Hlavní obsah

Senát schválil volební zákon. Korespondenční volba neprošla

Foto: Anicka S, Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

29. 4. 2021 17:12

Senát schválil beze změn volební novelu, která mimo jiné zavádí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty.

Článek

Senátoři nepřijali možnost korespondenční volby pro české občany v zahraničí s ohledem na to, že to Sněmovna v současném složení odmítá. Hlasování poštou chce nabídnout až dolní komoře, která vzejde z říjnových voleb.

Novelu podpořilo po sedmihodinové debatě 54 ze 75 přítomných senátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky.

Volební novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu z počátku února, který především zrušil dosavadní způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty jako nespravedlivý pro méně úspěšné strany.

Nový způsob přepočtu sice opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se mají přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran. Voliči si budou poslance vybírat ve 14 krajích jako doposud. Mandáty se budou nově rozdělovat ve dvou skrutiniích a podle Imperialiho kvóty místo současné d'Hondtovy metody.

Soud také zrušil vstupní limit do Sněmovny pro koalice. Dvoučlenná uskupení by podle předlohy musela získat nově alespoň sedm procent hlasů místo původních deseti, vícečetná 11 procent. Podle předchozí úpravy musely tříčlenné koalice dosáhnout na alespoň 15 procent hlasů. V případě samostatně kandidujících stran novela zachovává pětiprocentní hranici.

Podle Ministerstva vnitra voliči ani členové okrskových volebních komisí žádnou změnu nepocítí. Pravidla hlasování a sčítání hlasů komisemi zůstávají stejná. Změny dopadají hlavně na Český statistický úřad, který bude výsledky hlasování zpracovávat podle nových pravidel. „Pro voliče a volební orgány je schválení novely volebního zákona dobrou zprávou, protože konání podzimních voleb není ohroženo mezerou v zákoně,“ dodal Jan Hamáček.

Jak si vedou strany před volbami? Podívejte se ve volebním modelu Seznam Zpráv:

Reklama

Doporučované