Hlavní obsah
Online

Kongres ODS: Vedení strany je kompletní. Předsedu Fialu doplnili staronoví místopředsedové

Současný předseda ODS Petr Fiala měl svoji pozici jistou. Bojovalo se o post místopředsedy. (Video: ČTK)

18. 1. 10:26
aktualizováno • 18. 1. 20:27

Občanští demokraté volilo nové vedení strany. Zatímco předseda Petr Fiala neměl protikandidáta, o post místopředsedy se bojovalo. Premiér Babiš v den kongresu rozpoutal na sociálních sítích přestřelku s ODS.

Článek

V pražské multifunkční hale v Libni, která je se svou kapacitou až pro 4,5 tisíce osob určená hlavně pro pořádání větších koncertů, se v sobotu odehrává pravicová politická show.

Na volebním kongresu se sešli členové Občanské demokratické strany. Hlavním úkolem je zvolit nové vedení. A zvaní byli jak delegáti, tak i všichni členové strany – prostoru je tentokrát dostatek.

Současný předseda, politolog a bývalý vysokoškolský učitel Petr Fiala je na svém postu nepřetržitě od roku 2014. Podle očekávání své místo ve vedení strany obhájil i na letošním 29. kongresu. Nenašel se protikandidát, který by ho chtěl vyzvat.

Naopak o post prvního místopředsedy se měla strhnout bitva. Kromě stávající Alexandry Udženija byl nominovaný i Alexandr Vondra, který se vrací do vrcholové politiky. Tam ho vystřelili samotní voliči, když se v loňských volbách do Evropského parlamentu nečekaně dostal z 15. místa kandidátky na druhé. Naposledy byl činný v kabinetu Petra Nečase. V roce 2012 rezignoval na post ministra obrany.

Jenomže samotný Vondra se pár minut před samotnou volbou nominace vzdal. Podle informací Seznam Zpráv se jeho nominace zrodila ve Zlínském kraji, aniž by se řádně probrala se samotným politikem.

A pražská zastupitelka Alexandra Udženija svoji pozici neobhájila. V prvním kole zvolena nebyla a dále už nechtěla kandidovat.

Pět stovek delegátů volilo mezi třemi kandidáty. O post se ucházeli šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, radní Prahy 6 Marie Kubíková a kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Delegáti ODS vyslyšeli přání předsedy Petra Fialy a vybrali za 1. místopředsedu Zbyňka Stanjuru.

Řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa. Místo končícího Evžena Tošenovského byl zvolen jiný europoslanec, Alexandr Vondra.

Hlavním tématem kongresu je opětovný návrat občanských demokratů k moci. To už dopředu avizoval předseda Petr Fiala. „Naším nejbližším společným cílem je posilovat v dalších volbách: v krajských a senátních volbách na podzim příštího roku. Přeji si, aby ODS znovu převzala odpovědnost všude, kde to bude možné,“ načrtává pro straníky lákavou vizi předseda strany v pozvánce na sobotní akci.

To potvrdil chvíli po svém znovuzvolení i Petr Fila, když delegátům slíbil, že během příštího kongersu bude ODS silnou vládní stranou.

 • Volba vedení i spouštění nové kampaně

  Kongres ODS začíná od 10:30. Do oběda se má podle programu stihnout volba předsedy strany a vystoupení hostů.

  Odpolední program počítá s volbou prvního místopředsedy a místopředsedů, vystoupením předsedy Senátu Parlamentu České republiky, volbou výkonné rady, rozhodčí komise, kontrolní a revizní komise.

  Na programu je i spouštění kampaně za změnu s titulem Země, která vítězí. Závěrem proběhne diskuze a slovo předsedy ODS.

 • Sejde se nás více, než mají jiné strany členů, tvrdí Fiala

  Kapacitu prostoru, kde se bude letošní 29. kongres ODS konat, si na sociálních sítích dopředu pochvaluje předseda ODS Petr Fiala.

  „Sejde se nás tady totiž víc, než kolik mají některé jiné politické strany členů,“ popichuje konkurenci Fiala a dodává, že právě to má na straně rád – aktivní lidi, kteří chtějí měnit své okolí k lepšímu.

  Podle oficiálních údajů se do multifunkční haly, která je napojená na známou O2 arenu, vejde 4,5 tisíce osob. Obvykle slouží k pořádání větších koncertů.

Další články