Hlavní obsah

Sami dostaneme 7-10 procent, věří Farský ze STAN po rozchodu s lidovci

Rozhovor s Janem Farským.Video: Jindřich Šídlo

 

Reklama

26. 7. 2017 16:45

Lidovci chtěli, abychom se sehnuli a vyřešili jejich strach z výzkumů veřejného mínění, říká Farský.

Článek

Sedm let strávil někdejší úspěšný starosta Semil Jan Farský ve Sněmovně, kam byl dvakrát v Libereckém kraji zvolen na kandidátce TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých. Pokud si bude chtít svůj pobyt na Malé Straně prodloužit, čeká ho dost obtížný úkol s nejistým koncem: Obhájit poslanecký mandát na „vlastní triko", na kandidátce Starostů a nezávislých, kde bude jednou z hlavních osobností.

O samostatné kandidatuře rozhodli Starostové v úterý večer, když odmítli nabídku lidovců, aby po konci společné koalice zůstali na jejich kandidátkách.

„Nemáme chuť být ve Sněmovně za každou cenu. A tady už to začínalo být za každou cenu. Lidovci po nás chtěli, abychom se ohnuli a vyřešili jsme jejich strach z průzkumů veřejného mínění," vysvětluje osmatřicetiletý politik, proč Starostové tuhle nabídku lidovců odmítli. „Před půl rokem jsme dali dohromady koalici se slovy o odvaze a třetí síle a 15 procentech. A tři měsíce před volbami, kdy kampaň ještě ani reálně nezačala, nám náš koaliční partner řekl, že ho taháme pod čáru toho, aby se dostal do Sněmovny. Je škoda, že lidovci stáhli kalhoty, když byl brod ještě daleko, ale nejde už donekonečna lavírovat. Mít 8-9 procent v průzkumech tři měsíce před volbami, když kampaň ještě ani nezačala, byl skvělý začátek."

Jan Farský věří, že by Starostové do zrušené koalice svá procenta přinesli a že to dokážou i samostatně: „My tu odvahu máme. Máme na to dosáhnout 7-10 procent, věřím, že takhle uspějeme. 7 procent beru jako povinnost, 10 procent jako úspěch," tvrdí optimisticky.

Podívejte se nahoře na celý rozhovor s Janem Farským o tom, proč koalice KDU a Starostů nevedla skoro žádnou kampaň, o tom, jestli by vládli s Andrejem Babišem a také o tom, kam se vrátí, pokud to v říjnu nevyjde.

Reklama

Doporučované