Hlavní obsah
Online

Izrael rozhodl. Armáda se zaměří na symboly Hamásu

Foto: Profimedia.cz

Jeden z izraelských útoků v Gaze.

Reklama

12. 5. 5:52
aktualizováno • 12. 5. 22:52

„Toto je jen začátek,“ varoval izraelský ministr obrany po stovkách útoků na území v Gaze. Současný konflikt, vyvolaný několikadenním napětím vrcholícím v pondělí zásahy na Chrámové hoře, je nejhorší od roku 2014.

Článek

Co byste měli vědět:

- Izraelští ministři zodpovědní za bezpečnost na večerním jednání rozhodli o dalším vystupňování útoků na na palestinské Pásmo Gazy. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

- Izrael v dnešních ranních hodinách podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy, podle Jeruzaléma mířily na cíle Hamásu. Podle šéfa washingtonského blízkovýchodního institutu Hamás vypálil desítky raket směrem k izraelskému městu Dimona, kde se nachází jaderný reaktor.

- O život při útocích přišlo nejméně 40 lidí. 35 lidí zemřelo v Pásmu Gazy, z toho dvanáct dětí. Dalších 220 lidí bylo zraněno, uvedly místní úřady. Pět obětí, včetně nezletilé dívky ve městě Lod, si vzájemné ostřelování vyžádalo v úterý a středu v Izraeli.

- Napětí stoupá k úplné válce, varuje zmocněnec OSN pro Blízký východ. Izrael už přesouvá tanky k hranici Gazy.

Situaci jsme i včera sledovali online:

 • Haagský tribunál vyšetřuje válečné zločiny obou stran

  Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) Fatou Bensoudaová oznámila, že zahájila vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Izraelem a Palestinci. Izrael nicméně jurisdikci ICC neuznává a nehodlá se případným verdiktem haagského soudu řídit.

 • Izrael rozesílá varovné sms

  „Ahoj! Byl jsi identifikován při účasti při násilných činech v mešitě al-Aksá. Poneseš za to odpovědnost. Tajné služby.“ Sms zprávu s tímto textem dostala v posledních 24 hodinách celá řada obyvatel východního Jeruzaléma včetně aktivistů a novinářů, kteří byli při úterních protestech.

  Lidskoprávní organizace upozorňují, že Izrael tak nelegálně využívá určování polohy pomocí dat z telefonů, což je nelegální, informoval server Middle East Eye.

 • Hamás pálí rakety na město Dimona, kde se nachází jaderný reaktor

  Hamás vypálil desítky raket směrem k izraelskému městu Dimona, kde se nachází jaderný reaktor. Tvrdí to Charles Lister, šéf washingtonského blízkovýchodního institutu. Hamás se podle něj chce zaměřit na kritickou infrastrukturu Izraele, kromě Dimony jde i o přístav Ašdod a elektrárny v Aškelonu.

  Poprvé za tuto krizi Hamás podle Listera do izraelského vzdušného prostoru vypustil „sofistikovaný a pravděpodobně ozbrojený dron.

 • Putin a Erdogan vyzvali ke snížení napětí

  O konfliktu mezi Izraelci a Palestinou ve středu po telefonu jednali ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Erdogan. Podle Kremlu „vyzvali strany k snížení napětí“ a projevili obavy z rostoucího násilí v Izraeli a Palestině.

  Erdogan v rozhovoru s ruským prezidentem řekl, že Turecko stále pracuje na svém návrhu z roku 2018 vyslat do oblasti mezinárodní mírové síly. Podle něj Izrael zaútočil na Palestince, a proto musí dostat od mezinárodního společenství „silnou a odstrašující odezvu“.

 • Bývalý ministr zahraničí Petříček se postavil za Izrael

 • Izrael zveřejnil video z vojenské operace v Gaze

  Izraelské obranné složky (IDF) zveřejnily video ze zásahu, při kterém dle příspěvku na Twitteru odhalily teroristickou buňku v Pásmu Gazy chystající útok na Izrael. IDF přes svůj Twitter pravidelně informují o aktuálních úkolech, úspěších a informují například i civilisty z Gazy, aby se před útoky na Hamás schovali.

 • Gaza hlásí další mrtvé

  Palestinské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo další mrtvé. Celkový počet obětí vzrostl na 48 včetně 14 nezletilých. Zraněných je 304.

 • Izrael bude v útocích pokračovat, uvedl ministr obrany

  „V (palestinské) Gaze padají věže, továrny kolabují, tunely jsou ničeny a probíhají atentáty na velitele. IDF (Izraelské obranné složky) budou v těchto útocích pokračovat, dokud nenastane naprosté ticho,“ řekl při projevu v izraelském Aškelonu, tamní ministr obrany Benny Ganc.

 • Počty mrtvých na obou stranách přibývají

  Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupila na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Zraněno při nich bylo 300 lidí. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na dnešek vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP. Zranění utrpěly také desítky Izraelců.

 • Ukončit nepokoje v izraelských městech vyzývají i arabští politici

  „Protesty v arabské společnosti se ubírají velmi nebezpečným směrem, protože přerostly v násilí. To představuje pro mladé Araby hrozbu. Vyzývám všechny, aby se chovali zodpovědně a dodržovali zákony. Vyzývám i naše vedení, aby pomohlo situaci zklidnit a chránit veřejný pořádek,“ uvedl pro izraelská média vůdce strany Sjednocená arabská kandidátka Mansúr Abbás.

  Izraelská města se v posledních dnech potýkají s konflikty mezi arabskou a židovskou komunitou. Situace se vymkla kontrole v úterý večer například ve městě Lod v blízkosti Tel Avivu.

 • Protitanková střela odpálená z Gazy zranila tři Izraelce

  Ze severu Pásma Gazy odpálili palestinští radikálové protitankovou střelu, která trefila izraelský džíp. Tři lidé v něm jedoucí byli zraněni, jeden z nich těžce. K útoku se přihlásilo vojenské křídlo hnutí Hamás.

 • Premiér Andrej Babiš vyjádřil podporu Izraeli

 • Útoky jsou častější, Palestinci se evakuují

  Obyvatelé určitých částí Gazy se evakuují, informuje Al-Džazíra. Nálety Izraelců se údajně stupňují, a běžní občané proto utíkají do bezpečí.

  Izraelské armádě se již dříve povedlo zasáhnout několik důležitých cílů včetně policejních stanic či zneškodnit dva klíčové vojenské představitele hnutí Hamás. Ve středu ráno Izraelci ostřelovali obytnou čtvrť Khan Yunis.

 • Záběry noční oblohy s prolétajícími raketami trendují na Twitteru i dnes

  Záběry noční oblohy s prolétajícími raketami v obavách na sociálních sítích sdílejí i běžní občané. Oblohu natočila i uživatelka @sarahnadav z Izraele.

 • Rakety na noční obloze v izraelském Aškelonu

  Raketové nálety na obou stranách pokračovaly i v noci z úterý na středu. Na obloze je v přímém přenosu zachytil například kameraman britské televize Sky News.

 • Hamás: Izrael zničil policejní stanice na pobřeží

  Raketové nálety z Izraele zničily všechny policejní stanice na pobřeží Pásma Gazy, uvedlo ministerstvo vnitra vedené Hamásem.

 • Izraelské tanky se stahují k hranici s Gazou

  Izrael přesouvá své tanky k jižní hranici s palestinskou Gazou. Ve středu zaznamenali jejich pohyb v blízkosti hranic izraelští i palestinští analytici, informuje Al-Džazíra.

 • Izrael „zneškodnil“ dvě klíčové postavy Hamásu

  „Zneškodnili jsme klíčové členy Hamásu,“ uvedly izraelské obranné složky přes svůj Twitter. Jedná se o dva muže (Hassan Kaogi, Wail Issa) působící na velitelských pozicích pro vojenskou zpravodajskou rozvědku. Na konci příspěvku přidali Izraelci vzkaz, „že tentokrát si vedly lépe jejich složky“.

 • Obětí v Gaze přibývá

  Počet obětí v palestinské Gaze vzrostl, informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně je obětí již 35, včetně 12 dětí a mladistvých a tří žen. Počet zraněných je 233, píše izraelský deník Haarec.

Sdílejte článek