Hlavní obsah
Online

První případ nákazy nahlásilo Finsko, ve Francii je nemocných pět lidí

Foto: Profimedia.cz

Ochranné pomůcky jsou na letištích po celém světě nedostatkovým zbožím.

29. 1. 6:35
aktualizováno • 29. 1. 21:24

Nebezpečný virus se z čínského Wu-chanu už několik týdnů šíří do celého světa. Na onemocnění koronavirem již zemřelo nejméně 132 lidí. Přes šest tisíc lidí se pak virem nakazilo. Japonsko, USA, Francie a další státy organizují repatriační lety, aby dostaly své občany co nejrychleji ze zamořeného Wu-chanu. Přední vědecké týmy se mezitím snaží vyvinout protilék na smrtící nemoc.

Článek

V Tokiu ve středu přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů na palubě, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. Jedenáctimilionové město, metropole provincie Chu-pej, je od minulého čtvrtka uzavřené a podle úterního vyjádření japonských úřadů by se z něj chtělo dostat asi 600 občanů Japonska.

Časně ráno místního času odstartoval z Wu-chanu také letoun s 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenáší virus.

Evakuaci svých občanů plánují i další státy, australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamoceným a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie.

Čínské úřady Wu-chan a dalších 16 měst v provincii Chu-pej uzavřely ve snaze zabránit šíření viru. Opatření, nejrozsáhlejší svého druhu, se dotkla 50 milionů lidí.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

 • Češi už nechtějí létat do Číny

  Češi začali kvůli šíření koronaviru měnit své plány na cesty do Číny. Většina z nich zatím cestu neruší, spíše volí odlet v pozdějším termínu. Zájem o nové letenky je ovšem v posledních dnech mizivý. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci letenek.

  Letecké spoje i přes šíření koronaviru fungují beze změn. Řada dopravců a prodejců letenek však od minulého týdne začala bezplatně nabízet možnost storna nebo změny rezervace u letenek do Číny. Týká se to i přímých linek z Česka.

  Podle ředitelky oddělení letenek Student Agency Věry Janičinové už této možnosti řada zákazníků využila. „Většinou využívají možnosti změnit si termín svého letu,“ uvedla.

 • Turecko provede repatriaci 32 občanů

  Podle informací AP se ke státům, které vypraví letecké transporty do Wu-chanu, připojí také Turecko. Země už navázala kontakt s čínskou stranou, která přesun 32 lidí posvětila.

  „Jsme v kontaktu s našimi občany,“ sdělil pro televizi NTV turecký velvyslanec Emin Onen. „Dostaneme je zpátky hned, jak to bude možné. Vypravíme nějaké menší letadlo. Všechny ty lidi určitě čeká karanténa,“ dodal Onen.

 • WHO by měla vyhlásit stav nouze

  Šíření nového typu koronaviru splňuje podmínky k tomu, aby Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. S odvoláním na diplomatické a zdravotnické zdroje to dnes napsala agentura Reuters.

  WHO se snaží zajistit, aby Čína podávala průběžně přesné informace o šíření viru, a zároveň dodávat vědecky podložené argumenty světovému společenství. V minulosti organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze v pěti případech, mezi nimiž bylo také období epidemie eboly v Kongu.

  O takovém opatření se rozhoduje obezřetně, protože to může znamenat značné omezení pro země, kde se nemoc vyskytuje, v podobě dopravních nebo obchodních restrikcí s následným dopadem na ekonomiku, připomněla agentura.

 • Ruští vědci se zapojí do vývoje protiléku

  Čína předala Rusku informace o genomu nového koronaviru. Obě země začaly pracovat na přípravě vakcíny. Oznámil to dnes ruský konzulát v čínském Kantonu.

  V Rusku zatím není žádný případ nákazy koronavirem. Kontrolují tam ale od úterka všechny turisty vracející se z Číny a tři regiony na Dálném východě uzavřely do 7. února své hranice s Čínou.

  O možnost zastavit šíření viru vakcínou se snaží i další odborníci. V úterý oznámili nezávisle na sobě zahájení vývoje očkovací látky vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson. Látka ale nebude k dispozici dříve než za několik měsíců.

 • Čínský fotbalový tým skončil v Austrálii v karanténě

  Čínský ženský fotbalový tým, který do Austrálie přiletěl na část kvalifikace na olympiádu, skončil v karanténě v Queenslandu. Podle AP bude tým, který se vyskytoval v oblasti Wu-chanu, nucen zůstat v karanténě do 5. února.

