce, kde se měl podle rozsudku Pechanec pokoušet zabránit skupině Romů vstoupit do sálu, vše skončilo dvěma bodnutími do břicha. Pechanec, který se v minulosti otevřeně hlásil ke skinheadskému hnutí, se k činu nikdy nepřiznal. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandidoval už před dvěma lety v krajských volbách. Vedení svitavské radnice se k jeho současné kandidatuře odmítá vyjadřovat. „Je to jeho osobní rozhodnutí,“ uvedl starosta David Šimek.

 • Najížděl ve stokilometrové rychlosti na policistu, dostal deset let

  Deset let ve vězení a doživotní vyhoštění dnes udělil Krajský soud v Hradci Králové dvacetiletému Litevci Vitaljusi Červonikovasi, který se loni v listopadu pokusil ve stokilometrové rychlosti po honičce s policií najet do policisty, jenž se ho snažil zastavit. Policista na poslední chvíli uskočil. Litevec byl souzen za vraždu ve stadiu pokusu. Červonikovas, který byl součástí organizované skupiny, ujížděl v kradeném automobilu, který chtěl převézt z Rakouska do Polska. Sám neměl řidičský průkaz, mužům zákona ujížděl spolu se sedmnáctiletým kolegou, který při honičce naboural.

 • EK žaluje Polsko kvůli novému zákonu o Nejvyšším soudu

  Evropská komise (EK) žaluje Polsko u unijního soudu kvůli přijetí zákona o polském Nejvyšším soudu. Ten podle komise porušuje zásadu nezávislosti soudnictví. Oznámila to dnes mluvčí komise. Komise zároveň žádá soud EU, aby žalobu projednal ve zrychleném řízení a aby v souvislosti s žalobou nařídil předběžná opatření.

  Komise se domnívá, že „polský zákon o Nejvyšším soudu je neslučitelný s právem Unie, protože oslabuje zásadu nezávislosti soudnictví, včetně zásady neodvolatelnosti soudců“.

  Evropská komise už řadu měsíců vede s Polskem dialog o stavu právního státu v zemi v souvislosti s tamní justiční reformou. Koncem loňského roku také vyzvala členské země EU, aby se stavem vlády práva v Polsku zabývaly.

Reklama