Hlavní obsah

Schillerová na dotaz v angličtině zareagovala mlčením a spěšně odešla

Foto: vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová.

Reklama

14. 5. 2020 20:02

Ministryně financí Alena Schillerová, která v oficiálním životopisu uvádí znalost angličtiny, beze slova odešla od rozhovoru, během kterého ji redaktorka CNN Prima NEWS položila otázku v tomto jazyce.

Článek

Ministryně v podvečer komentovala natáčení na svém twitterovém účtu. „Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na MF. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,“ uvedla.

Schillerová podle svých slov nikdy netvrdila, že je v angličtině „nejlepší na světě“ a tvrdě na zlepšení pracuje. „Svou práci v Bruselu tak i díky svému skvělému týmu zvládám bez problémů a tenhle mediální hon mě proto velmi mrzí,“ dodala.

V životopise na stránkách Úřadu vlády stojí v profilu vicepremiérky a ministryně financí znalost angličtiny, němčiny a ruštiny.

Téma jazykové výbavy otevřely tento týden Hospodářské noviny, které upozornily na skutečnost, že Schillerová se nezúčastnila ani jedné videokonference ministrů financí zemí Evropské unie, kteří jednali o dopadech koronavirové epidemie. Podle listu je důvodem právě slabší úroveň angličtiny u ministryně.

Jednání přes video probíhají právě v tomto jazyce a k dispozici není tlumočení. Schillerová vzápětí označila článek za lež a napsala, že běžně v Bruselu vede i bilaterální jednání v angličtině.

Ministři financí členských zemí Evropské unie jednali za poslední zhruba dva měsíce pomocí videokonference sedmkrát. Řešili opatření za stovky miliard eur jako například možnost čerpat velmi levné půjčky na financování takzvaného kurzarbeitu.

Podle Hospodářských novin je Schillerová mezi unijními ministryněmi a ministry financí jedinou, která se nezúčastnila žádné ze schůzek věnovaných dopadům koronaviru. Informaci nelze oficiálně ověřit, protože o účasti na videokonferencích EU nevede záznam na rozdíl od standardních schůzek, které se před vypuknutím pandemie konaly osobně, většinou v Bruselu. Na ně Schillerová celkem pravidelně jezdila, loni i předloni se zúčastnila téměř tří čtvrtin z těch, které se konaly, sdělilo Ministerstvo financí HN. Na rozdíl od valné většiny ostatních ministrů, kteří používali angličtinu, na nich mluvila česky a využívala tlumočníka.

Reklama

Doporučované