Hlavní obsah

Senát odmítl povinný podíl tuzemských potravin v obchodech

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

18. 3. 13:22

Plán na zavedení povinného podílu českých potravin v obchodech narazil na senátory. Novelu zákona vrátili s návrhem na vypuštění kvót.

Článek

Senát odmítl povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Novelu zákona o potravinách, která měla kvóty zavést již od příštího roku, ve čtvrtek vrátil Sněmovně s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu.

Do vládní novely se kvóty dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD. Kvóty by měly začít platit již od příštího roku a vztahovat by se měly na obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních. Pro opětovné schválení ve Sněmovně zřejmě nebude dost hlasů, svou podporu kvótám stáhli poslanci ANO.

Vyřazení kvót podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Opatření je podle něj nešťastně napsané, velké části zemědělců a potravinářů by mohlo ublížit a není ani vymahatelné. Senát odmítl i návrh, aby dozor nad restauracemi a obdobnými stravovacími zařízeními přešel z hygienických stanic na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

O podobě novely nyní rozhodne Sněmovna. Pokud by chtěla Senát přehlasovat a setrvat na svojí verzi, bylo by proto zapotřebí alespoň 101 poslanců.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované