Hlavní obsah
Online

Izrael rozhodl. Armáda se zaměří na symboly Hamásu

Foto: Profimedia.cz

Jeden z izraelských útoků v Gaze.

Reklama

12. 5. 5:52
aktualizováno • 12. 5. 22:52

„Toto je jen začátek,“ varoval izraelský ministr obrany po stovkách útoků na území v Gaze. Současný konflikt, vyvolaný několikadenním napětím vrcholícím v pondělí zásahy na Chrámové hoře, je nejhorší od roku 2014.

Článek

Co byste měli vědět:

- Izraelští ministři zodpovědní za bezpečnost na večerním jednání rozhodli o dalším vystupňování útoků na na palestinské Pásmo Gazy. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

- Izrael v dnešních ranních hodinách podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy, podle Jeruzaléma mířily na cíle Hamásu. Podle šéfa washingtonského blízkovýchodního institutu Hamás vypálil desítky raket směrem k izraelskému městu Dimona, kde se nachází jaderný reaktor.

- O život při útocích přišlo nejméně 40 lidí. 35 lidí zemřelo v Pásmu Gazy, z toho dvanáct dětí. Dalších 220 lidí bylo zraněno, uvedly místní úřady. Pět obětí, včetně nezletilé dívky ve městě Lod, si vzájemné ostřelování vyžádalo v úterý a středu v Izraeli.

- Napětí stoupá k úplné válce, varuje zmocněnec OSN pro Blízký východ. Izrael už přesouvá tanky k hranici Gazy.

Situaci jsme i včera sledovali online:

 • Gaza hlásí další mrtvé

  Palestinské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo další mrtvé. Celkový počet obětí vzrostl na 48 včetně 14 nezletilých. Zraněných je 304.

 • Izrael bude v útocích pokračovat, uvedl ministr obrany

  „V (palestinské) Gaze padají věže, továrny kolabují, tunely jsou ničeny a probíhají atentáty na velitele. IDF (Izraelské obranné složky) budou v těchto útocích pokračovat, dokud nenastane naprosté ticho,“ řekl při projevu v izraelském Aškelonu, tamní ministr obrany Benny Ganc.

 • Počty mrtvých na obou stranách přibývají

  Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupila na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Zraněno při nich bylo 300 lidí. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na dnešek vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP. Zranění utrpěly také desítky Izraelců.

 • Ukončit nepokoje v izraelských městech vyzývají i arabští politici

  „Protesty v arabské společnosti se ubírají velmi nebezpečným směrem, protože přerostly v násilí. To představuje pro mladé Araby hrozbu. Vyzývám všechny, aby se chovali zodpovědně a dodržovali zákony. Vyzývám i naše vedení, aby pomohlo situaci zklidnit a chránit veřejný pořádek,“ uvedl pro izraelská média vůdce strany Sjednocená arabská kandidátka Mansúr Abbás.

  Izraelská města se v posledních dnech potýkají s konflikty mezi arabskou a židovskou komunitou. Situace se vymkla kontrole v úterý večer například ve městě Lod v blízkosti Tel Avivu.

 • Protitanková střela odpálená z Gazy zranila tři Izraelce

  Ze severu Pásma Gazy odpálili palestinští radikálové protitankovou střelu, která trefila izraelský džíp. Tři lidé v něm jedoucí byli zraněni, jeden z nich těžce. K útoku se přihlásilo vojenské křídlo hnutí Hamás.

 • Premiér Andrej Babiš vyjádřil podporu Izraeli

 • Útoky jsou častější, Palestinci se evakuují

  Obyvatelé určitých částí Gazy se evakuují, informuje Al-Džazíra. Nálety Izraelců se údajně stupňují, a běžní občané proto utíkají do bezpečí.

  Izraelské armádě se již dříve povedlo zasáhnout několik důležitých cílů včetně policejních stanic či zneškodnit dva klíčové vojenské představitele hnutí Hamás. Ve středu ráno Izraelci ostřelovali obytnou čtvrť Khan Yunis.

 • Záběry noční oblohy s prolétajícími raketami trendují na Twitteru i dnes

  Záběry noční oblohy s prolétajícími raketami v obavách na sociálních sítích sdílejí i běžní občané. Oblohu natočila i uživatelka @sarahnadav z Izraele.

 • Rakety na noční obloze v izraelském Aškelonu

  Raketové nálety na obou stranách pokračovaly i v noci z úterý na středu. Na obloze je v přímém přenosu zachytil například kameraman britské televize Sky News.

 • Hamás: Izrael zničil policejní stanice na pobřeží

  Raketové nálety z Izraele zničily všechny policejní stanice na pobřeží Pásma Gazy, uvedlo ministerstvo vnitra vedené Hamásem.

 • Izraelské tanky se stahují k hranici s Gazou

  Izrael přesouvá své tanky k jižní hranici s palestinskou Gazou. Ve středu zaznamenali jejich pohyb v blízkosti hranic izraelští i palestinští analytici, informuje Al-Džazíra.

 • Izrael „zneškodnil“ dvě klíčové postavy Hamásu

  „Zneškodnili jsme klíčové členy Hamásu,“ uvedly izraelské obranné složky přes svůj Twitter. Jedná se o dva muže (Hassan Kaogi, Wail Issa) působící na velitelských pozicích pro vojenskou zpravodajskou rozvědku. Na konci příspěvku přidali Izraelci vzkaz, „že tentokrát si vedly lépe jejich složky“.

 • Obětí v Gaze přibývá

  Počet obětí v palestinské Gaze vzrostl, informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně je obětí již 35, včetně 12 dětí a mladistvých a tří žen. Počet zraněných je 233, píše izraelský deník Haarec.

 • Nepokoje na předměstí Tel Avivu: Starosta ohlásil dvě mrtvé

  Z Lodu na předměstí Tel Avivu, kde podle agentury AFP žije 77 000 obyvatel včetně 47 000 Židů a 23 000 Arabů, policie hlásila výtržnosti. Izraelská vláda na pomoc bezpečnostním složkám vyslala vojáky z okupovaného Západního břehu Jordánu.

  Podle izraelských médií byly zapáleny tři synagogy a několik podniků. Netanjahu dnes ráno vyhlásil pro město, které sousedí s mezinárodním Ben Gurionovým letištěm, nouzový stav. List The Times of Israel dnes informoval o dvou mrtvých z Lodu, kde raketa zasáhla vůz se 40letou ženou a sedmiletou dívkou. Podle starosty města obě patřily k arabské komunitě.

 • „Okamžitě zastavte palbu,“ apeluje zmocněnec OSN

  „Okamžitě zastavte palbu. Napětí stoupá k úplné válce. Lídři na obou stranách musí vzít zodpovědnost k uklidnění situace,“ napsal na Twitteru zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland.

 • O život při útocích už přišlo 37 lidí

  Nad Tel Avivem se podle tiskových agentur ozývaly výbuchy, zatím ale nejsou zprávy o obětech či škodách.

  O život při bojích přišlo nejméně 37 lidí. Na 32 lidí zemřelo v Pásmu Gazy, z toho deset dětí. Dalších 220 lidí bylo zraněno, uvedly místní úřady. Tři oběti si vzájemné ostřelování vyžádalo v úterý v Izraeli. List The Times of Israel dnes informoval o dvou mrtvých v Lodu, kde raketa zasáhla vůz se 40letou ženou a sedmiletou dívkou. Podle starosty města obě patřily k arabské komunitě.

  Současnému konfliktu, který je podle agentury Reuters největší od roku 2014, předcházelo několik dní napětí v Jeruzalémě a pondělní policejní zásah proti protestujícím Palestincům na Chrámové hoře. Zraněno tam bylo několik stovek osob.

 • Izrael provedl hned ráno stovky útoků proti Hamásu

  V Tel Avivu se dnes brzy ráno znovu rozezněly sirény, podle izraelské armády je město opět pod palbou raket vyslaných z palestinského Pásma Gazy. Skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket jako odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. Ve městě Lod na předměstí Tel Avivu propukly nepokoje ze strany arabské menšiny. Uvedla to tamní policie, podle které při pádu raket zemřeli dva lidé.

  Izrael v dnešních ranních hodinách podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy, podle Jeruzaléma mířily na cíle Hamásu. Reportér agentury AP uvedl, že při náletech byla zasažena i devítipatrová budova, ve které se nacházela zubní ordinace a byty.

  Ozbrojené křídlo Hamásu v prohlášení uvedlo, že „nad město Tel Aviv vysílá 110 raket“ a dalších 100 raket směrem k jihoizraelské Beer Ševě, a to v odvetě za „izraelské útoky vůči budovám, které obývají civilisté“.

Sdílejte článek