Hlavní obsah

Po roční odmlce Signal Festival znovu rozsvítí Prahu. Na co se můžete těšit?

Foto: Profimedia.cz

Signal Festival – Tyršův dům, videomapping, rok 2014.

Reklama

3. 8. 2020 16:45
aktualizováno • 9. 9. 10:45

Osmý ročník Signal Festivalu byl v minulém roce zrušen kvůli pandemii covidu-19. Letos na podzim se ale opět vrátí a rozsvítí budovy a ulice v Praze.

Článek

Signal Festival 2020, který byl osmým ročníkem festivalu světla v Praze, se kvůli pandemii koronaviru covid-19 neuskutečnil. Letos na podzim ale můžete opět vidět rozsvícené budovy a instalace v centru hlavního města Prahy.

Kdy se uskuteční

9. ročník festivalu světla Signal Festival bude probíhat v Praze od čtvrtka 14. října a končit bude v neděli 17. října 2021.

Program a téma festivalu

Tématem Signal Festivalu 2021 je plán C, který – jak stojí na webu festivalu – „symbolizuje postupné překonání pandemické situace a nabírání zkušeností, jež nám zároveň pomáhají při ozdravování celé planety“.

Na podzim se diváci mohou těšit na 15 uměleckých instalací, včetně klasického videomappingu či projekcí, které se objeví v Holešovicích, Karlíně nebo na Starém Městě, návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program. Témata instalací a projekcí budou odrážet současné pandemické nebo environmentální situace.

Program Signal Festivalu 2021 a na co zajít?

Holešovice

 • Průmyslový palác (3D projekce) – Superar (19 až 24 hodin, každých 20 minut)
 • Stromovka (Instalace) – Živý les (19 až 24 hodin)
 • Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy (360stupňová dóm projekce) – Radikální kompromis (19 až 24 hodin, každých 30 minut)
 • Průmyslový palác - pravé křídlo (Instalace) - Mercedes-Benz Digital Light (19 až 24 hodin)
 • Výstaviště (Instalace) – Impakt (19 až 24 hodin)

Karlín

 • Kasárna Karlín (Projekce a levitující objekt) – Archaické aktuality (19 až 24 hodin)
 • Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Videomapping) – The Wind (19 až 24 hodin, každých 15 minut)
 • Centrála Kooperativy (Instalace) – Rozkvétání světla (19 až 24 hodin)
 • Hauch Gallery (Instalace) – Unshaped (19 až 24 hodin)
 • Vodní elektrárna Štvanice (Instalace) – Jeff (19 až 24 hodin)

Staré Město

 • Ve Stínadlech (Projekce) – View from the Moon (19 až 24 hodin)
 • Staroměstské náměstí (Projekce) – The Room of Change (19 až 24 hodin)
 • Klementinum (Zvuková instalace) – Změnu klimatu popíráš i ty! (19 až 24 hodin)
 • Klementinum (Projekce) – Reality Check (19 až 24 hodin)
 • Klementinum (Projekce) – BirdScape (19 až 24 hodin)
 • Klementinum (Instalace) – Permafrost (19 až 24 hodin)
 • Slovanský ostrov (Instalace) – »-S-V-Ě-T-L-O-« (19 až 24 hodin)

Více informací ohledně všech projekcí, instalací a videomappingů včetně autorů a doprovodného programu naleznete na webu Signal Festivalu.

Mapa festivalu

Mapu i program můžete mít pohodlně v kapse, stačí si jen stáhnout novou aplikaci (na App Store nebo Google Play). Další variantou je web festivalu, kde kromě podrobného popisu instalací je k nalezení i mapa všech míst. Poslední možností je tištěná mapa, která bude k dostání ve dnech konání Signal Festivalu.

Vstupenky

Ceny vstupenek na Signal Festival

Většina festivalového programu je zdarma. Signal Pass obsahuje vstup na 3 placené instalace (v Planetáriu Praha, Hauch Gallery a v Průmyslovém paláci) a slevu 25 % na doprovodný program, který se uskuteční v Divadle Archa.

Cena do 3. 10.Cena od 4. do 10. 10.Cena na místě
Signal Pass200 Kč250 Kč300 Kč
Signal Pass pro rodinu (2 dospělí + 2 děti)550 Kč700 Kč850 Kč

Vstupenky si můžete zakoupit ZDE (naleznete tu také podrobné informace).

Jak to vypadalo v minulých letech?

Jak vypadal Signal Festival v posledních třech letech? 30. výročí sametové revoluce, památka Karla Gotta, 100 let od založení republiky nebo zrušený ročník kvůli covidu-19.

Signal Festival 2020

Signal Festival 2020, který byl osmým ročníkem festivalu světla v Praze, se kvůli pandemii koronaviru covid-19 neuskutečnil. Organizátoři to oznámili na svých facebookových stránkách krátce před začátkem festivalu.

Signal Festival 2019

V roce 2019 byl festival rozmístěn do tří tras – Malá Strana, Staré Město a Karlín. Tématem sedmého ročníku byla „Revoluce“ k 30. výročí sametové revoluce. Na Karlínském náměstí festival uctil také památku Karla Gotta. I o tom mluvil v rozhovoru vedoucí programu festivalu Matěj Vlašánek. Na rozhovor se můžete podívat zde:

Takto to vypadalo na Signal Festivalu 2019. Podívejte se na video:

Signal Festival 2018

V roce 2018 jsme oslavili 100 let od založení republiky a i to bylo hlavním tématem šestého ročníku Signal Festivalu. Čeští umělci vytvořili většinu instalací, celkem 14, osm bylo od zahraničních autorů.

O festivalu

Festival spojuje současné vizuální umění, prostory města a moderní technologie. Dnes už se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších kulturních událostí v České republice, která má za sebou 7 úspěšných ročníků. O program se starají čeští a zahraniční umělci a každoročně do ulic Prahy vyrazí statisíce návštěvníků.

Historie festivalu sahá do roku 2010, kdy se uskutečnil videomapping k 600. výročí staroměstského orloje. Videomapping se setkal s úspěchem a vznikla myšlenka představit více světelné umění v České republice. Signal Festival, jak ho známe dnes, spatřil poprvé světlo světa v roce 2013, jeho příprava trvala 3 roky a navštívilo ho asi čtvrt milionu lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované