Hlavní obsah

Severovýchod Česka zasáhnou v úterý přívalové deště

Foto: Profimedia.cz

„Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst,“ žádá řidiče Český hydrometeorologický ústav.

Reklama

31. 8. 2020 12:18

Severovýchod Česka zasáhnou v úterý přívalové deště. Místy naprší až 40 litrů vody na metr čtvereční jen za šest hodin. Hrozí proto vzestup hladin menších toků.

Článek

Výstraha platí od půlnoci v noci z dneška na úterý až do půlnoci v noci z úterý na středu. Vyhlášena je pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj, nejvýchodnější části Královéhradeckého a Pardubického kraje a také severní a východní části Zlínského kraje.

Ve všech těchto regionech může během pouhých několika hodin spadnout až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, a za celých 24 hodin až 50 litrů.

Foto: ČHMÚ

Čím tmavší barva na mapě, tím vydatnější déšť.

„Hrozí riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ varuje ve své výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozorňuje na zvýšené nebezpečí zejména řidiče. „Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ dodali meteorologové. Snížená bude podle nich viditelnost a zvýší se riziko aquaplaningu, kdy auto při rychlejší jízdě na mokré vozovce ztrácí ovladatelnost.

Nejsilnější deště budou podle meteorologů v okolí Králíků na Orlickoústecku, na Jesenicku a Šumpersku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku a také v okolí Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku a Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. V těchto oblastech může za šest hodin napršet až 40 litrů vody na metr čtvereční a za 24 hodin až 60 litrů. Kromě zhoršení jízdních podmínek na silnicích hrozí podle ČHMÚ také sesuvy podmáčené půdy, podemletí cest či pády stromů. Ve zmíněných regionech také mohou hlavně hladiny menších toků stoupnout na nejnižší povodňový stupeň, kdy se ještě toky nevylévají z břehů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované