Hlavní obsah

Silvio Berlusconi může kandidovat na premiéra Itálie, soud zkrátil jeho zákaz výkonu veřejných funkcí

Nejznámější italský politik může opět kandidovat na post předsedy vládyVideo: Marek Baloun, AP

 

Reklama

13. 5. 2018 16:30

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se může po pěti letech opět vrátit na post předsedy italské vlády. Milánský soud mu zkrátil zákaz veřejných funkcí.

Článek

Bývalý italský premiér a předseda strany Vzhůru, Itálie (FI) Silvio Berlusconi v pátek uspěl u milánského soudu se žádostí o zkrácení zákazu výkonu veřejných funkcí. Informovaly o tom v sobotu agentury ČTK, Reuters a AP s odvoláním na italský list Corriere della Sera. Kontroverzní politik musel opustit nejvyšší politiku poté, co byl v roce 2013 odsouzen za daňové úniky. Podle agentury Reuters soud zkrátil zákaz o rok s ohledem na „dobré chování”.

Berlusconi vedl pravicovou stranu FI 25 let. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen za daňové úniky ke čtyřem letům vězení, trest se mu ale zkrátil na rok díky amnestii. Politik nakonec uspěl s žádostí, aby trest mohl odsloužit vykonáním veřejně prospěšných prací a docházel jednou týdně na čtyři hodiny do domova pro seniory u Milána. Strana ke zrušení jeho zákazu prohlásila, že „pět let bezpráví konečně skončilo”.

Třebaže 81letý Berlusconi nemohl za svou stranu v březnových parlamentních volbách kandidovat, v případě předčasných voleb, o nichž prezident ještě tento týden uvažoval, mu už jeho příznivci mohou hlas odevzdat.

Reklama

Související témata:

Doporučované