Hlavní obsah
Online

Smutný rekord: V Británii za jeden den zemřelo 980 lidí s covid-19

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

10. 4. 6:45
aktualizováno • 10. 4. 22:56

Na covid-19 po celém světě onemocnělo 1,6 milionu lidí a 95 tisíc mu podlehlo. Nejvíce nemocných, 465 tisíc, hlásí USA. Nejhůře zasaženou zemí EU zůstává Španělsko v těsném závěsu s Itálií. Světové dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Nemoc covid-19 si po celém světě vyžádala již přes 100 000 obětí. Koronavirem, který onemocnění způsobuje, se nakazilo přes 1,6 milionu lidí.

- V britských nemocnicích zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, je to nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Celkem je obětí ve Spojeném království už 8958.

- Ve Francii počet obětí koronaviru překročil 13 000, za poslední den zemřelo 987 nakažených, z toho 554 v nemocnicích. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Infikovaných je přes 90 000, nových případů nákazy však přibylo méně než ve čtvrtek.

 • Lidé se na sociálních sítích svěřují s pandemickými sny

  Své místo na Twitteru našli i ti, kteří v době pandemie nespí nejlépe. Znepokojené i nadšené sdílení snů pod hashtagem #PandemicDreams se stalo oblíbenou aktivitou.

  Vědci ale uklidňují – neklidné sny zaměřené na smrt a podivné nové světy jsou jen přirozenou reakcí na stresující situaci, kterou období pandemie je.

 • Koronaviru v Íránu podlehlo už 4 232 lidí, za den jich zemřelo 122

  Počet obětí koronaviru v Íránu dnes vystoupal na 4 232, za poslední den tam nemoci covid-19 podlehlo 122 lidí. Nákaza se za stejnou dobu potvrdila u dalších 1 972 lidí, čímž počet zaznamenaných případů infekce vystoupal na 68 192. Ve vážném stavu je 3 969 lidí.

  Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě. Podle tamních úřadů se z nemoci dosud zotavilo 35 465 lidí.

 • Britský premiér bude podle svého otce potřebovat čas na zotavení

  Britský premiér Boris Johnson, který je kvůli nemoci covid-19 od minulého týdne v nemocnici, bude na plné zotavení a návrat do čela vlády ještě nějaký čas potřebovat. Myslí si to jeho otec Stanley Johnson, který dnes poskytl rozhovor veřejnoprávní stanici BBC. Ministerského předsedu, který se na konci března nakazil koronavirem SARS-CoV-2, ve čtvrtek přeložili z jednotky intenzivní péče zpět na běžné lůžko. Podle Stanleyho Johnsona ale jeho syn ještě „není úplně za vodou“.

 • Na Maltu dorazila skupina 64 afrických uprchlíků

  K břehům Malty dnes dorazila skupina 64 zachráněných severoafrických uprchlíků. K břehům je dopravila armáda, která je zachránila v maltských vodách, uvedla agentura Reuters. Malta ve čtvrtek ale oznámila, že nebude nadále zachraňovat uprchlíky a nedovolí jim vyloďovat se v jejích přístavech. Důvodem je ochrana zdrojů, které teď země potřebuje pro řešení koronaviru.

 • Počet obětí ve Španělsku vzrostl na 15 843

  Španělsko zaznamenalo v pátek 605 dalších obětí koronaviru. Jejich celkový počet v zemi vzrostl na 15 843.

 • Orbán: Opatření pomohla zpomalit šíření nákazy, není ale vyhráno

  Maďarsko ve čtvrtek ve snaze zpomalit šíření koronaviru prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito s tím, že vláda bude nezbytnost opatření vyhodnocovat každý týden. Premiér Viktor Orbán vyzval občany, aby omezení dodržovali také o velikonočních svátcích.

  Dnes Orbán také uvedl, že přísná opatření v Maďarsku pomohla zpomalit šíření nákazy, ale dodal, že skutečná zkouška zemi teprve čeká. Až krize v zemi dosáhne vrcholu, bude podle Orbána zapotřebí 8 000 ventilátorů a lůžek na jednotkách intenzivní péče, přičemž za normálních okolností by jich podle něj bylo k dispozici 2 000.

 • Čína obvinila Tchaj-wan z jedovatých útoků na WHO

  Čína obvinila Tchaj-wan, že jedovatě útočí na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) ve snaze získat nezávislost. Stalo se tak poté, co šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, který je Etiopan, obvinil Tchaj-wan, že stojí za rasistickou kampaní proti němu i proti dalším Afričanům. Peking viní Tchaj-wan z toho, že rasistické komentáře šířil přes uživatele internetu.

  Ministerstvo spravedlnosti na Tchaj-wanu naopak uvedlo, že komentáře, které se prezentovaly jako tchajwanské omluvy za urážku, ve skutečnosti přišly z Číny. Prezidentka Tchaj-wanu se proti nařčení silně ohradila.

 • Indonésie: 3 512 nemocných, 306 mrtvých

  Indonésie hlásí 219 nových případů nákazy koronavirem. Celkem je tak v zemi 3 512 nemocných, nemoci podlehlo 306 lidí.

 • Místa v Británii a USA se na počest nejen lékařů rozsvítila modře

  Niagarské vodopády, Světové obchodní centrum, Madison Square Garden a další známá místa ve Spojených státech modrým nasvětlením děkují pracovníkům krizových oblastí za jejich nasazení. Spojené státy se tak inspirovaly britskou kampaní #LightItBlue.

 • Hlavní město Ománu je v úplné izolaci

  Hlavní město Ománu Maskat je od dnešního rána úplně uzavřeno. Počet potvrzených případů v zemi dosáhl čísla 484, za posledních 24 hodin vzrostl o 27. Na covid-19 dosud zemřeli tři lidé. Místní vláda oznámila, že izolace bude trvat do 22. dubna.

 • Prezidentka Tchaj-wanu se ohradila vůči nařčení z rasismu

  „Důrazně protestuji proti obvinění, že Tchaj-wan vyvolává rasistické útoky v mezinárodním společenství. Tchaj-wan byl vždy proti všem formám diskriminace. Po léta jsme byli vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe než kdokoli jiný, jaké to je být diskriminován a izolován.

  Chtěla bych využít této příležitosti a vyzvat generálního ředitele Tedrose Adhanoma, aby navštívil Tchaj-wan a zjistil, jak jsou tchajwanští lidé odhodláni angažovat se ve světě a přispívat mu, i když sami čelíme diskriminaci a izolaci,“ napsala na Facebook a Twitter tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

 • Na Filipínách je 4 195 nemocných

 • Prodej aut v Číně v březnu klesl o 43 procent, výhled je nejistý

  Prodej aut v Číně v březnu klesl v meziročním přepočtu o 43,3 procenta na 1,43 milionu. Proti předchozímu měsíci je to sice mírnější pokles, pandemie způsobená šířením koronaviru ale zastiňuje výhled. Oznámil to dnes Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čína je největším automobilovým trhem na světě, prodej aut už se tam ale vinou přetrvávajícího poklesu poptávky snižuje skoro dva roky.

  V únoru prodej aut klesl o 79 procent. Nákaza novým koronavirem se začala od konce loňského roku do světa šířit právě z Číny, která největší potíže zažila v únoru.

 • UNICEF vydává knihu o koronaviru pro děti

  UNICEF ve spolupráci s humanitárními organizacemi vydal novou knihu příběhů, jejímž cílem je pomoci dětem pochopit a zvládnout situaci okolo covid-19. „Životy dětí po celém světě se změnily – většina z nich žije v zemi, kde je nějakým způsobem omezen pohyb,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Foreová.

  Kniha by tak dětem měla pomoci „porozumět této nové situaci, orientovat se v ní a přiučit se, jak se pomocí malých krůčků mohou stát hrdiny ve svých vlastních příbězích“, uvedla. Příběhem knihy provází stvoření Ario, které pomáhá dětem pochopit, jak mohou chránit sebe, svou rodinu a přátele a jak zvládat obtížné emoční situace.

 • Před cestováním o Velikonocích varuje i londýnský starosta

 • Rusko hlásí největší denní nárůst

  Rusko v pátek oznámilo 1 786 nových případů, což je jeho dosud největší denní nárůst. V celé zemi je tak potvrzeno 11 917 případů. Počet mrtvých se zvýšil o 18 na 94.

 • Polská vláda očekává v nejbližších dnech nárůst nemocných a následný pokles

  Polská vláda dnes oznámila, že počet nakažených by v nadcházejících dnech mohl dosáhnout nejvyššího bodu a pak začít klesat. „Vypadá to tak, že pokud budeme i nadále disciplinovaní, tak máme šanci, že počet infikovaných v nadcházejících dnech dosáhne maxima a pak začne postupně zpomalovat,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller.

 • Maďarsko eviduje 210 nově nakažených, jde o největší denní nárůst

  Maďarsko zaznamenalo dalších 210 lidí s koronavirem, celkový počet nakažených tak vzrostl na 1 190. Jde o nejvyšší denní nárůst v počtu potvrzených případů od začátku epidemie, uvedla dnes s odkazem na vládní data agentura Reuters. Nemoci v Maďarsku dosud podlehlo 77 lidí.