 • Pro Brity v Číně se chystá transport, ti se ale nedostanou na letiště

  Velká Británie vedle dalších zemí organizuje repatriační lety z Wu-chanu. Britské občany ale trápí otázka, jak se z města, na které je uvalená karanténa a kde nejezdí hromadná doprava, dostat na letiště. Jeden z Britů v Číně o problému promluvil pro deník The Guardian.

  „Nemáme žádnou šanci se dostat přes silniční zátarasy k letišti. Londýnská vláda musí při svém plánování tento problém zohlednit,“ řekl pro médium neznámý muž.

 • Hongkong zastaví vlaky do Číny

  Hongkongské úřady informovaly, že od pátku pozastaví vlakové spoje do Číny. Opatření se bude týkat běžných spojů i dvou vysokorychlostních linek. Opatření má zamezit šíření nebezpečného viru.

 • Australští vědci v laboratořích vytvořilii kopii viru

  „Velký průlom“. Tak definují australští vědci kousek, který se jim povedl. V laboratořích se jim podařilo vytvořit kopii nebezpečného koronaviru. Učinili tak na základě vzorku, který získali minulý pátek z jednoho nakaženého pacienta.

  „Na takovou chvíli jsme se připravovali opravdu mnoho let, proto se nám to podařilo tak rychle,“ sdělil pro BBC Mike Catton, který se na kopírování viru podílel.

  Díky kopii viru teď budou moci australští lékaři porovnávat snadněji vzorky pacientů s těmi v laboratoři. Austrálie se chce s objevem podělit se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

  Něco podobného se už před několika dny podařilo vědcům v Číně.

 • Šestý nakažený v Austrálii

  Onemocnění koronavirem v Austrálii postihlo už šest lidí. Australské úřady informovaly, že dosud posledním nakaženým je šedesátiletý muž z Melbourne. V současnosti se zjišťuje, s kým mohl muž přijít do styku, aby se zamezilo dalšímu šíření.

 • Koronavirus dorazil na Blízký východ

  První případ nebezpečného viru právě oznámily Spojené arabské emiráty. Podle Reuters se jedná o první případ nakaženého na Blízkém východě. Dřívější oznámení o koronaviru na půdě Saúdské Arábie se nepodařilo potvrdit.

 • Které státy „zachraňují“ své občany z Wu-chanu?

  Repatriační lety z Wu-chanu doposud podnikly Spojené státy a Japonsko. USA stáhly domů 240 lidí, převážně diplomatů a jejich příbuzných. Japonsko přepravilo do Tokia 206 občanů. Další transporty pro 450 Japonců se připravují.

  Ostatní státy záchranné lety z Číny zatím plánují. Australská vláda se spojila s tou na Novém Zélandu a diskutují možnou spolupráci. Plánování repatriace ohlásila také Indie, Jižní Korea, Francie nebo Velká Británie.

 • Kolik je nakažených v Evropě?

  Na půdě Evropy se v současnosti vyskytuje osm nakažených. Celkem čtyři ohlásila Francie, stejný počet nemocných je v nemocnicích v Německu. Jeden z německých pacientů se podle všeho infikoval od Číňanky, jež se v bavorské firmě, ve které je zaměstnán, účastnila školení.

  Tři další případy v zemi s tímto souvisejí, neboť všichni pracují pro stejnou bavorskou firmu.

  Ve Francii ohlásili čtvrtého nakaženého v úterý večer. Podle tamního ministerstva zdravotnictví byl infikovaný 80letý muž a jeho stav je vážný.

  Několik podezřelých pacientů už vyšetřili lékaři také v Česku. V žádném z případů se zatím nový virus nepotvrdil.

 • British Airways zastaví prodej letenek do Číny

  Britská letecká společnost British Airways zastaví pro linky Londýn-Peking a Londýn-Šanghaj prodej letenek. Restrikce letů potrvá nejméně do začátku března. Aerolinka doposud létala do Číny dvakrát denně. Oficiální oznámení o chystaném opatření se chystá dnes.

 • Všechny čínské provincie už evidují nakažené

  Tibet zůstaval dlouho jedinou čínskou provincií, ve které se nikdo nebezpečným koronavirem nenakazil. Před několika hodinami ale přišla zpráva o tom, že nebezpečný vir už dorazil také tam. V celé Číně je momentálně 5974 nakažených.

Další články